Մեկնարկում է Ազդարարման համակարգի վերաբերյալ համապետական արշավ. Տեղի է ունեցել միջգերատեսչական խմբի անդրանիկ նիստը
20/10/2023
Արդարադատության նախարարությունը կոռուպցիայի դեմ պայքարի շրջանակում մեկնարկում է Ազդարարման համակարգի վերաբերյալ 2023 թվականի հաղորդակցման գործողությունների համապետական իրազեկման արշավ:
Արշավի ընթացքում իրականացվելու են տարատեսակ միջոցառումներ՝ ուղղված ազդարարման համակարգի, azdararir.am հարթակի վերաբերյալ հանրության իրազեկվածության բարձրացմանը:
Աշխատանքները համակարգելու նպատակով տեղի է ունեցել միջգերատեսչական աշխատանքային խմբի անդրանիկ նիստը, որին մասնակցել են Վարչապետի աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալը, ՏԿԵՆ նախարարի տեղակալը, Քաղաքապետի տեղակալը, Գլխավոր դատախազության, Վարչապետի աշխատակազմի «Հանրային կապերի և տեղեկատվության կենտրոն» ՊՈԱԿ, ՀՌՀ և այլ ներկայացուցիչներ:
Նիստի քննարկումների արդյունքում՝ հաստատվել է իրազեկման արշավի գործողությունների ծրագիրը, քննարկվել են արշավի շրջանակում միջազգային համագործակցությունը, ֆինանսավորումը, բրենդինգը և այլ կարևոր հարցեր:
Ներկաները հայտնել են պատրաստակամություն՝ իրենց իրավասությունների շրջանակում նպաստելու արշավի կենսագործմանը և համատեղ ջանքերով հասնելու լավագույն արդյունքին:

Within the scope of the fight against corruption, the Ministry of Justice is launching a nationwide awareness-raising campaign for the 2023 Communication Actions for the Whistle-blowing System.
Various events aimed at raising awareness about the whistle-blowing system and the azdararir.am platform will be held during the campaign.
For the purpose of coordinating the activities, the interagency working group held its first session attended by the Deputy Chief of Staff of the Prime Minister, the Deputy Minister of Territorial Administration and Infrastructure, the Deputy Mayor, as well as representatives of the Prosecutor General's Office, the “Public Relations and Information Center” State Non-Commercial Organisation of the Office of the Prime Minister, the Commission on Television and Radio, etc..
Based on the results of the discussions held during the session, the action plan for the awareness-raising campaign was approved, and the international cooperation, financing, branding and other important issues, which are part of the framework of the campaign, were considered.
The attendees expressed willingness to contribute to implementation of the campaign within the scope of their competences and to achieve the best outcomes through joint efforts.