Մեկնարկում են հաշտարարների հավակնորդների որակավորման ստուգման անցկացման աշխատանքները
Հայաստանի Հանրապետության արդարադատության նախարարությունը մեկնարկում է հաշտարարների հավակնորդների որակավորման ստուգման անցկացման աշխատանքները: Հաշտարարների հավակնորդների որակավորման ստուգման համար կարող է դիմել Հայաստանի Հանրապետության գործունակ 25 տարին լրացած քաղաքացին, որն ունի բարձրագույն կրթություն և նախարարի սահմանած կարգով անցել է համապատասխան ուսուցում: Արտոնագրված հաշտարարի որակավորում չի կարող շնորհվել այն անձին, ով, հանրային ծառայող է, դատապարտվել է հանցագործության համար, և դատվածությունը մարված կամ վերացված չէ, որը դատարանի՝ օրինական ուժի մեջ մտած դատական ակտով ճանաչված է անգործունակ, սահմանափակ գործունակ, անհայտ բացակայող կամ սնանկ, և սնանկության վարույթը չի ավարտվել, որի նկատմամբ հարուցված է քրեական հետապնդում:
Դիմորդը որակավորման ստուգման համար հաշտարարների հավակնորդների որակավորման ստուգմանը մասնակցելու նպատակով առցանց եղանակով՝ info@moj.am էլ. փոստի հասցեին ուղարկելու միջոցով ներկայացնում է`
• դիմում (ձևը կցվում է), որտեղ պետք է նշվեն`
1. դիմորդի անունը, ազգանունը և հայրանունը (անձը հաստատող փաստաթղթում հայրանվան առկայության դեպքում),
2. դիմորդի ծանուցման հասցեն, հեռախոսահամարը և էլեկտրոնային փոստի հասցեն,
3. ծննդյան օրը, ամիսը, տարին,
4. անձը հաստատող փաստաթղթի սերիան, համարը, տրման ամսաթիվը.
• գունավոր լուսանկար` 3 x 4 չափսի.
• անձը հաստատող փաստաթղթի պատճենը.
• բարձրագույն կրթության դիպլոմի պատճենը.
• նախատեսված օտարերկրյա հեղինակավոր կազմակերպության հաշտարար հանդիսանալու փաստը հավաստող փաստաթուղթ՝ տրված այդ կազմակերպության կողմից:
նոտարական կարգով հաստատված դիմումատուի բանավոր հայտարարությունը «Հաշտարարության մասին» օրենքի 13-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-4-րդ կետերում նշված հանգամանքների բացակայության մասին,
որակավորման ստուգման համար օրենքով սահմանված չափով (10.000 ՀՀ դրամ) 900005002796 գանձապետական հաշվեհամարին վճարված պետական տուրքի վճարման անդորրագիրը:

Activities to conduct qualification test for contenders for mediator being launched
The Ministry of Justice of the Republic of Armenia is launching the activities to conduct qualification test for contenders for mediators. Citizens of the Republic of Armenia, who have active legal capacity and have attained the age of 25, possess higher education and have passed relevant training through the procedure established by the Minister, may apply for qualification test for contenders for mediators. Qualification of licensed mediator may not be granted to the person who is a public servant, has been convicted of a crime, and the conviction has not expired or been expunged, who is declared as having no active legal capacity, having limited legal capacity, missing or bankrupt by a judicial act having entered into legal force, and the bankruptcy proceedings have not ended, against whom criminal prosecution has been instituted.
To participate in the qualification test for contenders for mediators, the applicant shall submit the following by sending it to info@moj.am:
- application form (form is attached), which shall indicate the following:
- name, surname and patronymic (if patronymic is available in the identification document of the applicant);
- address, telephone number and e-mail address for notifying the applicant;
- day, month, year of birth;
- serial number and date of issuance of the identification document:
- colour photo: 3 x 4 size;
- carbon copy of identification document;
- carbon copy of higher education diploma;
- document certifying the fact that the applicant is a mediator of a prestigious foreign organisation, issued by the particular organisation.
a verbal declaration of the applicant — approved through the notarial procedure — on the absence of the circumstances referred to in points 1-4 of part 3 of Article 13 of the Law "On mediation";
receipt of the state duty payment paid to the treasury account 90005002796 in the amount prescribed by law (AMD 10.000) for the qualification test.
The deadline for submitting the documents is 28 November 2023. The first writing stage of the qualification test for contenders for mediators will be held on 1 December 2023 at the Academy of Justice (address: 9 Pirumyanner Street).