Արդարադատության նախարար Գրիգոր Մինասյանն աշխատանքային այցով Բելգիայի Թագավորությունում է: Բրյուսելում նախարարի այցը մեկնարկել է Եվրոպական հանձնաժողովի Արդարադատության հարցերով հանձնակատար Դիդիե Ռեյնդերսի հետ հանդիպումով։ Նախարար Մինասյանը, կորևորելով ԵՄ հետ բարձր մակարդակի համագործակցությունը, նշել է, որ Հայաստանում 2018 թվականին ձևավորված Կառավարության կողմից Եվրոպական արժեքների և չափանիշների ներդնումը ներպետական իրավական և ինստիտուցիոնալ կառուցակարգերում հռչակվել են պետական քաղաքականության մշակման և ժողովրդավարական կառուցակարգերի զարգացման անկյունաքարային ու բացարձակ ուղնիշներ և տեսանելի են պետական կառավարման ու իրավական համակարգում։
Նախարարը բարձր է գնահատել Հայաստանի հետ համագործակցությունն առավել խորացնելու ԵՄ հանձնառությունը և հավելել, որ Գործընկերության նոր օրակարգի ընդունումն արդարադատության ոլորտում առկա սերտ համագործակցության ընդլայնման կարևոր խթան կհանդիսանա։ Գրիգոր Մինասյանն անդրադարձել է նաև Եվրոպական հանձնաժողովի փաստահավաք առաքելության Հայաստան այցի արդյունքներին՝ նշելով, որ դա եզակի հնարավորություն էր՝ անդրադառնալու ՀՀ-ԵՄ գործընկերության ներկա վիճակին, ուսումնասիրելու ՀԸԳՀ-ի իրականացումը և մատնանշելու համագործակցության նոր հեռանկարներ, որոնք ներառվել են 2024 թվականի փետրվարի 13-ին կայացած ՀՀ-ԵՄ Գործընկերության խորհրդի նիստի օրակարգում։ Նախարարը ներկայացրել է Հայաստանում դատաիրավական, կոռուպցիայի դեմ պայքարի և մարդու իրավունքների պաշտպանության ոլորտներում ռազմավարական բարեփոխումների ընթացքը։ Գրիգոր Մինասյանը տեղեկացրել է, որ Հայաստանը նախաձեռնել է նոր Սահմանադրության մշակման թափանցիկ և ներառական գործընթաց, որը հնարավորություն կտա ունենալ ՀՀ ժողովրդի կողմից ամբողջությամբ ընդունելի նոր Սահմանադրություն՝ հասցեագրելով առկա մարտահրավերներն ու այն համապատասխանեցնելով եվրոպական չափանիշներին։ Արդարադատության նախարարն ընդգծել է նաև դատաիրավական ոլորտում գրանցած զգալի առաջընթացն՝ ուղղված դատարանների ծանրաբեռնվածության թեթևացմանը, դատավորի սոցիալական երաշխիքների և մասնագիտության գրավչության բարձրացմանն ու դատավորների անկախության ամրապնդմանը։
Կողմերն անդրադարձել են նաև էլեկտրոնային արդարադատության ոլորտում գրանցված հաջողություններին՝ ամբողջությամբ թվայնացված քաղաքացիական դատավարությանը և դատական ակտերի հարկադիր կատարմանը, ինչպես նաև մի շարք այլ թվային գործիքներին։
Կոռուպցիայի դեմ պայքարի կառուցակարգերի ու դրանց շարունակական զարգացման մասին խոսելով՝ նախարարը նշել է, որ այդ ուղղությամբ պետության քաղաքականությունն անզիջում է, իսկ կոռուպցիայի կանխարգելմանն ուղղված ջանքերը՝ շարունակական։ Եվրոպական հանձնաժողովի Արդարադատության հարցերով հանձնակատար Դիդիե Ռեյնդերսը, շնորհակալություն հայտնելով նախարարին հանդիպման և ոլորտային զարգացումների ներկայացման համար, բարձր է գնահատել ԵՄ-Հայաստան փոխգործակցության մակարդակը և արդարադատության ոլորտում համատեղ ջանքերի արդյունքները։ Հանձնակատարն առանձնակի կարևորություն է տվել Հայաստանում Սահմանադրական բարեփոխումների իրականացման գործընթացին և հայտնել ԵՄ պատրաստակամությունն՝ աջակցություն ցուցաբերելու այս ուղղությամբ ևս։ Իր խոսքում Հանձնակատարը կարևորել է նաև Հայաստանի կողմից Հռոմի Ստատուտի վավերացումը, ինչպես նաև ՀՀ-ի կողմից Եվրոպայի խորհրդի իրավունքի գերակայության և մարդու իրավունքների պաշտպանության կոնվենցիոն մեխանիզմների շարունակական ընդլայնումն ու իրականացումը։
Հանդիպման շրջանակներում քննարկվել են նաև ԼՂ-ից բռնի տեղահանված անձանց իրավունքների պաշտպանության երաշխավորմանն առնչվող հարցեր և երկուստեք ընդգծվել ԵՄ շարունակական աջակցության կարևորությունն այս ուղղությամբ։
Կողմերը քննարկել են նաև արդարադատության նախարարության և ԵՄ-ի միջև ընթացիկ համագործակցությունը և աշխատանքները, որոնք ԵՄ բյուջետային աջակցության և երկկողմ ծրագրերի միջոցով անդրադառնում են քննարկված գրեթե բոլոր ոլորտներին։ Հանդիպման ավարտին կողմերը քննարկել են Հայաստան-ԵՄ Գործընկերության նոր օրակարգի շրջանակներում համագործակցության ընդլայնման ուղղությունները, ինչպես նաև առաջիկայում կայանալիք բարձրաստիճան հանդիպումները, այդ թվում՝ նախարարի հրավերով հանձնակատար Ռեյնդերսի այցելությունը Հայաստան:
Կողմերը վստահություն են հայտնել, որ Հայաստան-ԵՄ համագործակցությունը շարունակելու է իրավունքի գերակայության, ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների և հիմնարար ազատությունների պաշտպանության ոլորտներում առաջնթաց և շոշափելի արդյունքներ գրանցել:

Minister of Justice Grigor Minasyan meets Commissioner for Justice of the European Commission Didier Reynders during official visit to Brussels
04/03/2024
