Պարզաբանում դատավորների աշխատավարձերի վերաբերյալ
Մամուլում տեղեկություն էր տարածվել այն մասին, թե դատավորների իրավունքները  խախտվում են, և 60 տոկոս «աշխատավարձը բարձրացնելու պատրվակով իշխանությունը նրանց զրկում է հավելավճարներից»:
Հայտնում ենք, որ տեղեկությունն առնվազն թյուրըմբռնման արդյունք է, այդ թվում՝ «հավելում» և «հավելավճար» հասկացությունների համատեքստում: Հետևաբար, այն պնդումը, որ արտաժամյա, գիշերային ժամերին, տոնական ու հանգստյան օրերին դատավորները չեն վարձատրվելու չի համապատասխանում իրականությանը, այլ պարզապես վերջիններս չեն ստանալու ոչ աշխատանքային` տոնական և հիշատակի օրերին կատարված աշխատանքի, ինչպես նաև արտաժամյա և գիշերային ժամերին կատարված աշխատանքի համար ստացված վարձատրության հավելումը:
Սակայն նոր օրենսդրական նախաձեռնության արդյունքում՝ «Պետական պաշտոններ եւ պետական ծառայության պաշտոններ զբաղեցնող անձանց վարձատրության մասին» օրենքում առաջարկվող փոփոխություններով սահմանվում է հավելում՝ առաջին ատյանի դատավորների համար՝ 60 տոկոսի չափով, իսկ վերաքննիչ ատյանի դատավորների համար՝ 55 տոկոսի չափով: Ավելացվող աշխատանքի վարձատրության ֆոնդը կազմելու է մոտավորապես 1 միլիարդ 640 միլիոն ՀՀ դրամ:
Միաժամանակ հարկ է նշել, որ նմանատիպ իրավակարգավորումներն արդեն իսկ 2023 թվականի մայիս ամսից գործում են Հակակոռուպցիոն դատարանի դատավորների նկատմամբ կատարված օրենսդրական փոփոխությունների արդյունքում և շուրջ կես տարի է ինչ նշված կարգավորումները կիրառվում են Հակակոռուպցիոն առաջին ատյանի դատարանում:
Հետևաբար իրականությանը չհամապատասխանող պնդումներ կատարելուց և հանրությանը ապակողմնորոշող տեղեկություններ հայտնելուց զերծ մնալու համար հորդորում ենք առավել մանրամասն ուսումնասիրել ներկայացվող օրինագծերը:

Clarification on salaries of judges
The presses spread information that the rights of judges are violated and that “the authorities are depriving them of additional payments with the pretext of increase of salaries” by 60%.
We would like to inform that this information is, at the very least, the result of misunderstanding, including in the context of the concepts "supplement" and "additional payment." Consequently, the claim that judges will not be remunerated in cases of working overtime, at night, on holidays and on weekends, is false: they will simply not receive the supplement for the work performed on non-working days, that is, holidays and days of remembrance, as well as for work performed overtime and at night.
However, as a result of the new legislative initiative, the amendments proposed under the Law "On remuneration for persons holding state positions and state service positions" prescribe supplement in the amount of 60% for the judges of courts of first instance, and in the amount of 55% for the judges of the Court of Appeal. The fund for remuneration for extra work will be about AMD 1 billion 640 million.
At the same time, it should be mentioned that similar legal regulations have been in force since May 2023 as a result of the legislative amendments made in regard to the judges of the Anti-Corruption Court and it has been about half a year since the mentioned regulations have been applied in the Anti-Corruption Court of First Instance.
Consequently, in order to refrain from making false claims and providing misleading information to the public, we urge to study the submitted draft laws in more detail.