Զինված ուժերում կանանց իրավունքների պաշտպանությունը և նրանց ներգրավվածության խթանումը կարևոր առաջնահերթություն է. Արփինե Սարգսյան
13/12/2022
Արդարադատության նախարարի տեղակալ Արփինե Սարգսյանը բացման խոսքով է հանդես եկել Եվրոպայի խորհրդի աջակցությամբ իրականացված «Մարդու իրավունքները և կանայք Հայաստանի զինված ուժերում- II փուլ» ծրագրի փակման արարողությանը:
Փոխնախարար Սարգսյանը փաստել է, որ ծրագրի գործողությունների արդյունավետ իրականացմամբ՝ Մարդու իրավունքների պաշտպանության 2020-2022 թվականների ազգային ռազմավարության՝ զինված ուժերում կանանց իրավունքների արդյունավետ պաշտպանության բաղադրիչի համատեքստում ծրագրային 5 միջոցառումներով արդեն իսկ առկա են դրական արդյունքներ:
Սարգսյանը կարևորել է ծրագրի շրջանակներում մշակված՝ մարդու իրավունքներին վերաբերող դասընթացի ներառումը ՀՀ ՊՆ Վազգեն Սարգսյանի անվան ռազմական համալսարանի ուսումնական ծրագրերում և դասընթացավարների համար ուսումնական ձեռնարկի մշակումը՝ կրթական բաղադրիչում կանանց իրավունքների պաշտպանության կառուցակարգերի ներկայացման անհրաժեշտության համատեքստում:
Ծրագրի շրջանակներում մշակվել են նաև իրազեկմանն ուղղված հոլովակներ՝ ընդգրկելով կանանց համար զինվորական ծառայության հավասար հնարավորությունների, իրավական պաշտպանության միջոցների, ինչպես նաև զինծառայողների սոցիալական երաշխիքների և նպաստների համակարգի վերաբերյալ ազգային իրավական դաշտի թեմաները: Սարգսյանը շեշտել է նաև, որ կին զինծառայողների իրավունքների պաշտպանության հարցերը զգայուն են ոչ միայն խաղաղ, այլ նաև պատերազմական իրավիճակներում, ուստի ձեռնարկվող քայլերը պետք է հավասարապես վերաբերեն երկու իրավիճակներին էլ:
Սարգսյանը վերահաստատել է, որ Կառավարության կողմից մարդու իրավունքների պաշտպանության արդյունավետ կառուցակարգերի մշակումը և ներդնումը համարվում են բացարձակ առաջնահերթություններ, որից անմասն չի մնալու զինված ուժերը,  հատկապես կանայք՝ ապահովելու համար ծառայողական հավասար հնարավորություններ՝ անկախ սեռից:
Եվրոպայի խորհրդի երևանյան գրասենյակի ղեկավարի տեղակալ Լեյլա Ժդաննովան շնորհակալություն է հայտնել Կառավարությանն արդյունավետ գործընկերության համար՝ պատրաստակամություն հայտնելով շարունակել այս ոլորտում հետագա համագործակցությունը:

Protecting women’s rights in the armed forces and fostering their involvement is a major priority - Arpine Sargsyan
13/12/2022
Deputy Minister of Justice Arpine Sargsyan delivered an opening speech at the closing ceremony of the Project "Human Rights and Women in the Armed Forces in Armenia-Phase II" implemented with the support of the Council of Europe.
Deputy Minister Sargsyan stated that through effective implementation of the actions that are part of the Project, in the context of the component of the 2020-2022 National Strategy for Human Rights Protection related to effective protection of the rights of women in the armed forces, there are already positive results based on 5 actions of the Action Plan.
Sargsyan attached importance to the inclusion of course on human rights (developed within the framework of the Project) in the curricula of the Military University after Vazgen Sargsyan of the Ministry of Defence of the Republic of Armenia and the development of a training manual for trainers in the context of the need to introduce mechanisms for the protection of the rights of women in the educational component.
Within the scope of the Project, video clips for raising awareness were also developed, covering topics of the national legal framework with respect to equal opportunities for women in military service, measures for legal protection, as well as the system of social guarantees and benefits for military servicepersons. Sargsyan also stressed that the issues of protection of the rights of military servicewomen are sensitive not only in peace, but also during war, and so the actions taken must equally concern both situations.
Sargsyan reaffirmed that the development and introduction of effective mechanisms for human rights protection on the part of the Government are considered as absolute priorities, and the armed forces, especially women, will not be left out so that equal opportunities in service are ensured, regardless of gender.
Deputy Head of the Council of Europe Office in Yerevan Leila Zhdanova expressed gratitude to the Government for the effective partnership and expressed willingness to continue further co-operation in this sector.