Միգրացիայի և փախստականների հարցերով ԵԽ ԳՔ հատուկ ներկայացուցչի հետ քննարկվել է ԼՂ-ից բռնի տեղահանված անձանց իրավունքների պաշտպանությանն առնչվող հարցերը
19/10/2023
Արդարադատության նախարարի տեղակալ Կարեն Կարապետյանը ընդունել է ԵԽ գլխավոր քարտուղարի Միգրացիայի և փախստականների հարցերով հատուկ ներկայացուցիչ Լեյլա Քայաջիկի գլխավորած պատվիրակությանը։ Պատվիրակությունը փաստահավաք առաքելություն է իրականացնում, որը նպատակ ունի տեղում վերհանել և գնահատել ՀՀ-ում ստեղծված հումանիտար ճգնաժամով պայմանավորված մարտահրավերները, քննարկել ԵԽ-ի հնարավոր աջակցությունը սույն խնդիրների լուծման հարցում և այս առնչությամբ նախարարության հետ փոխգործակցության եզրերը։
Նախարարի տեղակալը ներկայացրել է Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի նկատմամբ Ադրբեջանի կողմից սանձազերծած հերթական լայնածավալ ագրեսիայի, այդ թվում՝ խաղաղ բնակչության և ենթակառուցվածքների դիտավորյալ թիրախավորման, այդ գործողությունների վերջնական նպատակը հանդիսացող Լեռնային Ղարաբաղի հայ բնակչության բռնի տեղահանման հետևանքով առաջացած հումանիտար ճգնաժամային իրավիճակը։
Նախարարի տեղակալը ներկայացրել է բռնի տեղահանված անձանց կարիքների և իրավունքների պաշտպանությանն, և իրավական կարգավիճակին առնչվող խնդիրները: Հատուկ անդրադարձ է կատարվել բռնի տեղահանված անձանց խախտված իրավունքների փաստահավաք աշխատանքներին, այդ իրավունքների վերականգնման, Լեռնային Ղարաբաղ վերադառնալու իրավունքի իրացման համատեքստում աշխատանքներին և այդ ուղղությամբ ԵԽ հետ համագործակցության շրջանակներին:
Այս համատեքստում Կարեն Կարապետյանը նշանակալից է որակել ԵԽԽՎ-ի կողմից՝ հոկտեմբերի 12-ին ընդունած 2517 թվակիր բանաձևը, որն ի շարս այլոց արձանագրել է ավելի քան 100.600 հայերի կողմից Լեռնային Ղարաբաղը լքելու փաստը, դրանում էթնիկ զտումների իրականացման հիմնավոր կասկածները, և որ դրանց պատճառը՝ 2023 թվականի սեպտեմբերի 19-ին Ադրբեջանի կողմից սկսված ռազմական գործողությունները և դրան նախորդած՝ Լաչինի միջանցքի արգելափակման հետևանքով ստեղծված ճգնաժամն է։ Վեհաժողովը ընդգծել է, որ Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության ողբերգական արտագաղթը չպետք է ընդունվի որպես նոր իրականություն և կոչ է արել Նախարարների կոմիտեին ձեռնարկել Ադրբեջանի նկատմամբ մոնիթորինգային գործընթաց:
Լեյլա Քայաջիկը նշել է ԵԽ-ի պատրաստակամությունն աջակցել Հայաստանի Հանրապետությանը ստեղծված ճգնաժամային իրավիճակում, տեղեկացնելով, որ այդ աջակցությունը կարող է ներառել թե՛ ոլորտային ծրագրի, և թե՛ Հայաստանի համար Եվրոպայի խորհրդի 2023-2026թթ. գործողությունների ծրագրով նախատեսված այլ գործողությունների ներքո համապատասխան փոփոխություններ կատարելու միջոցով՝ ներառելով սույն ճգնաժամային իրավիճակում Հայաստանի կարիքները։
Կողմերը քննարկել են պետական մարմինների աշխատակիցների կարողությունների զարգացման անհրաժեշտությունը` սույն ճգնաժամային իրավիճակին պատշաճ արձագանք ապահովելու նպատակով, տեղահանված անձանց իրավական կարգավիճակով ապահովման և նրանց անխոչընդոտ մասնակցությունն ապահովելու օրենսդրական մարտահրավերները և այս ուղղությամբ ԵՄ անդամ պետությունների փորձը:
Կողմերը քննարկել են նաև ԵԽ-ի աջակցության հնարավորությունները՝ սույն թվականի հոկտեմբերի 3-ին ՀՀ ազգային ժողովի կողմից վավերացված Հռոմի ստատուտի կիրարկման շրջափուլում։

Issues related to protection of the rights of persons forcibly displaced from Nagorno-Karabakh discussed with Special Representative of Secretary General of the Council of Europe on Migration and Refugees
19/10/2023
Deputy Minister of Justice Karen Karapetyan received the delegation led by Special Representative of the Secretary General of the Council of Europe on Migration and Refugees Leyla Kayacik. The delegation is conducting a fact-finding mission to identify and assess on the spot the challenges conditioned by the humanitarian crisis created in the Republic of Armenia, consider the potential support of the Council of Europe in solving the specified issues and the terms of interaction with the Ministry of Justice in this regard.
The Deputy Minister presented the state of the humanitarian crisis caused by the subsequent large-scale aggression unleashed by Azerbaijan against the people of Nagorno-Karabakh, including the deliberate targeting of the peaceful civilians and infrastructures and forced displacement of the Armenian population of Nagorno-Karabakh, which was the ultimate goal of those operations.
The Deputy Minister presented the issues related to protection of the needs and rights of the forcibly displaced persons, as well as their legal status. What was particularly touched upon were the fact-finding activities with respect to the violated rights of forcibly displaced persons, the restoration of their rights, the activities in the context of exercise of the rights to return to Nagorno-Karabakh and the framework of co-operation with the Council of Europe for that purpose.
In this context, Karen Karapetyan considered as significant Resolution 2517 adopted by the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE) on 12 October which, inter alia, helped record the fact of more than 100.600 Armenians having left Nagorno-Karabakh, the substantiated doubts of ethnic cleaning in Nagorno-Karabakh, and that the reason for this were the military operations carried out by Azerbaijan on 19 September 2023 and the preceding crisis caused by the blockade of the Lachin corridor. The Assembly highlighted that the tragic emigration of the population of Nagorno-Karabakh must not be accepted as a new reality and called on the Committee of Ministers to undertake monitoring of Azerbaijan.
Leyla Kayacik noted the willingness of the Council of Europe to support the Republic of Armenia in the current crisis, informing that this support may include making relevant amendments under the sector-specific programme and under other actions envisaged by the 2023-2026 Action Plan of the Council of Europe for Armenia, by incorporating the needs of Armenia in this crisis.
The parties discussed the need for capacity-building of employees of state bodies in order to ensure proper response to this crisis, as well as the challenges for securing the legal status of displaced persons and their unimpeded participation in terms of legislation, as well as the practice of EU member states in this direction.
The parties also considered the possibilities of support from the Council of Europe in the implementation of the Rome Statute ratified by the National Assembly of the Republic of Armenia on October 3 of this year.