Արդարադատության նախարարի տեղակալ Արմենուհի Հարությունյանի նախագահությամբ անցկացվել է 2023թ.-ի սնանկության գործով կառավարիչների որակավորման ստուգման երկրորդ՝ հարցազրույցի փուլը: Առաջին փուլի 30 մասնակիցներից երկրորդ փուլին մասնակցելու հնարավորություն են ստացել 12-ը: Բոլոր մասնակիցների հարցազրույցներից հետո հանձնաժողովի անդամները դռնփակ նիստում իրականացրել են հարցազրույցի արդյունքների ամփոփիչ քննարկում, որի արդյունքում հանձնաժողովը՝ առանձին-առանձին նշանակված գնահատականների միջինով որոշել է մասնակիցների վերջնական գնահատականները:
Արդարադատության նախարարությունը շնորհավորում է 2023թ. սնանկության գործով կառավարչի որակավորման ստուգումը հաղթահարած 12 մասնակիցներին՝ մաղթելով բեղմնավոր աշխատանք:

12 new administrators replenish bankruptcy sector; burden of citizens to be eased through the services provided
The second stage — interview — of qualification test for bankruptcy administrators for the year 2023 was held under the chairmanship of Deputy Minister of Justice Armenuhi Harutyunyan. Out of the 30 participants of the first stage, 12 were given the opportunity to participate in the second stage. After all participants were interviewed, the members of the Commission held a concluding discussion on the results of the interview during a closed door session, as a result of which the Commission determined the final score of the participants by the average of the score assigned individually.
The Ministry of Justice congratulates all participants having passed the qualification test for bankruptcy administrators’ qualification for the year 2023 and wishes fruitful work.