ԵՄ-ն և ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագիրը վերահաստատել են իրենց աջակցությունը՝ Մարդու իրավունքների պաշտպանության ռազմավարության իրականացմանը
26/12/2022
Փոխնախարարի ժամանակավոր պաշտոնակատար Արմենուհի Հարությունյանի նախագահությամբ այսօր կայացել է Արդարադատության նախարարության և ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի (ՄԱԶԾ) հետ համատեղ իրականացվող Մարդու իրավունքների պաշտպանության ազգային ռազմավարությունից բխող 2020-2022 թվականների գործողությունների ծրագրի կատարումը համակարգող խորհրդի նիստը։
Նիստին մասնակցել են նաև Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Անդրեա Վիկտորինը, Հայաստանում ՄԱԶԾ մշտական ներկայացուցիչ Նաթիա Նացվլիշվիլին, ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Քրիստիննե Գրիգորյանը, Արդարադատության նախարարության գլխավոր քարտուղարի տեղակալ Նվարդ Վարդանյանը, շահագրգիռ պետական մարմինների և քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչներ։
Արմենուհի Հարությունյանը Մարդու իրավունքների պաշտպանության ազգային ռազմավարությունից բխող 2020-2022 թվականների գործողությունների ծրագրի համատեքստում անդրադարձել է Արցախում տեղի ունեցող վերջին դեպքերին, ընդգծել Ադրբեջանի կողմից մարդու իրավունքների կոպիտ խախտումները, ցուցաբերած ագրեսիան, ստեղծված հումանիտար ճգնաժամը, մարդկանց ազատ տեղաշարժի սահմանափակումները:
Հարությունյանը համակարգող խորհրդի նիստի ընթացքում համառոտ ներկայացրել է ՄԻՊ ԳԾ 2022թ. իրականացման ընթացքը, մասնավորապես՝ անդրադարձ է կատարել չկատարված կամ մասամբ կատարված միջոցառումներին։
Արդարադատության նախարարի տեղակալ Արմենուհի Հարությունյանը կարևորել է շահագրգիռ գերատեսչությունների և քաղաքացիական հասարակության անդամների մասնակությունը՝ հաջորդ ԳԾ-ում առավել թիրախային միջոցառումներ ու չափելի արդյունքներ ունենալու համար։
Արդարադատության նախարարության գլխավոր քարտուղարի տեղակալ Նվարդ Վարդանյանը համակարգող խորհրդի նիստի մասնակիցներին ներկայացրել է Արդարադատության նախարարության պատասխանատվության ներքո գտնվող գործողությունների կատարման ընթացքը և առաջացած խնդիրները: Կարևորելով միջոցառման յուրահատկությունը՝ Վարդանյանը բարձրաձայնել է նաև Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված իրադրության և զարգացումներին վերաբերող հարցերը։
Քննարկման ավարտին նախանշվել են հետագա գործողությունները, որոնք իրականացվելու են շահագրգիռ գերատեսչությունների, միջազգային գործընկերների և քաղաքացիական հասարակության անդամների հետ: Համակարգող խորհրդի նսիտի բոլոր մասնակիցները կիսել են այն գաղափարարը, որ Մարդու իրավունքների պաշտպանությամբ զբաղվելը հետևողական և շարունակական աշխատանք է։

EU and United Nations Development Programme reaffirm their support to implementation of the Strategy for Human Rights Protection
26/12/2022
Today, the session of the Co-ordinating Council for Implementation of the 2020-2022 Action Plan arising from the National Strategy for Human Rights Protection, being implemented jointly with the Ministry of Justice and the United Nations Development Programme (UNDP), was held under the chairmanship of Acting Deputy Minister of Justice Armenuhi Harutyunyan. The session was also attended by Head of the Delegation of the European Union to Armenia, Ambassador Andrea Wiktorin; Resident Representative of the United Nations Development Programme (UNDP) Natia Natsvlishvili; Human Rights Defender of the Republic of Armenia Kristinne Grigoryan; Deputy Secretary General of the Ministry of Justice Nvard Vardanyan; representatives of interested state bodies and civil society representatives. In the context of the Action Plan arising from the 2020-2022 National Strategy for Human Rights Protection, Armenuhi Harutyunyan touched upon the latest incidents taking place in Artsakh, emphasised the gross violations of human rights, display of aggression, creation of a humanitarian crisis and the restrictions on free movement of people by Azerbaijan.
During the session of the Co-ordinating Council, Harutyunyan briefly presented the implementation process of the 2022 Action Plan of the Human Rights Defender and particularly touched upon the incomplete or partially completed actions. Deputy Minister of Justice Armenuhi Harutyunyan attached importance to the participation of interested government agencies and members of civil society in order to have more targeted actions and measurable results in the next Action Plan.
Deputy Secretary General of the Ministry of Justice Nvard Vardanyan presented to the participants of the session of the Co-ordinating Council the course of implementation of the actions that the Ministry of Justice is in charge of implementing and the issues that have arisen. Attaching importance to the peculiarity of the event, Vardanyan also raised issues regarding the situation and developments in Nagorno-Karabakh. At the end of the discussion, the future actions were predetermined, which will be implemented with the concerned government agencies, international counterparts and members of civil society. All the participants of the session of the Co-ordinating Council shared the idea that human rights Protection is a consistent and ongoing task.