Փորձագիտական կենտրոնն սկսել է իրականացնել բնական բամբակը արհեստականից տարանջատելու փորձաքննություն, որի շնորհիվ հնարավոր կլինի ստուգել՝ ՀՀ ներմուծվող ցանկացած տեսակի գործվածքների բաղադրության համապատասխանելիությունը
«Հայաստանի Հանրապետության փորձագիտական կենտրոն» ՊՈԱԿ–ը՝ Կառավարության աջակցությամբ ձեռք բերված նոր սարքի միջոցով, առաջին անգամ սկսել է իրականացնել բնական բամբակը արհեստականից տարանջատելու և այն պարզելու ճշգրիտ փորձաքննություն։
Փորձաքննություն իրականացնող սարքը հնարավորություն է տալիս տարբերակել բնական բամբակն արհեստականից, որը հետագայում հնարավորություն կտա Կենտրոնին՝ հաստատել ՀՀ ներմուծվող ցանկացած տեսակի գործվածքների բաղադրության համապատասխանելիությունը։
Գործվածքը լինի բնական բամբակից թե քիմիական ճանապարհով՝ լիոցել մանրաթելերով ստացված, Կենտրոնի փորձագետները կպարզեն ամենասեղմ ժամկետներում, շնորհիվ նոր սարքի գործածության ու նրա ընձեռած լայն հնարավորությունների։

The Expertise Centre starts an expert examination for distinguishing natural cotton from artificial one which will enable checking the compliance of composition of any type of fabrics imported into the Republic of Armenia.
The "Expertise Centre of the Republic of Armenia" SNCO, with the help of the new device obtained with the support of the Government, for the first time started to carry out an accurate expert examination of distinguishing natural cotton from artificial one and its identification.
The device conducting the expert examination allows distinguishing the natural cotton from the artificial one which will further enable the Centre to confirm the compliance of the composition of any type of fabric imported into the Republic of Armenia.
Thanks to the use of the new device and the wide possibilities it provides, the experts of the Centre will find out whether the fabric is made of natural cotton or is obtained by chemical means, from lyocell fibres, within the shortest time periods.