Հաշտարարների որակավորման դասընթաց. դիմելու վերջնաժամկետը նոյեմբերի 10-ն է
Արդարադատության նախարարությունը Երևանում Եվրոպայի խորհրդի գրասենյակի հետ համատեղ հայտարարում է հաշտարարների որակավորման պիլոտային դասընթաց, որին կարող են դիմել 25 տարին լրացած գործունակ քաղաքացիներ, ովքեր ունեն բարձրագույն կրթություն։ Արտոնագրված հաշտարարի որակավորում չի կարող շնորհվել այն անձին, ով, հանրային ծառայող է, դատապարտվել է հանցագործության համար, և դատվածությունը մարված կամ վերացված չէ, որը դատարանի՝ օրինական ուժի մեջ մտած դատական ակտով ճանաչված է անգործունակ, սահմանափակ գործունակ, անհայտ բացակայող կամ սնանկ, և սնանկության վարույթը չի ավարտվել, որի նկատմամբ հարուցված է քրեական հետապնդում:
Դասընթացը կտևի մեկ շաբաթ, օրական 4 ժամ տևողությամբ և կիրականացվի 2023 թվականի նոյեմբերի 17-ից նոյեմբերի 24-ն ընկած ժամանակահատվածում: Դասընթացին կարող են մասնակցել ինչպես առաջին անգամ հաշտարար դառնալ ցանկացող հավակնորդները, այնպես էլ մինչև օրենքի փոփոխության ուժի մեջ մտնելը արտոնագրված հաշտարարները: Վերջիններիս դասընթացի առնվազն 80%-ին մասնակցելու դեպքում կտրամադրվի նոր որակավորման վկայագիր:
Դասընթացն իրականացվելու է արտերկրից հրավիրված միջազգային փորձագետ-հաշտարարների կողմից և հաշտարարության դասընթացների համար սահմանված միջազգային չափորոշիչներին և ուսուցման ծրագրին համաձայն։ Պիլոտային դասընթացին հնարավորություն կունենան մասնակցել նախարարության կողմից ընտրված 20 հավակնորդները՝ հաշվի առնելով դասընթացին մասնակցելու ցանկություն հայտնած հավակնորդների կրթությունը, մասնագիտական փորձը, ծավալած մասնագիտական գործունեությունը, հմտությունները և ուշադրության արժանի այլ հանգամանքներ։ Դասընթացին չընգրկված հավակնորդների ուսուցումը կիրականացվի հաջորդ փուլերի ընթացքում։
Դիմորդը որակավորման դասընթացի համար Հայաստանի Հանրապետության արդարադատության նախարարություն է ներկայացնում`
1) դիմում (պետք է ներառի կոնտակտային հեռախոսահամար և էլեկտրոնային փոստի հասցե),
2) անձնագրի պատճենը,
3) բարձրագույն կրթության դիպլոմի պատճենը,
4) ինքնակենսագրական տվյալներ (CV):
Դիմումը և կից փաստաթղթերը կարող են ներկայացվել առցանց եղանակով՝ info@moj.am էլ. փոստի հասցեին ուղարկելու միջոցով։ Փաստաթղթերի ներկայացման վերջնաժամկետն է 2023 թվականի նոյեմբերի 10-ը, մինչև ժամը 18:00-ն:
Ուսուցման ծրագիրը հաստատվելու և հրապարակվելու է դասընթացի մեկնարկից առնվազն 10 oր առաջ: Հաշտարարի որակավորման դասընթացների հետ կապված տեղեկատվությունը ուղարկվելու է դիմորդներին՝ իրենց ներկայացված էլեկտրոնային փոստի հասցեներով, ինչպես նաև հրապարակվելու է Հայաստանի Հանրապետության արդարադատության նախարարության պաշտոնական կայքէջում:

Qualification course for mediators — deadline for application is 10 November
The Ministry of Justice, in co-operation with the Council of Europe Office in Yerevan, is announcing a pilot qualification course for mediators which citizens having active legal capacity and having attained 25 years old and with higher education, may apply for. Qualification of licensed mediator may not be granted to a person who is a public servant, has been sentenced for committing a crime, and the conviction has not been expunged or cancelled, who has been declared as having no active legal capacity, as having limited active legal capacity, as missing or bankrupt by a judicial act having entered into legal force, the bankruptcy proceedings have not been completed, criminal prosecution is initiated against him or her.
The training course will last for one week, 4 hours per day, and will be held from 17 to 24 November 2023. The training course is open for candidates who wish to become mediator for the first time, or mediators who were licensed before the entry into force of the amendment to the law. In case the latter attend at least 80% of the training course, a new qualification certificate will be issued.
The training course will be conducted by international expert-mediators invited from abroad and in accordance with international standards and the training programme prescribed for the mediation training courses. Twenty candidates selected by the Ministry of Justice will have the opportunity to participate in the pilot training course, taking into account the education, professional experience, professional activities, skills of the candidates who expressed their wish to participate in the training course, as well as other noteworthy circumstances. The training for candidates not engaged in the training course will be carried out during the next stages.
Applicants shall submit the following to the Ministry of Justice of the Republic of Armenia for the qualification course:
(1)     application (must include contact telephone number and e-mail address)
(2)    carbon copy of passport.
(3)    carbon copy of higher education diploma;
(4)    CV.
The application and attached documents may be submitted on-line by sending them to info@moj.am. The deadline for submission of documents is 10 November 2023 until 18:00.
The training programme will be approved and posted at least 10 hours before the beginning of training course. The information related to the qualification courses for mediator will be sent to the applicants via the e-mail addresses provided by them, and it will also be posted on the official website of the Ministry of Justice of the Republic of Armenia.