Պրոբացիայի ծառայությունում տեղադրվել է մատնահետքի և տեսապատկերի միջոցով անձին նույնականացնելու սարքավորում, կիրառվում է տնային կալանք և վարչական հսկողություն խափանման միջոցը. Արդարադատության նախարար Գրիգոր Մինասյանն այցելել է Պրոբացիայի ծառայություն՝ 2023թ.-ին նախատեսված աշխատանքները քննարկելու նպատակով
27/02/2023
Արդարադատության նախարար Գրիգոր Մինասյանը, նախարարի տեղակալ Արա Մկրտչյանն այցելել են Պրոբացիայի ծառայության կենտրոնական մարմին՝ 2023թ.-ի ընթացքում նախատեսված աշխատանքները քննարկելու նպատակով:
Մինչ քննարկմանն անցնելը՝ նախարարին է ներկայացվել պրոբացիայի ծառայության կենտրոնական մարմնի վերասոցիալականացման և վերականգնողական բաժնում իրականացվող պիլոտային ծրագիրը: Ծառայության անցակետում տեղադրվել է մատնահետքի և տեսապատկերի միջոցով անձին նույնականացնելու սարքավորում, որը հնարավորություն է տալիս նույնականացնել շահառուին և արձանագրել վերջինիս Պրոբացիայի ծառայություն ներկայանալու փաստը: Արդյունքում այս սարքավորման միջոցով ապահովվում է պրոբացիայի ծառայողների ժամանակի և ռեսուրսների խնայողություն, ինչպես նաև նվազեցվում է կոռուպցիոն ռիսկերը:
Քրեակատարողական և պրոբացիայի ոլորտի ռազամավարությանը համահունչ՝ Պրոբացիայի ոլորտի լավարկումն և շարունակական զարգացումն ապահովելու համար կարևորվել են պրոբացիայի շահառուների վերասոցիալականացման, պրոբացիայի ծառայության աշխատակիցների կարողությունների զարգացման և տեխնիկական հագեցվածության ուղղությամբ տարվող աշխատանքները:
Ռազամավարական նպատակները միտված են քրեակատարողական և պրոբացիայի համակարգում այնպիսի նախադրյալներ ստեղծելուն և զարգացնելուն, որոնց հիման վրա հնարավոր կլինի արդյունավետ և ամբողջ ծավալով իրականացնել վերականգնողական արդարադատության գաղափարախոսությունը՝ ապահովելով պատժի կիրառման նպատակայնությունը:
Գրիգոր Մինասյանը կարևորել է նաև Պրոբացիայի ծառայության՝ էլեկտրոնային հսկողության միջոցների ձեռքբերումը, որոնք հնարավորություն են տալիս կիրառել տնային կալանք և վարչական հսկողություն խափանման միջոցները: Ընդգծվել են պրոբացիայի շահառուների վերասոցիալականացման գործընթացի արդյունավետության ապահովման նպատակով իրականացված ծրագրերը՝ մասնավորապես Արարատ քաղաքում բացված կենտրոնի կարևորությունը, որը հնարավորություն է տալիս պրոբացիայի շահառուներին սովորել համապատասխան ոլորտի մասնագիտություն, ինչի շնորհիվ նրանք հետագայում կկարողանան աշխատաշուկա մուտք գործելու հնարավորություն ունենալ:
Պրոբացիայի ծառայության ղեկավար Գևորգ Սիմոնյանը ներկայացրել է 2022թ.-ի կատարված աշխատանքները մասնավորապես՝ վերահսկողության տակ գտնվող անձանց վերասոցիալականացման և հասարակությունում վերաինտեգրմանն ուղղված ծրագրերը:
Երկուստեք կարևորվել է նոր՝ 2023-2026թթ.ռազմավարությամբ նախանշել այն հիմնական անելիքները, որոնք միտված կլինեն Պրոբացիայի ծառայության շարունակական զարգացման համար:

A device identifying the person by fingerprint and facial image installed at the Probation Service; home arrest and administrative control as measure of restraint applied; Minister of Justice Grigor Minasyan visited the Probation Service to discuss the activities planned for 2023
27/02/2023
Minister of Justice Grigor Minasyan and Deputy Minister Levon Balyan visited the Central Body of the Probation Service to discuss the activities planned for 2023.
Before starting the discussion, the pilot project implemented at the Department for Re-socialisation and Rehabilitation of the Central Body of the Probation Service was presented to the Minister. A device identifying the person by fingerprint and facial image was installed at the Service checkpoint which enables to identify the beneficiary and record the latter's entry at the Probation service. As a result, saving of time and resources of Probation employees is ensured through this device, as well as the corruption risks are reduced.
In line with the strategy for penitentiary and probation sectors, for the purpose of ensuring the improvement and continuous development of the Probation sector, the activities carried out in the direction of re-socialisation of probation beneficiaries, capacity building of employees of the Probation Service and technical replenishment were emphasised.
The strategic objectives are aimed at creating and developing such preconditions in the penitentiary and probation system, based on which it will be possible to implement the ideology of restorative justice efficiently and in full capacity, ensuring the purposefulness of applying the punishment. Grigor Minasyan attached importance also to the acquisition of electronic control measures for the Probation Service which enable to apply the measures of restraint of home arrest and administrative supervision. The programmes implemented to ensure the effectiveness of re-socialisation process of probation beneficiaries, particularly the importance of the centre opened in Ararat Marz — which enables the probation beneficiaries to learn a profession of the corresponding field, thanks to which they will have a chance to enter the labour market in the future — have been highlighted.
Head of the Probation Service Gevorg Simonyan presented the activities carried out in 2022, in particular, the programmes directed towards the re-socialisation and reintegration into the society of people under control.
It was bilaterally emphasised to outline the main actions aimed at the continuous development of the Probation Service in the new Strategy for 2023-2026.