Վենետիկի հանձնաժողովը բարձր է գնահատել Հայաստանի շարունակական ջանքերը՝ ընտրական օրենսդրությունը համապատասխանեցնելու միջազգային պարտավորություններից բխող նորմերին և Եվրոպայի խորհրդի չափանիշներին
12/10/2023
Արդարադատության նախարարի տեղակալ Կարեն Կարապետյանը «Ժողովրդավարություն՝ իրավունքի միջոցով» եվրոպական հանձնաժողովի (Վենետիկի հանձնաժողով) 136-րդ լիագումար նստաշրջանին ներկայացրել է ընտրական օրենսգրքում և հարակից օրենքներում փոփոխությունների և լրացումների փաթեթը, ինչպես նաև հայկական կողմի դիրքորոշումները և հանձնառությունները հանձնաժողովի առաջարկությունների վերաբերյալ:
Նստաշրջանի ընթացքում հաստատվել է ՀՀ ընտրական օրենսգրքում և հարակից օրենքներում փոփոխությունների և լրացումների նախագծերի վերաբերյալ հանձնաժողովի և ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ համատեղ կարծիքը: Նախագիծն ի թիվս այլոց ներառում է բարեփոխումներ՝ ուղղված ընտրական իրավունքի սկզբունքների միասնականացմանը, ընտրական ընթացակարգերի թափանցիկության և մատչելիության ամրապնդմանը, նախընտրական քարոզարշավների կառուցակարգերի և քարոզարշավների ֆինանսավորման ու վերահսկողության կառուցակարգերի լավարկմանը, արտակարգ և ռազմական դրությունների պայմաններում ընտրությունների ընթացակարգերի սահմանմանը, կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի աշխատակազմի ձևավորման և ընտրական ցուցակների ճշգրտման ընթացակարգերի ամրապնդմանը և մի շարք այլ ուղղություններին։ Վենետիկի հանձնաժողովը բարձ է գնահատել Հայաստանի շարունակական ջանքերը՝ ընտրական օրենսդրությունը համապատասխանեցնելու միջազգային պարտավորություններից բխող նորմերին և Եվրոպայի խորհրդի չափանիշներին: Հանձնաժողովը հատուկ ընդգծել է նաև, որ բարեփոխումների փաթեթի մշակման գործընթացն անցկացվել է ներառականության՝ լայն խորհրդակցությունների և հանրային քննարկումների միջոցով:
Ի լրումն իրենց նախկին առաջարկությունների՝ հանձնաժողովը և ԺՀՄԻԳ-ը տվել են մի շարք առաջարկություններ, այդ թվում՝ արտակարգ իրավիճակների ժամանակ ընտրությունների անցկացման դրույթների հետագա փոփոխության, ընտրական ցուցակների հետ կապված անձնական տվյալների պաշտպանության դյուրացման, կուսակցությունների ֆինանսական վերահսկողության կառուցակարգերի լավարկման և կուսակցությունների ցուցակների գրանցման ուժը կորցրած ճանաչելու վերաբերյալ կարգավորումների հստակեցման վերաբերյալ:

Venice Commission highly appreciates continuous efforts of Armenia to bring the Electoral Code into line with norms arising from international obligations and standards of Council of Europe
12/10/2023
During the 136th Plenary Session of the European Commission for Democracy through Law of the Council of Europe (the Venice Commission), Deputy Minister of Justice Karen Karapetyan presented the package of amendments and supplements to the Electoral Code and related laws, as well as the positions and commitments of the Armenian side with regard to the recommendations of the Commission.
During the Session, the joint opinion of the Commission and the OSCE/ODIHR on the drafts of the amendments and supplements to the Electoral Code and related laws of the Republic of Armenia was adopted. The draft, inter alia, includes reforms targeted at consolidation of the principles of electoral law, strengthening of transparency and accessibility of electoral procedures, betterment of mechanisms for electoral campaigns and the mechanisms for funding for and supervision over the campaigns, establishment of mechanisms for elections during martial law and state of emergency, formation of the staff of the Central Electoral Commission and strengthening of the procedures for adjusting the electoral lists and a number of other directions. The Venice Commission highly appreciated the continuous efforts of Armenia to bring the Electoral Code into line with the norms arising from international obligations and the standards of the Council of Europe. The Commission particularly emphasised also that the process of developing the package of reforms was carried out through inclusiveness, that is to say, wide consultation and public deliberations.
In addition to the previous recommendations of the Commission, the latter and the ODIHR gave a number of recommendations, including the ones with regard to further amendments to the provisions for holding elections during emergency situations, facilitating the protection of personal data related to electoral lists, improving the mechanisms for financial oversight over political parties and repealing registration of the lists of political parties.