Հակակոռուպցիոն վերաքննիչ դատարանի շինարարական աշխատանքները մոտենում են ավարտին. Նախարար Գրիգոր Մինասյանն ու Քաղաքաշինության կոմիտեի ղեկավարը շրջայց են կատարել դատարանի տարածքում
10/10/2023
Արդարադատության նախարար Գրիգոր Մինասյանն ու Քաղաքաշինության կոմիտեի ղեկավար Արմեն Ղուլարյանը ծանոթացել են Հակակոռուպցիոն վերաքննիչ դատարանի շինարարական աշխատանքներին, որոնք շուտով կավարտվեն:
Նախարար Գրիգոր Մինասյանն ընդգծել է, որ դատական համակարգի բարեփոխումները Կառավարության առաջնահերթություններից են և այս շենքի նորոգումը նպատակ ունի դատավորների համար ստեղծել բարենպաստ աշխատանքային պայմաններ:
Հակակոռուպցիոն վերաքննիչ դատարանը գործելու է Աջափնյակ համայնքի Արա Սարգսյան 5/1 հասցեում: Նոր դատարանը կունենա ժամանակակից ստանդարտներին համապատասխան 4 դահլիճ, որոնք կահավորված կլինեն անհրաժեշտ գույքով և տեխնիկայով: Միջազգային ստանդարտներին համապատասխան շենքում կտեղակայվի նոր դատարանը՝ 12 դատավորների թվակազմով:

Construction works for Anti-Corruption Court of Appeal almost complete; Minister Grigor Minasyan and Chairman of Urban Development Committee tour premises of the Court
10/10/2023
Minister of Justice Grigor Minasyan and Chairman of the Urban Development Committee Armen Ghularyan got acquainted with the constructions works for the Anti-Corruption Court of Appeal which will end soon.
Minister Grigor Minasyan emphasised that the reforms of the judicial system are among the priorities of the Government, and renovation of this building is aimed at creating favourable working conditions for judges.
The Anti-Corruption Court of Appeal will operate at 5/1 Ara Sargsyan Street in Ajapnyak Community. The new Court will house 4 courtrooms in line with modern standards and will be equipped with the required items and technical equipment. Comprising 12 judges, the new Court will be located in a building that is in line with international standards.
The building of the Anti-Corruption Court of Appeal is expected to be put into operation at the end of the year.