Minister of Justice Grigor Minasyan is on a working visit to the Kingdom of Belgium. The Minister's visit to Brussels began with a meeting with Commissioner for Justice of the European Commission Didier Reynders. Minister Minasyan, attaching importance to the high-level co-operation with the EU, mentioned that the introduction of European values and standards in domestic legal and institutional mechanisms by the Government — formed in 2018 in Armenia — has been declared as a cornerstone and absolute benchmark in the development of state policy and advancement of democratic mechanisms, and they are clear to see within the public administration and legal systems.
The Minister highly appreciated the EU's commitment to further deepen the co-operation with Armenia and added that adoption of the new Partnership Agenda will serve as a major impetus for expansion of the currently close co-operation in the justice sector. Grigor Minasyan also touched upon the results of the visit of the Fact-Finding Mission of the European Commission to Armenia, noting that it was a unique opportunity to address the current state of the Armenia-EU partnership, review implementation of CEPA and pinpoint new prospects for co-operation which were included in the agenda for the meeting of the EU-Armenia Partnership Council held on 13 February 2024. The Minister talked about the course of strategic reforms in the judicial and legal sector, in the anti-corruption field and in the field of human rights protection in Armenia. Grigor Minasyan informed that Armenia has initiated a transparent and inclusive process of drafting a new Constitution, which will provide the opportunity to have a new Constitution that will be fully acceptable for the people of the Republic of Armenia, addressing the existing challenges and bringing it into compliance with European standards. The Minister of Justice also highlighted the significant progress made in the judicial and legal sector for easing the workload of courts, increasing social guarantees and attractiveness of the profession, as well as strengthening the independence of judges.
The parties also touched upon the successes achieved in the electronic justice sector — the fully digitised civil proceedings and compulsory enforcement of judicial acts, as well as a number of other digital tools.
Talking about anti-corruption mechanisms and their continuous development, the Minister mentioned that the state policy in this direction is uncompromising, and the efforts for corruption prevention —ongoing. Expressing gratitude to the Minister for the meeting and the presentation of the sector-specific developments, Commissioner for Justice of the European Commission Didier Reynders highly appreciated the level of the EU-Armenia co-operation and the results of the joint efforts in the justice sector. The Commissioner attached special importance to the process of implementing Constitutional Reforms in Armenia and expressed the willingness of the EU to provide assistance in this direction as well. In his remarks, the Commissioner also attached importance to the ratification of the Rome Statute by Armenia, as well as continued expansion and implementation — on the part of Armenia — of the conventional mechanisms of the Council of Europe for the rule of law and human rights protection.
Issues related to guarantees for protection of the rights of persons forcibly displaced from Nagorno-Karabakh were also discussed during the meeting, and both parties highlighted the importance of the EU's ongoing support in this direction.
The parties also discussed the ongoing co-operation between the Ministry of Justice and the EU and the activities which, through the EU budget support and bilateral programmes, affect almost all the sectors considered. At the end of the meeting, the parties considered the directions for expansion of co-operation within the framework of the new Armenia-EU Partnership Agenda, as well as the upcoming high-level meetings, including the visit of Commissioner Reynders to Armenia at the invitation of the Minister.
The parties expressed confidence that the Armenia-EU co-operation will continue to make progress and help to record tangible results in the areas of rule of law, democracy, human rights protection and fundamental freedoms.