Վենետիկի հանձնաժողովի զեկուցողներին է ներկայացվել դատավորներին կարգապահական պատասխանատվության ենթարկելու և դատավորի լիազորությունները դադարեցնելու վերաբերյալ Բարձրագույն դատական խորհրդի որոշումները բողոքարկելու հնարավորություն նախատեսող օրենքի նախագիծը
Արդարադատության նախարարի տեղակալ Արփինե Սարգսյանը և «Օրենսդրության զարգացման կենտրոն» հիմնադրամի տնօրեն Տիգրան Դադունցը հեռակապի միջոցով մասնակցել են Եվրոպայի խորհրդի կողմից կազմակերպված քննարկմանը, որի ընթացքում Եվրոպայի խորհրդի գործընկերներին և «Ժողովրդավարություն իրավունքի միջոցով» եվրոպական հանձնաժողովի (Վենետիկի հանձնաժողով) զեկուցողներին ներկայացվել է վերջերս Արդարադատության նախարարության կողմից հանրային քննարկման ներկայացված Դատական օրենսգրքում փոփոխություններ նախատեսող փաթեթը:
Փաթեթով նախատեսվում է սահմանել իրավական հնարավորություն` բողոքարկելու դատավորին կարգապահական պատասխանատվության ենթարկելու և դատավորի լիազորությունները դադարեցնելու վերաբերյալ Բարձրագույն դատական խորհրդի որոշումները, ինչը բխում է Վենետիկի հանձնաժողովի առաջարկություններից և Եվրոպայի խորհրդի Կոռուպցիայի դեմ պայքարող պետությունների խմբի (ԳՐԵԿՈ) հանձնարարականներից:
Փոխնախարար Արփինե Սարգսյանը, ներկայացնելով նախագծի հիմնական կարգավորումները, նշել է, որ դրանով նախատեսվում է իրավական հնարավորություն կարգապահական պատասխանատվության ենթարկելու, ինչպես նաև դատավորի լիազորությունների դադարեցման վարույթները քննել Բարձրագույն դատական խորհրդի փոքր 4 անդամից բաղկացած կազմով, իսկ հետագայում դրանցով կայացված որոշումների բողոքարկման դեպքում որոշումները վերանայել մեծ 6 անդամից բաղկացած կազմի կողմից: Ընդ որում, յուրաքանչյուր նոր գործով այս կազմերը ձևավորվելու են վիճակահանությամբ: Արփինե Սարգսյանը նշել է, որ այս մոդելն ընտրվել է` հաշվի առնելով գործող սահմանադրաիրավական կարգավորումները և նախագծի հեղինակների պատկերացմամբ, ըստ էության, արդյունավետ մոդել է, որը գործող սահմանադրաիրավական կարգավորումների շրջանակներում կերաշխավորի արդարադատության մատչելիությունը կարգապահական վարույթների տեսանկյունից:
Քննարկման երկրորդ հատվածում Եվրոպայի խորհրդի ներկայացուցիչները և Վենետիկի հանձնաժողովի զեկուցողները հարցեր են ուղղել հայկական կողմին` ստանալով պարզաբանումներ նախագծի կարգավորումների էության և դրանց նախատեսման նպատակների վերաբերյալ:
Քննարկումը կազմակերպվել է սույն թվականի դեկտեմբերին սպասվող` Վենետիկի հանձնաժողովի հերթական նիստին ընդառաջ, որի ընթացքում ակնկալվում է ստանալ Վենետիկի հանձնաժողովի հրատապ կարծիքը քննարկված նախագծի վերաբերյալ:

Draft Law allowing for appeal against decisions of Supreme Judicial Council on subjecting judges to disciplinary liability and on terminating the powers of a judge has been submitted to the rapporteurs of the Venice Commission
Deputy Minister of Justice Arpine Sargsyan and Director of the "Centre for Legislation Development" Foundation Tigran Dadunts participated — via telecommunication — in the discussion organised by the Council of Europe during which the partners of the Council of Europe and the rapporteurs of the European Commission for Democracy through Law of the Council of Europe (the Venice Commission) were introduced to a package that envisages amendments to the Judicial Code and was recently submitted by the Ministry of Justice for public deliberation.
The package envisages a legal opportunity to appeal against decisions of the Supreme Judicial Council on subjecting a judge to disciplinary liability and on terminating the powers of a judge, which derives from the recommendations of the Venice Commission and the recommendations of the Group of States against Corruption (GRECO).
Presenting the main regulations of the draft, Deputy Minister Arpine Sargsyan stated that the regulations provide for a legal opportunity to examine the proceedings for subjecting to disciplinary liability, as well as for terminating the powers of a judge through a small 4-member panel of the Supreme Judicial Council, and in case of appealing against decisions rendered under those proceedings later — to have the decisions be reviewed by a larger panel consisting of 6 members. Moreover, in each new case these panels will be formed by a drawing of lots. Arpine Sargsyan stated that this model was selected by taking into consideration the existing constitutional and legal regulations and that, based on the notion of the authors of the draft, this model is an effective one that will guarantee, within the scope of the existing constitutional and legal regulations, access to justice from the perspective of disciplinary proceedings.
In the second half of the discussion, the representatives of the Council of Europe and the rapporteurs of the Venice Commission addressed questions to the Armenian side and received clarifications regarding the essence of the regulations in the draft and the purposes of envisaging them.
The discussion organised ahead of the regular sitting of the Venice Commission expected to be held in December 2022, during which the Urgent Opinion of the Venice Commission on the considered draft is expected to be received.