Արդարադատության նախարարի տեղակալ Կարեն Կարապետյանն ընդունել է «Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակ» ՀԿ նախագահ Արթուր Սաքունցին։
Հանդիպումը նվիրված է եղել հասարակական կազմակերպությունների և Հոգեկան առողջության հայկական ասոցիացիայի կողմից Եվրոպական միության ֆինանսավորմամբ իրականացվող «Իրավունքներ, ծառայություններ և մասնակցություն. Հայաստանում հոգեկան առողջության համապարփակ շրջանակի խթանում» ծրագրի շրջանակներում Արդարադատության նախարարության հետ հնարավոր համագործակցության քննարկմանը՝ ուղղված հոգեկան առողջության ոլորտում օրենսդրության և պրակտիկայի կատարելագործմանը։
Հանդիպմանը մասնակցել են նաև Ժողովրդավարության զարգացման հիմնադրամի տնօրեն Նաիրա Սուլթանյանը, ծրագրի համակարգող Դավիթ Աղաբեկյանը և «Հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքների օրակարգ» հկ նախագահ Մուշեղ Հովսեփյանը:
Կարեն Կարապետյանը շնորհակալություն է հայտնել քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչներին՝ Արդարադատության նախարարության հետ տարբեր ուղղություններով տարվող արդյունավետ աշխատանքի համար։ Անդրադառնալով հոգեկան առողջության ոլորտում նախատեսվող բարեփոխումներին՝ նախարարի տեղակալն անդրադարձել է «Նիկոլյանն ընդդեմ Հայաստանի» գործով ՄԻԵԴ-ի վճռի կատարման շրջանակներում Միջազգային իրավական հարցերով ներկայացուցչի գրասենյակի հետ համատեղ իրականացվելիք միջոցառումներին՝ կապված անգործունակության և սահմանափակ գործունակության ինստիտուտների լավարկման հետ։ Նախարարի տեղակալը նշել է նաև, որ Մարդու իրավունքների պաշտպանության ազգային ռազմավարության 2023-2025թթ․գործողությունների ծրագրով նախատեսվում է անգործունակ ճանաչված անձանց՝ արդարադատության մատչելիության իրավունքին առնչվող իրավակարգավորումների վերանայում և կատարելագործում։Կարեն Կարապետյանն ընդգծել է հասարակական կազմակերպությունների փորձագիտական ներուժի կարևորությունն, ինչպես օրենսդրական փոփոխությունների նախագծերի մշակման, այնպես էլ դատավորների և դատահոգեբուժական փորձագետների վերապատրաստումների անցկացման համար Կառավարությանն աջակցություն տրամադրելու տեսանկյունից։Միջազգային իրավական հարցերով ներկայացուցչի գրասենյակի ղեկավարի տեղակալ Աննա Շահնազարյանն անդրադարձել է անգործունակության ինստիտուտի լավարկման նպատակով նախատեսվող նախաձեռնություններին և շեշտել այս գործընթացում քաղաքացիական հասարակության կազմակերպությունների հետ արդյունավետ երկխոսության կարևորությունը։Հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչները ևս շնորհակալություն են հայտնել նախարարի տեղակալին՝ ընդգծելով Արդարադատության նախարարության հետ համագործակցության բարձր մակարդակը և ներկայացրել իրականացվող ծրագրի առանցքային կետերն ու նախատեսվող հիմնական միջոցառումները։Հանդիպման ավարտին ծրագրի շրջանակներում համագործակցության կապակցությամբ պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել, նախանշվել են այս ուղղությամբ ձեռնարկվելիք առաջիկա քայլերը։

Revision and improvement of the right of persons declared as having no active legal capacity to access of justice are envisaged — Karen Karapetyan receives representatives of civil society
29/02/2024
Deputy Minister of Justice Karen Karapetyan received Chairperson of Helsinki Citizens’ Assembly-Vanadzor Office NGO Artur Sakunts.
The meeting was devoted to the discussion on potential co-operation with the Ministry of Justice within the scope of the "Rights, Services, and Participation: Fostering a Comprehensive Mental Health Framework in Armenia” Project funded by the European Union and being implemented by non-governmental organisations and the "Armenian Association of Mental Health"; the Project is aimed at improving the legislation and the practice in the field of mental health.
Director of Democracy Development Foundation Naira Sultanyan, Programme Coordinator Davit Aghabekyan and President of "Disability Rights Agenda" NGO Mushegh Hovsepyan participated in the meeting.
Karen Karapetyan expressed gratitude to the representatives of the civil society for the fruitful job that they are doing with the Ministry of Justice in different directions. Touching upon the reforms envisaged in the field of mental health, the Deputy Minister touched upon the activities to be implemented jointly with the Office of the Representative on International Legal Matters within the framework of execution of the judgment of the ECtHR in the Case of "Nikolyan v. Armenia" with regard to the improvement of institutions of no active legal capacity and limited legal capacity. The Deputy Minister also stated that the 2023-2025 Action Plan for the National Strategy on Human Rights Protection provides for revision and improvement of the legal regulations associated with the right of persons declared as having no active legal capacity to access to justice. Karen Karapetyan emphasised the importance of the expertise potential of non-governmental organisations in terms of providing assistance to the Government both for developing draft legislative amendments and for conducting training courses for judges and forensic psychiatry experts. Deputy Head of the Office of the Representative on International Legal Matters Anna Shahnazaryan touched upon the initiatives envisaged for improvement of the institution of no active legal capacity and stressed the importance of effective dialogue with civil society organisations in this process. Representatives of non-governmental organisations also expressed gratitude to the Deputy Minister, highlighting the high level of co-operation with the Ministry of Justice, and presented the key points of the Project being implemented and the major actions planned. At the end of the meeting, an agreement was reached on co-operation within the scope of the Project, and the upcoming actions to be taken in this direction were predetermined.