Արդարադատության նախարարի միջնորդության հիման վրա ԲԴԽ որոշմամբ` Վճռաբեկ դատարանի դատավոր Սուրեն Անտոնյանի լիազորությունները դադարեցվեցին
26/01/2023
Բարձրագույն դատական խորհրդի կողմից բավարարվել է Արդարադատության նախարարի միջնորդությունը՝ Վճռաբեկ դատարանի քաղաքացիական պալատի դատավոր Սուրեն Անտոնյանին կարգապահական պատասխանատվության ենթարկելու վերաբերյալ: Դատավորի լիազորություններն էական կարգապահական խախտման հիմքով դադարեցվել են:
Կարգապահական վարույթ հարուցվել է Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի՝ Ամիրխանյանն ընդդեմ Հայաստանի գործով 03.12.2015 թվականին կայացված վճռի ուսումնասիրության արդյունքում: Նշված վճռով ՄԻԵԴ-ն արձանագրել է Կոնվենցիայի 6-րդ հոդվածի 1-ին մասի տարր հանդիսացող իրավական որոշակիության սկզբունքի և Կոնվենցիային կից թիվ 1 Արձանագրության 1-ին հոդվածով ամրագրված սեփականության իրավունքի խախտումներ:
ՄԻԵԴ-ը փաստել է, որ Վճռաբեկ դատարանը (մասնակցությամբ դատավոր Սուրեն Անտոնյանի), խնդրո առարկա գործով պարզապես կայացրել է նոր որոշում, ընդ որում, առանց որևէ իրավական հիմքի: Եվրոպական դատարանը նման եզրահանգման է եկել այն բանի համար, որ չնայած Վճռաբեկ դատարանը 12.04.2007 թվականին որոշում է կայացրել կողմի ներկայացրած վճռաբեկ բողոքը վերադարձնելու մասին՝ բողոքը վարույթ ընդունելու հիմքերի բացակայության պատճառաբանությամբ, այնուամենայնիվ, նույն գործով նույն կողմի վերստին՝ շուրջ 6 ամիս անց ներկայացված վճռաբեկ բողոքի հիման վրա դատարանն արդեն մեկ այլ՝ 01.10.2007 թվականի որոշմամբ, վարույթ է ընդունել բողոքը և բեկանել Քաղաքացիական վերաքննիչ դատարանի դատական ակտը:

Upon decision of Supreme Judicial Council, powers of Judge of Cassation Court Suren Antonyan are terminated based on motion of Minister of Justice
26/01/2023
The Supreme Judicial Council has upheld the motion of the Minister of Justice to subject Judge of the Civil Chamber of the Court of Cassation Suren Antonyan to disciplinary liability. The powers of the judge have been terminated on the ground of essential disciplinary violation.
Disciplinary proceedings were instituted following a study on the judgment of the European Court of Human Rights (ECHR) rendered on 3 December 2015 under the case of Amirkhanyan vs. Armenia. Under the mentioned judgment, the ECHtR recorded violations of the principle of legal certainty which is an element of part 1 of Article 6 of the Convention and of the right of ownership stipulated by Article 1 of Protocol 1 to the Convention.
The ECHtR stated that the Court of Cassation (with the participation of Judge Suren Antonyan) simply rendered a new decision under the case in question, moreover, without any legal ground. The European Court came to such a conclusion because, in spite of the fact that the Court of Cassation rendered a decision on 12 April 2007 on returning the cassation appeal filed by the party with the reasoning that there are no grounds to accept the appeal for proceedings, nevertheless, based on the cassation appeal filed by the same party under the same case again nearly after 6 months, the Court, upon another decision of 1 October 2007, accepted the appeal for proceedings and overturned the judicial act of the Civil Court of Appeal.