Դատավորները հնարավորություն կունենան բողոքարկել ԲԴԽ-ի կողմից կայացրած որոշումները. Նախարար Գրիգոր Մինասյանն ԱԺ-ում ներկայացրել է նախագիծը
20/10/2023
Արդարադատության նախարար Գրիգոր Մինասյանն Ազգային ժողովի Պետաիրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովին է ներկայացրել «Հայաստանի Հանրապետության դատական օրենսգիրք» սահմանադրական օրենքի նախագծի փաթեթը:
Նախագծի նպատակն է դատավորին կարգապահական պատասխանատվության ենթարկելու և դատավորի լիազորությունները դադարեցնելու հարցերի վերաբերյալ Բարձրագույն դատական խորհրդի որոշումների բողոքարկման իրավական հնարավորության նախատեսումը:
Նախատեսվում է, որ դատավորին կարգապահական պատասխանատվության ենթարկելու հարցի քննությունը իրականացնելու է Բարձրագույն դատական խորհրդի 4 անդամ ընդգրկող կազմը: Դատավորին կարգապահական պատասխանատվության ենթարկելու հարցի քննությամբ զբաղվող Բարձրագույն դատական խորհրդի նշված կազմը յուրաքանչյուր կարգապահական վարույթով լինելու է տարբեր և ընդգրկելու է դատավորների ընդհանուր ժողովի և Ազգային ժողովի կողմից ընտրված երկուական անդամներ:
Դատավորին կարգապահական պատասխանատվության ենթարկելու հարցի մասին որոշման դեմ բերված բողոքի քննությունն իրականացնելու է Բարձրագույն դատական խորհուրդը՝ տվյալ կարգապահական վարույթով դատավորին կարգապահական պատասխանատվության ենթարկելու հարցի քննության կազմում չընդգրկած անդամների կազմով:
Գրիգոր Մինասյանը նշել է, որ բողոքի քննության համար նախատեսվել է երկամսյա ժամկետ, որի արդյունքում Բարձրագույն դատական խորհուրդը կարողանալու է վերացնել դատավորին կարգապահական պատասխանատվության ենթարկելու մասին որոշումը և մերժել դատավորին կարգապահական պատասխանատվության ենթարկելու մասին միջնորդությունը կամ նշանակելու կարգապահական տույժի այլ տեսակ կամ վերացնելու դատավորին կարգապահական պատասխանատվության ենթարկելու մասին միջնորդությունը մերժելու մասին որոշումը և դատավորին ենթարկելու կարգապահական պատասխանատվության և որոշումը թողնել անփոփոխ:
Միևնույն ժամանակ, որպես հիմնական զեկուցող նախարարը հայտնել է, որ Ազգային ժողովի կողմից Նախագիծն առաջին ընթերցմամբ ընդունելուց հետո ՀՀ Կառավարությունը գրավոր եղանակով ներկայացրել է Նախագծում փոփոխություններ և հստակեցումներ կատարելու առաջարկներ, մասնավորապես առաջարկվել է.
- Հստակեցնել դատավորին կարգապահական պատասխանատվության ենթարկելու, դատավորի լիազորությունները դադարեցնելու, դատավորին կարգապահական պատասխանատվության ենթարկելու հարցի և դատավորի լիազորությունները դադարեցնելու մասին որոշումների դեմ բողոքի վերաբերյալ հարցերով Բարձրագույն դատական խորհրդի նախագահի կողմից նիստերը հրավիրելու և վարելու կարգը.
2.Նախատեսել, որ կարգապահական վարույթ հարուցող մարմինը վարույթ հարուցելիս և իրականացնելիս կաշկանդված չլինի հաղորդմամբ ներկայացված իրավական հիմքերով և հիմնավորումներով:
- Նախատեսել, որ կարգապահական վարույթները միավորելու դեպքում դրա վերաբերյալ որոշումը ուղարկվի նաև հաղորդում ներկայացրած անձանց.
