Գործարար ոլորտում կոռուպցիայի կանխարգելում, դատական համակարգում կոռուպցիայի դեմ պայքար. Հակակոռուպցիոն ռազմավարության մշակման աշխատանքային խմբի հերթական նիստ
03/05/2023
Արդարադատության նախարարի տեղակալ Կարեն Կարապետյանի նախագահությամբ անցկացվել է Հակակոռուպցիոն ռազմավարության և դրա իրականացման 2023-2026թթ. միջոցառումների ծրագրի մշակման նպատակով ստեղծված աշխատանքային խմբի 4-րդ հանդիպումը։ Նախարարի տեղակալը ներկայացրել է քննարկման առարկա օրակարգային հարցերը։ Նիստի ընթացքում խոսվել է գործարար ոլորտում կոռուպցիայի կանխարգելման և դատական համակարգում կոռուպցիայի դեմ պայքարի առաջարկությունները։ Աշխատանքային խմբի անդամները և ոլորտային փորձագետները ներկայացրել են իրենց առաջարկությունները և դիրքորոշումները։

Prevention of corruption in the business sector, fight against corruption in the judicial system: regular sitting of the Working Group of the Anti-Corruption Strategy elaboration
03/05/2023
The 4th meeting of the Working Group established for elaboration of the Anti-Corruption Strategy and its Implementation Action Plan for 2023-2026 was held under the chairmanship of Deputy Minister of Justice Karen Karapetyan. The Deputy Minister presented the issues of agenda under discussion. During the sitting, recommendations for preventing corruption in the business sector and fighting against corruption in the judicial system were discussed. The members of the Working Group and the subject matter experts presented their recommendations and positions. The Working Group outlined the further work to be carried out with regard to the discussed issues.