Ներդրվել է նոր՝ «Համաձայնությամբ տուգանք նշանակելու վարույթը». այն կկիրառվի առաջին անգամ հանցանք կատարողների նկատմամբ
12/02/2024
Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանն ստորագրել է Քրեական և Քրեական դատավարության օրենսգրքերում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին օրենքների փաթեթը: Օրենքի ուժի մեջ մտնելով ներդրվել է նոր՝ «Համաձայնությամբ տուգանք նշանակելու վարույթը», կարգավորում է տրվել վարութային գործողությանը կամ դատական նիստին անձի մասնակցությունը խոչընդոտող հիվանդությունը հաստատող փաստաթղթի ձևը և տրամադրման կարգը Առողջապահության նախարարի կողմից սահմանելու համար: Այսպիսով.
1. 2024 թվականի փետրվարի 6-ից՝ նախաքննության ընթացքում մեղադրյալի համաձայնությամբ՝ դատարանի կողմից գրավոր ընթացակարգով կայացված մեղադրական դատավճռով, մեղադրյալի նկատմամբ նշանակվում է Քրեական օրենսգրքի Հատուկ մասի համապատասխան հոդվածի սանկցիայով նախատեսված տուգանքի նվազագույն չափը՝ առանց լրացուցիչ պատիժ և անվտանգության միջոց նշանակելու:
2. Համաձայնությամբ տուգանք նշանակելու վարույթը կիրառվում է հանրային մեղադրանքի կարգով քննվող այն անձանց վերաբերյալ քրեական գործերով, որոնք հանցանք կատարել են առաջին անգամ:
3. Վարույթի կիրառման համար հանցանքը պետք է լինի ոչ մեծ ծանրության, և դրանով չպետք է վնաս պատճառված լինի մասնավոր անձի շահերին:
4. Վարույթի այս տեսակը կնվազեցնի դատարանների ծանրաբեռնվածությունը՝ ոչ մեծ ծանրության հանցանքների վերաբերյալ քրեական գործերից:
5. Վարութային գործողությանը կամ դատական նիստին անձի մասնակցությունը խոչընդոտող հիվանդությունը հաստատող փաստաթղթի ձևի և տրամադրման կարգի սահմանմամբ կլուծվեն գործերի քննության անհարկի ձգձգումների և վարույթի մասնավոր մասնակիցների կողմից դրսևորվող չարաշահումների խնդիրները:
Օրենսդրական բարեփոխումներն արվել են քրեական, քրեական դատավարության և քրեակատարողական նոր օրենսգրքերի ուժի մեջ մտնելուց հետո իրականացված մոնիթորինգի շրջանակներում, որի ընթացքում վեր էին հանվել գործնականում առավել հաճախ ծագող հիմնական խնդիրները:

New "Proceedings to impose fine upon consent" has been introduced; it will be applied against persons committing a criminal offence for the first time
12/02/2024
President of the Republic of Armenia Vahagn Khachaturyan has signed the package of laws on making amendments and supplements to the Criminal and Criminal Procedure Codes. The Law, which has entered into force, introduces the new "Proceedings for imposing a fine upon consent", regulates the form of and procedure for issuance of the document — confirming the disease hindering participation of the particular person in the procedural action or court session — for the Minister of Health to prescribe. Thus,
- Starting from 6 February 2024, during preliminary investigation, upon the consent of the accused, with the guilty verdict rendered by the court through the written procedure, the minimum amount of fine provided for by the sanction in the relevant Article of the Special Part of the Criminal Code shall be imposed, without imposing additional punishment and security measure.
- The proceedings for imposing a fine upon consent shall apply in the criminal cases of the persons being investigated through public charge who have committed a criminal offence for the first time.
- The criminal offence for application of the proceedings must be a criminal offence of minor gravity, and the interests of the private person must not have been damaged by the criminal offence.
- This type of proceedings will cut the workload of courts from the criminal cases regarding criminal offences of minor gravity.
- Prescribing the form and procedure for issuance of a document confirming the disease hindering the participation of the person in the procedural action or court session will help to solve the problems of the needless delays of case examinations and the abuses of proceedings on the part of private participants.
The legislative reforms were made within the scope of monitoring conducted upon entry into force of the new Criminal, Criminal Procedure and Penitentiary Codes during which the main problems that emerge more often in practice, were identified.