Մոլորեցնող ու կեղծ նյութ. Fip-ը հերքում է անհերքելին
Fip.am լրատվական կայքը խեղաթյուրել է փաստերը և պնդել, թե Արդարադատության նախարար Գրիգոր Մինասյանն սխալ է մեկնաբանել Կոռուպցիայի ընկալման համաթվի տվյալները: Հոդվածագիրը մեջբերել է Կառավարության նիստում Գրիգոր Մինասյանի խոսքը, որում նախարարն արդարացիորեն նշել է, որ տարին անբարենպաստ էր աշխարհում կոռուպցիայի դեմ պայքարի առումով, քանի որ մի շարք երկրներ հետընթաց են արձանագրել համաթվում: Նախարարը ներկայացրել է Իռլանդիայի, Իսլանդիայի և Վրաստանի օրինակը, հայտնելով, որ երկրները 3 միավորի նահանջ են ունեցել, իսկ Հայաստանը մեկ միավորով բարելավել է ցուցանիշը նախորդ տարվա համեմատ: Լրատվամիջոցը նշել է, որ Իսլանդիան ոչ թե 3, այլ 2 միավորի անկում է գրանցել, իսկ Իռլանդիան պահպանել է նախորդ տարվա ցուցանիշը: Հոդվածագիրն այս հանգամանքը բավարար է համարել նախարարին մեղադրելու, փաստերը խեղաթյուրելու և սխալ ներկայացնելու մեջ: Մինչդեռ, բացի Իսլանդիայից, ԵՄ անդամ ևս 8 երկիր՝ Շվեդիա, Լեհաստան, Նիդերլանդներ, Գերմանիա, Ֆրանսիա, Պորտուգալիա, Լիտվա և Հունաստան, ինչպես նաև մի շարք այլ զարգացած պետություններ անկում են գրանցել, ինչն առավել քան հաստատում է նախարարի պնդումը, որ Հայաստանի մեկ միավորի աճը կարևոր ձեռքբերում է: Կառավարության նիստում Գրիգոր Մինասյանը որպես օրինակ ԵՄ մի երկրի փոխարեն, որը 3 միավորի անկում է ունեցել, նշել է ԵՄ մեկ այլ պետության անվանում: Այս հանգամանքը լրատվամիջոցը ներկայացրել է, որպես «լրջագույն» խեղաթյուրում: Հոդվածի հեղինակը, թեև ընդունում է, որ Վրաստանի մասին նախարարի նշած տվյալները լիովին համապատասխանում են իրականությանը, այնուամենայնիվ, այս հանգամանքը անտեսել է` իր մանիպուլյատիվ վերնագիրն ընտրելիս և Գրիգոր Մինասյանին սխալ տվյալներ ներկայացնելու մեջ մեղադրելիս: Ինչ վերաբերում է հոդվածագրի կողմից ուշադրության արժանացած՝ «Հայաստանի մեկ միավորը շատ գնահատվի» արտահայտությանը, ապա, բացի վերոգրյալ ցուցանիշներից, հարկ ենք համարում հիշեցնել, որ 2018թ.-ից հետո Հայաստանը կոռուպցիայի ընկալման համաթվում գրանցել է 12 միավորի աճ՝ ցուցանիշը 35-ից հասցնելով 47-ի:
Լիահույս ենք, որ լրատվական կայքը՝ հետայսու հոդվածներ հրապարակելիս ժամանակ կտրամադրի ուսումնասիրելու ներկայացվող տվյալները, հաշվի կառնի նյութի բովանդակությունը և զերծ կմնա կեղծ ու մոլորեցնող վերնագրերով լրագրողական էթիկայի կոպտագույն խախտումներից:

Misleading and phony material; Fip refutes that which is irrefutable
Fip.am news website has distorted the facts and claimed that Minister of Justice Grigor Minasyan misinterpreted the data in the Corruption Perceptions Index. The author of the article cited the remarks that Grigor Minasyan made at the session of the Government during which the Minister righteously mentioned that the year was unfavourable in terms of the fight against corruption around the world, as a number of countries recorded a setback in the Index. The Minister brought the examples of Ireland, Iceland and Georgia, informing that the countries lost 3 points, and Armenia improved its indicator by one point compared to the previous year. The media outlet noted that Iceland declined by 2 points, not 3, while Ireland maintained the indicator of the previous year. The author of the article deemed this circumstance to be sufficient to accuse the Minister, distort the facts and present them the wrong way. However, besides Iceland, another 8 EU member states, including Sweden, Poland, the Netherlands, Germany, France, Portugal, Lithuania and Greece, as well as a number of other advanced countries declined, which makes more affirmative the claim of the Minister that Armenia gaining one point is a major achievement. During the session of the Government, instead of bringing as an example one EU member state that declined by 3 points, Grigor Minasyan indicated the name of another EU member state as an example. The media outlet presented this circumstance as a "serious" distortion. Even though the author of the article accepts the fact that the data indicated by the Minister in regard to Georgia are fully accurate, nevertheless, the author of the article overlooked this circumstance when choosing his or her manipulative title and accusing Grigor Minasyan of presenting the wrong data. As for the phrase "The one point of Armenia highly assessed" which drew the attention of the author of the article, besides the aforementioned indicators, we deem it necessary to remind that after 2018, Armenia rose by 12 points in the Corruption Perceptions Index, making the indicator go from 35 to 47.
We fully hope that from now on, when publishing articles, the news website will take the time to study the data that are presented, will take into consideration the substance of the material and will refrain from committing crude violations of journalism ethics with phony and misleading titles.