Արդարադատության նախարարի տեղակալը և նախարարի խորհրդականը ԱՄՆ ՄԶԳ ղեկավարի հատուկ խորհրդականի հետ քննարկել են պետական ծառայությունների և այլ քաղաքացիակենտրոն միջոցների ներդրման պրակտիկան
Արդարադատության նախարարի տեղակալ Արա Մկրտչյանը և նախարարի խորհրդական Լիանա Թովմասյանն ընդունել են ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության ղեկավարի հատուկ խորհրդական Ռեյդեն Լլանոյին:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են այն սկզբունքներն ու գործիքները, որոնք կարող են կիրառվել կառավարությունների կողմից բյուրոկրատական կարգերի կրճատման և վարչարարության պարզեցման նպատակով:
Արա Մկրտչյանը ներկայացրել է արդարադատության ոլորտում իրականացված բարեփոխումները և ընթացիկ աշխատանքները: Նախարարի տեղակալը նշել է, որ իրականացվող բարեփոխումները նպատակ ունեն նաև կրճատել բյուրոկրատական քաշքշուկը, որի համատեքստում արդեն իսկ լավարկվում են մի շարք օրենքներ, ենթաօրենսդրական ակտեր։ Արա Մկրտչյանը կարևորել է թվայնացման ոլորտում իրականացվող աշխատանքները, որոնց հիմնանպատակը պետական ծառայությունների մատուցման՝ քաղաքացու համար առավել հարմար եղանակի ապահովումն է:
Նախարարի խորհրդական Լիանա Թովմասյանն անդրադառնալով բյուրոկրատիայի կրճատման այլ եղանակներին՝ մատնանշել է պետական ծառայությունների մատուցման Քաղաքացիական կենտրոնների ներդրման, արդարադատության ոլորտի տարբեր մարմիններում սպասարկման հատուկ գրասենյակների բացման, թեժ գծի ծառայությունների և այլ քաղաքացիակենտրոն միջոցների ներդրման պրակտիկան:
Ռեյդեն Լլանոն շնորհակալություն է հայտնել արդյունավետ հանդիպման համար և ընդգծել երկուստեք համագործակցության արդյունավետությունը:
Կողմերը կարևորել են փորձի փոխանակումը՝ վարչարարության բարելավման, բյուրոկրատական գործընթացների կրճատման և հանրային ծառայությունների մատուցման որակի բարելավման ուղղություններով: Հանդիպման արդյունքում ձեռք են բերվել հստակ պայմանավորվածություններ՝ ուղղված հետագա համագործակցության ուղղություններին:

The Deputy Minister of Justice and the Advisor to the Minister discussed with the Special Advisor to the Head of USAID the implementation of public services and other citizen-centered measures.
Deputy Minister of Justice Ara Mkrtchyan and Advisor to the Minister Liana Tovmasyan received Rayden Llano, Special Advisor to the head of the US Agency for International Development.
During the meeting, the parties discussed the principles and tools that can be used by governments to reduce bureaucracy and simplify administration.
Ara Mkrtchyan presented the reforms implemented in the field of justice and current works. The deputy minister noted that the implemented reforms also aim to reduce the bureaucratic drag, in the context of which a number of laws and by-laws are already being improved. Ara Mkrtchyan emphasized the works carried out in the field of digitalization, the main goal of which is to provide the most convenient way to provide state services for citizens.
Adviser to the Minister Liana Tovmasyan, referring to other ways of reducing bureaucracy, pointed out the practice of implementing Civic Centers for the provision of state services, opening special service offices in various bodies of the justice sector, introducing hotline services and other citizen-centered measures.
Raiden Llano thanked for the productive meeting and emphasized the effectiveness of the cooperation between the two sides.
The parties emphasized the exchange of experience in the direction of improving administration, reducing bureaucratic processes and improving the quality of public services. As a result of the meeting, clear agreements were reached, aimed at future directions of cooperation.