Քրեակատարողական ծառայողների վերապատրաստման նոր մոդելի հեռանկարները. Լևոն Բալյանը հանդիպել է ոլորտային հասարակական կազմակերպություններին
13/10/2023
Արդարադատության նախարարի տեղակալ Լևոն Բալյանի գլխավորությամբ՝ Ռաուլ Վալլենբերգի անվան մարդու իրավունքների ու մարդասիրական իրավունքի ինստիտուտի (ՌՎԻ) հայաստանյան գրասենյակի և «Իրավական կրթության և վերականգնողական ծրագրերի իրականացման կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի հետ համատեղ կազմակերպվել է քրեակատարողական ոլորտում վերապատրաստումներ իրականացնող տեղական և միջազգային կազմակերպությունների հետ հանդիպում:
Հանդիպման շրջանակներում ուրվագծվել է նշված ոլորտին վերաբերող ապագա բարեփոխման տեսլականը՝ վերապատրաստումների ավելի արդյունավետ համակարգման և դրանց շրջանակներում սերտ համագործակցության, ինչպես նաև քրեակատարողական և պրոբացիայի ոլորտի ռազմավարական ուղիների զարգացման, քրեակատարողական հիմնարկներում ծառայության կազմակերպման և վերապատրաստման նոր մոդելի ներդրման համատեքստում:
Ներկաները կարևորել են Արդարադատության նախարարության նախաձեռնողականությունն ու պատրաստակամություն են հայտնել հետագա հանագործակցության համար:
Ամփոփելով հանդիպումը, նախարարի տեղակալ Լևոն Բալյանն առաջարկել է հաջորդ հանդիպումը կազմակերպել դեկտեմբերին, որի շրջանակներում կամփոփվի այս քննարկումների արդյունքում նախանշված գործողությունների ընթացքը և կհստակեցվի 2024 թվականի քրեակատարողական ու պրոբացիայի ծառայության աշխատակիցների շրջանում իրականացվելիք վերապատրաստումների շրջանակը:
Հանդիպմանը մասնակցել են Եվրոպայի խորհրդի Երևանյան գրասենյակի, Նիդերլանդների Հելսինկյան կոմիտեի, ԵՊՀ Եվրոպական ուսումնասիրությունների կենտրոնի ներկայացուցիչները, ինչպես նաև «Սոցիալական արդարություն», «Քաղաքացիական հասարակության ինստիտուտ» և «Իրավական նախաձեռնությունների կենտրոն» հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչները:

Perspectives of the new training model for penitentiary officers; Levon Balyan meets with sector-specific non-governmental organisations
13/10/2023
Under the chairmanship of Deputy Minister of Justice Levon Balyan, the Armenian Office of the Raoul Wallenberg Institute of Human Rights and Humanitarian Law (RWI) and the "Legal Education and Rehabilitation Programmes Implementation Centre" State Non-Commercial Organisation jointly organised a meeting with local and international organisations that conduct trainings in the penitentiary sector.
Within the framework of the meeting, the vision for the future reform concerning the specified sector was outlined, particularly in the context of more efficient coordination of training courses and close co-operation within the scope of those courses, as well as in the context of development of strategic paths for the penitentiary and probation sectors, organisation of service in penitentiary institutions and introduction of a new model for organisation and training.
The participants attached importance to the fact that the Ministry of Justice is enterprising and expressed willingness for further co-operation.
Summing up the meeting, Deputy Minister Levon Balyan offered to organise the next meeting in December, during which the course of actions predetermined as a result of these discussions will be finalised and the framework of trainings for 2024 to be conducted for officers of the Penitentiary and Probation Services will be clarified.
Representatives of the Council of Europe Office in Yerevan, the Netherlands Helsinki Committee, the Centre for European Studies at Yerevan State University, as well as representatives of non-governmental organisations, including "Social Justice" NGO, "Civil Society Institute" NGO and "Legal Initiatives Centre" NGO took part in the meeting.