Եվրոպայի Խորհրդի Կոռուպցիայի դեմ պայքարի պետությունների խումբը (ԳՐԵԿՈ) իրականացրել է Հայաստանում դատավորների, պատգամավորների և դատախազների շրջանում կոռուպցիայի կանխարգելման հերթական գնահատումը (Հայաստանը դեռևս 2015 թվականից անցնում է այս գնահատումը)։
2019թ․-ից ի վեր ԳՐԵԿՈ-ի հանձնարարականների կատարման ցածր մակարդակի պատճառով Հայաստանի կատարողականը գնահատվում էր «համընդհանուր անբավարար» (18 ընդհանուր ներկայացված հանձնարարականներից 11-ը մնալով չկատարված)։
2022թ․ իրականացված լայնածավալ հակակոռուպցիոն և դատաիրավական ոլորտի բարեփոխումների, ինչպես նաև սույն թվականի մարտի 20-ից 24-ը Ստրասբուրգ քաղաքում կայացած ԳՐԵԿՈ-ի 93-րդ լիագումար նիստի ընթացքում Հայաստանի մշտական պատվիրակության լրացուցիչ քննարկումների արդյունքում թվով ևս երկու հանձնարարական՝ գնահատվել է կատարված։ Արդյունքում Հայաստանը վերջապես դուրս եկավ ԳՐԵԿՈ-ի գնահատման անհամապատասխանության գործընթացից՝ այլևս չհամարվելով «համընդհանուր անբավարար» կատարողական ունեցող երկիր:
ՀՀ արդարադատության նախարարությունը հետևողական է լինելու կոռուպցիայի դեմ պայքարի շարունակականության հարցում՝ հետամուտ լինելով ԳՐԵԿՈ-ի հանձնարարականների լիարժեք կատարումն ապահովելուն։
Նշենք, որ Եվրոպայի Խորհրդի Կոռուպցիայի դեմ պայքարի պետությունների խումբը ԵԽ անդամ պետությունների հակակոռուպցիոն ստանդարտների պահպանման մոնիթորինգի համար ստեղծված մարմին է, որը գործում է 1999 թվականից: Հայաստանի Հանրապետությունը անդամակցում է ԳՐԵԿՈ-ին 2004 թվականից ի վեր և պարբերաբար ենթարկվում է գնահատման՝ ԳՐԵԿՈ-ի հանձնարարականների կատարման համատեքստում։
ԳՐԵԿՈ-Ն (ԵԽ-ի Կոռուպցիայի դեմ պայքարի պետությունների խումբ) դրական է գնահատել դատավորների, պատգամավորների և դատախազների շրջանում կոռուպցիայի կանխարգելման ոլորտում Հայաստանի ձեռքբերումները

GRECO positively assessed Armenia's achievements in the field of corruption prevention among judges, parliament members and prosecutors
27/03/2023
GRECO has conducted a regular assessment of corruption prevention among judges, parliament members and prosecutors in Armenia (Armenia has been undergoing this assessment since 2015).
Since 2019, due to the low level of implementation of GRECO's recommendations, Armenia's performance was assessed as "generally unsatisfactory" (11 of the 18 recommendations submitted had remained unfulfilled).
As a result of large-scale anti-corruption and judicial reforms implemented in 2022, as well as additional discussions of the permanent delegation of Armenia during the 93rd GRECO plenary session held in Strasbourg from March 20 to 24 of this year, two more recommendations were assessed as fulfilled. As a result, Armenia has finally exited the non-compliance process of the GRECO assessment, no longer being considered a "generally unsatisfactory" performing country.
The Ministry of Justice of Armenia will be consistent in the matter of the continuation of the fight against corruption, seeking to ensure the full implementation of GRECO's recommendations.
It should be noted that GRECO is an organ created for monitoring the anti-corruption standards of CoE member states, which has been operating since 1999. The Republic of Armenia has been GRECO member since 2004 and is regularly evaluated in the context of the implementation of GRECO's recommendations.