ՄԻՊ նոր ռազմավարական փաստաթղթի ընդունումը նպատակ ունի իրականացնել առաջիկա 3 տարիների համար մարդու իրավունքների պաշտպանության ոլորտի քաղաքականության մշակումը
Հայաստանի Հանրապետությունում առաջիկա 3 տարիների համար նախանշվել են Մարդու իրավունքների ոլորտի գերակայությունները, մասնավորապես՝ մարդու իրավունքների պաշտպանության ազգային ռազմավարությունից բխող 2023-2025թթ. գործողությունների ծրագրի նպատակներն են մարդու իրավունքների արդյունավետ պաշտպանությունն ու երաշխավորումը, ՀՀ Սահմանադրությամբ երաշխավորված՝ մարդու հիմնական իրավունքների և ազատությունների պաշտպանությանն ու երաշխավորմանն ուղղված պետական հետևողական քաղաքականության իրականացումը, մարդու իրավունքների և դրանց պաշտպանության միջոցների մասին հանրային իրազեկվածության բարձրացումը, միասնական քաղաքականության ուղղությունների նախանշումը, ինչպես նաև ՀՀ միջազգային պայմանագրերով երաշխավորված քաղաքացիական և քաղաքական, տնտեսական, սոցիալական և մշակութային իրավունքների պաշտպանության կառուցակարգերի բարելավումը:

The adoption of the new Human Rights Protection strategic document aims to implement the development of the human rights protection policy for the next 3 years
For the next 3 years in the Republic of Armenia, the priorities of the field of Human Rights have been outlined, in particular, The objectives of the 2023-2025 action plan arising from the national strategy for the protection of human rights are the effective protection and guarantee of human rights, The implementation of a consistent state policy aimed at protecting and guaranteeing fundamental human rights and freedoms guaranteed by the RA Constitution, raising public awareness of human rights and their protection measures, outlining the directions of the unified policy, as well as improving the structures for the protection of civil and political, economic, social and cultural rights guaranteed by international treaties ratified by Armenia.