Տնային կալանք և վարչական հսկողություն խափանման միջոցների կիրառման համար ձեռք են բերվել նոր ժամանակակից սարքավորումներ
05/01/2023
ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքով նախատեսված և 2023 թվականի հունվարի 1-ից ուժի մեջ մտած` տնային կալանք և վարչական հսկողություն խափանման միջոցների կիրառման համար, Արդարադատության նախարարության կողմից ձեռք են բերվել էլեկտրոնային հսկողության սարքավորումները և դրանց համապատասխան ծրագրային ապահովումը:
Սարքավորումներն աշխատելու են բջջային կապի ծածկույթում, ինչը հնարավոր է դարձնում դրանց կիրառումը ՀՀ ողջ տարածքում:
Էլեկտրոնային հսկողության սարքավորումներն ամրացվում են մեղադրյալի ձեռքին կամ ոտքին, որի արդյունքում՝ Պրոբացիայի ծառայությունը, որն ապահովելու է տնային կալանք և վարչական հսկողություն խափանման միջոցների կիրառումը, հնարավորություն է ունենալու հսկել անձի տեղաշարժը և անգամ աննշան շարժի դեպքում՝ անմիջապես արձանագրել թույլ տրված խախտումն ու միջոցներ ձեռնարկել խախտման հանգամանքները պարզելու ուղղությամբ:
Էլեկտրոնային հսկողության համակարգի գործարկումն ապահովելու նպատակով Պրոբացիայի ծառայության կենտրոնական մարմնում համապատասխան տեխնիկական սարքավորումներով կահավորվել է նաև հատուկ սենյակ:
Հիշյալ սարքավորումների շահագործման նպատակով ներկայումս Պրոբացիայի ծառայության 30 աշխատակիցներ անցել են վերապատրաստման դասընթացներ, որոնք կրելու են շարունակական բնույթ:

New state-of-the-art equipment acquired to impose house arrest and administrative oversight measures of restraint
05/01/2023
To impose the house arrest and administrative oversight measures of restraints provided for by the Criminal Procedure Code of the Republic of Armenia and having entered into force starting from 1 January 2023, the Ministry of Justice has acquired equipment for electronic oversight and the relevant software for them.
The equipment will operate within the coverage of mobile communication, making it possible to use the equipment in the whole territory of the Republic of Armenia.
The electronic oversight equipment is attached to the hand or leg of the accused, as a result of which the Probation Service, which will ensure imposition of the house arrest and administrative oversight measures of restraint, will have the opportunity to oversee the movement of the person and, even in case of insignificant movement, immediately record the committed violation and take measures to establish the circumstances behind the violation.
To ensure launch of the electronic oversight system, the Central Body of the Probation Service has also equipped a special room with the appropriate technical equipment.
To operate the mentioned equipment, currently, 30 employees of the Probation Service took training courses, which will be ongoing.