Հանրային իրավունքի եվրոպական միջազգային կազմակերպությունը պատրաստ է աջակցել ՀՀ Սահմանադրական բարեփոխումներին. Գրիգոր Մինասյանն Աթենքում հանդիպել է կազմակերպության ղեկավարին
13/11/2023
Արդարադատության նախարար Գրիգոր Մինասյանն Աթենքում հանդիպել է Հանրային իրավունքի եվրոպական կազմակերպության ղեկավար (EPLO) Սփիրիդոն Ֆլոգաիտիսի հետ:
Հանդիպմանը նախարարը ներկայացրել է արդարադատության ոլորտի բարեփոխումների օրակարգը: Քննարկվել է Հայաստանում Սահմանադրական բարեփոխումների ընթացքն ու այդ ուղղությամբ հնարավոր աջակցությունը:
Պրոֆեսոր Ֆլոգաիտիսը նշել է, որ ոլորտի բարեփոխումներն իրապես կարևոր են և Հանրային իրավունքի եվրոպական կազմակերպությունը պատրաստ է աջակցել Հայաստանում տեղի ունեցող Սահմանադրական բարեփոխումներին:
Հանդիպմանը կողմերը պայմանավորվել են, որ նախարար Գրիգոր Մինասյանը 2024թ.-ի հունվարին Պորտուգալիայում կմասնակցի EPLO-ի տնօրենների խորհրդի միջոցառմանը, որտեղ կներկայացնի Հայաստանում ընթացող Սահմանադրական բարեփոխումների ընթացքը:
Հանրային իրավունքի եվրոպական կազմակերպության աջակցությունը՝ Սահմանադրական բարեփոխումներին, կօգնի բարեփոխումների գործընթացն ավարտին հասցնել հաջողությամբ և եվրոպական ամենաբարձր չափանիշներին համապատասխան:
Կողմերը պայմանավորվել են վրաց-հայկական իրավական ֆորումին ներգրավվել նաև Հայաստանում և Վրաստանում տեղակայված EPLO-ի առաջատար և փորձառու մասնագետներին:
Նախարար Գրիգոր Մինասյանն ու EPLO-ի ղեկավարը քննարկել են համագործակցության այլ տարբերակներ ի նպաստ Հայաստանի Հանրապետության արդարադատության համակարգի բարելավման:

The European Public Law Organization is ready to support constitutional reforms in the Republic of Armenia; Grigor Minasyan meets with head of Organisation in Athens
13/11/2023
Minister of Justice Grigor Minasyan met with Head of the European Public Law Organization (EPLO) Spyridon Flogaitis in Athens.
During the meeting, the Minister presented the justice reforms agenda, and the process of Constitutional Reforms in Armenia and the possible support for this were considered.
Professor Flogaitis mentioned that the reforms in the justice sector are truly important and that the European Public Law Organization is ready to support the Constitutional Reforms taking place in Armenia.
During the meeting, the parties agreed that in January 2024 Grigor Minasyan will attend the event of the EPLO’s Board of Directors in Portugal where he will present the process of the Constitutional Reforms happening in Armenia.
The support of the European Public Law Organization for the Constitutional Reforms will help to complete the process of implementation of the Reforms successfully and in compliance with the highest European criteria.
The parties agreed to engage the EPLO’s leading and experienced specialists located in Armenia and Georgia in the Georgian-Armenian Legal Forum.
Minister Grigor Minasyan and the Head of the EPLO considered other options for co-operation for improvement of the justice system in the Republic of Armenia.