- Հստակեցնել Նախագծով լրացվող՝ դատավորին կարգապահական պատասխանատվության ենթարկելու վերաբերյալ հարցի մասին որոշման դեմ բողոքի քննության արդյունքով որոշումների կայացման կարգը և այլն:
Նախագծի ընդունումը բխում է ԳՐԵԿՈ-ի 2015 թվականի գնահատման զեկույցում տեղ գտած և 2021 թվականի միջանկյալ զեկույցով վերահաստատած հանձնարարականից, համաձայն որի՝ Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ դեռևս հնարավոր չէ բողոքարկել դատավորներին կարգապահական պատասխանատվության ենթարկելու վերաբերյալ որոշումները և եզրակացրել է, որ այս մասով իր հանձնարարականը մնում է չկատարված: Նախագծով առաջարկվող լուծումներն այս պահին միակ հնարավոր լուծումներն են, որ կարող են փոխզիջումային լինել` չհակասելով Սահմանադրական կարգավորումներին, ինչի մասին նշել է նաև Վենետիկի հանձնաժողովն իր կարծիքում:

Judges allowed to appeal the decisions rendered by Supreme Judicial Council; Minister Grigor Minasyan presents draft in the National Assembly
20/10/2023
Minister of Justice Grigor Minasyan presented the package of the draft Constitutional Law “On the Judicial Code of the Republic of Armenia” to the Standing Committee on State and Legal Affairs of the National Assembly.
The aim of the draft is to create a legal possibility to appeal the decisions of the Supreme Judicial Council in relation to the issues of subjecting a judge to disciplinary liability and terminating the powers of the judge.
It is envisaged that a composition including 4 members of the Supreme Judicial Council will examine the issue of subjecting the judge to disciplinary liability. The specified composition of the Supreme Judicial Council examining the issue of subjecting a judge to disciplinary liability, shall vary in all disciplinary proceedings and shall include two members elected by the General Assembly of Judges and the National Assembly, respectively.
Examination of the appeal lodged against the decision on the issue of subjecting a judge to disciplinary liability shall be carried out by the Supreme Judicial Council jointly with the composition of the members not included in the composition examining the issue of subjecting the judge to disciplinary liability under the specified disciplinary proceedings.
Grigor Minasyan mentioned that a two-month period has been envisaged for examination of the appeal, as a result of which the Supreme Judicial Council will be able to abolish the decision on subjecting a judge to disciplinary liability or reject the motion on subjecting the judge to disciplinary liability or to impose another type of disciplinary penalty or to abolish the decision on rejecting the motion on subjecting the judge to disciplinary liability and to subject the judge to disciplinary liability and leave the decision unchanged.
At the same time, as the main rapporteur, the Minister informed that upon adoption of the Draft by the National Assembly in the first reading, the Government of the Republic of Armenia submitted, in writing, proposals to make amendments and clarifications in the Draft; in particular, it was proposed to:
1. Clarify the procedure for the Chairperson of the Supreme Judicial Council to convene and conduct sessions with regard to the issues on subjecting a judge to disciplinary liability, terminating the powers of the judge, the appeals against the decisions on subjecting a judge to disciplinary liability and on terminating the powers of the judge;
2. Envisage that the body instituting disciplinary proceedings is not restricted by legal grounds and justifications (presented in the report) while instituting and conducting proceedings;
3. Envisage that in case of combining disciplinary proceedings, the decision on this shall be sent to the persons having submitted the report;
4. Clarify the procedure for making decisions based on the results of the examination of the appeal against the decision on the issue of subjecting a judge to disciplinary liability, etc. supplemented in the Draft.
Adoption of the Draft arises from the recommendation incorporated in GRECO's 2015 Evaluation Report and reaffirmed in the 2021 Interim Report, according to which the legislation of the Republic of Armenia still does not allow appealing the decisions on subjecting judges to disciplinary liability, and the conclusion is that the recommendation with regard to this remains unimplemented. The solutions proposed under the Draft are currently the only possible solutions which may be compromising, without contradicting the constitutional regulations, which the Venice Commission mentioned in its Opinion.