Արդարադատության նախարարի տեղակալ Լևոն Բալյանը մասնակցել է Համաշխարհային բանկի կողմից կազմակերպած «Դատական համակարգում կին դատավորների ներկայացվածությունը» թեմայով միջոցառմանը: Ողջունելով մասնակիցներին Լևոն Բալյանն իր երախտագիտությունն է հայտնել Համաշխարհային բանկին՝ այս միջոցառումն իրականացնելու համար:
Նախարարի տեղակալն ընդգծել է, որ այսօր Կառավարությունն ու համապատասխան շահագրգիռ մարմինները մեծապես կարևորում են Հայաստանի դատական համակարգի բարեփոխումները, այդ թվում՝ գենդերային առումով ավելի հավասարակշռված դատական համակարգ ունենալու հարցերը, ինչպես նաև՝ կին դատավորների մուտքի և առաջխաղացման հետ կապված հնարավոր խոչընդոտներն ու դատական համակարգում նրանց ներկայացվածության հնարավորությունները:
Լևոն Բալյանն արձանագրել է, որ 2018 թվականին ընդունված «Հայաստանի Հանրապետության դատական օրենսգիրք» սահմանադրական օրենքի համաձայն՝ սահմանվել են դատական համակարգի նոր քվոտաներ:
Նախարարի տեղակալը նշել է, որ այժմ դատավորների թեկնածուների ցուցակը կազմելիս կարևորվում է գենդերային հավասարակշռությունը:
Լևոն Բալյանն ընդգծել է, որ ներկայումս Բարձրագույն դատական խորհրդի անդամներից 4-ը կանայք են: Վճռաբեկ դատարանի նախագահը ևս կին է:
Նախարարի տեղակալը համոզմունք է հայտնել նաև, որ Հայաստանն այսօր չունի որևէ իրավական խոչընդոտներ հասարակության մեջ կանանց դերի և մասնակցության առումով։
Նախարարի տեղակալը նշել է նաև, որ գենդերային ռազմավարությունը ՀՀ կառավարության առաջիկա առանցքային ուղղություններից է և գտնվում է, ինչպես քաղաքականության մշակման, այնպես էլ իրավական բարեփոխումների ուշադրության կենտրոնում:
Լևոն Բալյանի խոսքով՝ կանանց ներկայացվածությունն աճել է որոշումներ կայացնող ոլորտներում և այս առումով, պետք է արձանագրել, որ օբյեկտիվորեն այս խնդիրներին տրվել են որոշակի լուծումներ:
Նախարարի տեղակալը եզրափակելով խոսքը, կրկին համոզմունք է հայտնել, որ ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների պաշտպանության հաստատման, օրենքի լիարժեք գերակայության հասնելու համար, առաջնային նշանակություն ունի դատական իշխանության բոլոր մակարդակներում և դատական խորհուրդներում ապահովել կին դատավորների ներկայացվածությունը:

Armenia today does not have any legal obstacles regarding the role and participation of women in society. Deputy Minister of Justice Levon Balyan gave a speech at the event on "Representation of female judges in the judiciary"
10/03/2023
Deputy Minister of Justice Levon Balyan participated in the event organized by the World Bank on "Representation of female judges in the judiciary". Welcoming the participants, Levon Balyan expressed his gratitude to the World Bank for organizing this event.
The Deputy Minister emphasized that today the Government and relevant interested agencies attach great importance to the reforms of the judicial system of Armenia, including the issues of having a more balanced judicial system in terms of gender, as well as potential barriers to the entry and promotion of female judges and opportunities for their representation in the judiciary.
Levon Balyan noted that according to the constitutional law "Judicial Code of the Republic of Armenia" adopted in 2018, new quotas of the judiciary were established.
The Deputy Minister noted that gender balance is now important when compiling the list of candidates for judges.
Levon Balyan emphasized that currently 4 members of the Supreme Judicial Council are female. The Chair of the Court of Cassation is also female.
The deputy minister also expressed his belief that Armenia today does not have any legal obstacles regarding the role and participation of women in society.
The Deputy Minister also noted that the gender strategy is one of the upcoming key directions of the RA government and is in the focus of both policy development and legal reforms.
According to Levon Balyan, the representation of women has increased in decision-making areas and in this regard, it should be noted that objectively certain solutions have been given to these issues.
Concluding his speech, the Deputy Minister once again expressed his belief that in order to achieve democracy, the establishment of human rights protection, and the full rule of the law, it is of primary importance to ensure the representation of female judges at all levels of the judiciary and judicial councils.