Մեկնարկում է անչափահասի, անգործունակի կամ հոգեկան առողջության խնդիր ունեցող անձի մասնակցությամբ քննչական գործողություններին ներգրավվող հոգեբանների հերթական որակավորման փուլը
09/01/2023
Արդարադատության նախարարությունն՝ ի դեմս «Իրավական կրթության և վերականգնողական ծրագրերի իրականացման կենտրոն» պետական ոչ առևտրային կազմակերպությանը, միջազգային գործընկերների հետ համագործակցության շրջանակում՝ հայտարարում է անչափահասի, անգործունակի կամ հոգեկան առողջության խնդիր ունեցող անձի մասնակցությամբ քննչական գործողություններին ներգրավվող, որակավորման ստուգմանը մասնակցելու ցանկություն ունեցող հոգեբանների ընդունելություն:
Որակավորման դասընթացներին մասնակցելու համար հավակնորդը Կազմակերպություն է ներկայացնում՝
1) Դիմում, որը լրացվում է Կազմակերպությունում.
2) Անձը հաստատող փաստաթղթի պատճենը (անձը հաստատող փաստաթղթի բնօրինակը պետք է լինի դիմողի մոտ՝ փաստաթղթերը հանձնելու պահին).
3) Ինքնակենսագրություն.
4) Հոգեբանի մասնագիտացումը հավաստող դիպլոմի պատճենը (դիպլոմի բնօրինակը պետք է լինի դիմողի մոտ՝ փաստաթղթերը հանձնելու պահին).

Subsequent qualification stage for psychologists involved in investigative actions with participation of juveniles, persons with no active legal capacity or persons with mental health problem is kicking off
09/01/2023
The Ministry of Justice, represented by the "Legal Education and Rehabilitation Programmes Implementation Centre" State Non-Commercial Organisation, within the scope of co-operation with international partners, announces admission of psychologists involved in investigative actions with the participation of juveniles, persons with no active legal capacity or persons with mental health problem and psychologists who wish to participate in the qualification test.
To participate in the qualification courses, the contender shall submit the following to the Organisation:
(1) application which is filled out at the Organisation;
(2) copy of identification document (the applicant must have the original of the identification document at the moment of handing over the documents);
(3) CV;
(4) copy of diploma certifying specialisation of psychologist (the applicant must have the original of the diploma at the moment of handing over the documents);
(5) 2 3x4 sized photos (colour);
(6) copy of excerpt of the employment record book or relevant statement of information from the workplace.