Արդարադատության նախարար Գրիգոր Մինասյանը Բելգիայի Թագավորությունում հանդիպել է Եվրոպական հանձնաժողովի փոխնախագահ, Արժեքների և թափանցիկության հարցերով հանձնակատար Վեռա Յուրովայի հետ։ Գրիգոր Մինասյանը շնորհակալություն է հայտնել Եվրոպական միության կողմից արդարադատության ոլորտին տրամադրված զգալի աջակցության համար, որն ուղղված է ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների երաշխավորման և օրենքի գերակայության վրա հիմնված կառուցակարգերի զարգացմանը։ Նախարարը նաև բարձր է գնահատել Եվրոպական հանձնաժողովի հետ արդյունավետ համագործակցությունը և վերջիններիս Հայաստան իրականացրած փաստահավաք առաքելության այցը։ Գրիգոր Մինասյանն ընդգծել է Հայաստանի հետ համագործակցությունն առավել խորացնելու ԵՄ հանձնառությունը և հավելել, որ Գործընկերության նոր օրակարգի ընդունումն արդարադատության ոլորտում առկա սերտ համագործակցության ընդլայնման կարևոր խթան կհանդիսանա։ Արդարադատության նախարարը նաև անդրադարձ է կատարել ՀՀ-ԵՄ գործընկերության խորհրդի արդյունքներով համատեղ հայտարարությանը, որով վերահաստատվել է մարդու իրավունքներին, օրենքի գերակայությանը և ժողովրդավարական սկզբունքներին, ատելության խոսքի և ապատեղեկատվության դեմ պայքարում ՀՀ-ԵՄ համատեղ հանձնառությունը։ Գրիգոր Մինասյանը ներկայացրել է նաև դտաիրավական և մարդու իրավունքների պաշտպանության ոլորտի բարեփոխումները, անդրադարձել հակակոռուպցիոն ոլորտում ՀՀ առաջընթացին ու միջազգային ցուցանիշներում գրանցած հաջողություններին։
Կողմերը քննարկել են ապատեղեկատվության դեմ պայքարի ոլորտին ու զանգվածային լրատվամիջոցների գործունեության կարգավորմանն ուղղված օրենդրական նախաձեռնությունները։
Գրիգոր Մինասյանը, անդրադառնալով զանգվածային լրատվության մասին օրենսդրության լրամշակման գործընթացին մատնանշել է, որ նախագիծն ուղղված է նաև ԶԼՄ ինքնակարգավորման համակարգի ներդրմանը՝ եվրոպական առաջադեմ փորձառությանը համապատասխան։ Խոսելով մարդու իրավունքների պաշտպանության բարեփոխումների մասին` Գրիգոր Մինասյանը նշել է, որ Կառավարության համապարփակ քաղաքականությունն իրականացվում է նաև ՄԻՊ ազգային ռազմավարությունից բխող 2023-2025թթ. Գործողությունների ծրագրի շրջանակներում։ Այս համատեքստում անդրադարձ է կատարվել «Իրավահավասարության ապահովման մասին» և «Ազգային փոքրամասնությունների մասին» օրենքների նախագծերի մշակման գործընթացին՝ ընդգծելով, որ նախագծերը մշակվել են ներառական ու մասնակցային եղանակով՝ հասարակական կազմակերպությունների ակտիվ ներգրավմամբ։ Նախարարը գործընկերոջն է ներկայացրել նաև միջազգային կոնվենցիոն մեխանիզմներին ՀՀ անդամակցության գործընթացներն ու վերջին զարգացումները։
Վերա Յուրովան բարձր է գնահատել մարդու իրավունքների պաշտպանության, դատաիրավական ու հակակոռուպցիոն ոլորտում Հայաստանի կառավարության և մասնավորապես Արդարադատության նախարարության ջանքերը։ Նա կարևորել է բարեփոխումների նախաձեռնություններն ու դրանց մշակման գործընթացների թափանցիկությունը և ներառականությունը։ Խոսելով ԶԼՄ ոլորտի կատարելագործման և ապատեղեկատվության դեմ պայքարի անհրաժեշտությունից՝ Վերա Յուրովան անդրադարձել է Տեսալսողական մեդիայի կարգավորմանն ուղղված ԵՄ դիրեկտիվին և ընտրություններին ընդառաջ ապատեղեկատվության դեմ պայքարի վերաբերյալ անձամբ Հանձնակատարի կողմից իրականացվող քարոզարշին։ Այս համատեքստում տիկին Յուրովան ՀՀ-ին աջակցելու պատրաստակամություն է հայտնել՝ ԵՄ առկա գործիքակազմերի շրջանակներում։
Հանդիպման ավարտին կողմերը պայմանավորվել են շարունակել փոխգործակցությունն՝ ուղղված մարդու իրավունքների պաշտպանությանն ու իարվունքի գերակայության ապահովմանը, եվրոպական լավագույն չափանիշներին համահունչ ԶԼՄ ոլորտի կատարելագործմանն ու ապատեղեկատվության դեմ պայքարին։

Minister of Justice presents to Vice-President of the European Commission Věra Jourová the judicial and legal reforms taking place in Armenia
06/03/2024
Minister of Justice Grigor Minasyan had a meeting with Vice-President of the European Commission, Commissioner for Values and Transparency Věra Jourová in the Kingdom of Belgium. Grigor Minasyan expressed gratitude for the considerable support that the European Union has provided to the justice sector for the development of mechanisms based on democracy, guaranteeing human rights, as well as the rule of law. The Minister also highly appreciated the effective co-operation with the European Commission and the visit that the latter paid to Armenia within the scope of a fact-finding mission. Grigor Minasyan emphasised the EU's commitment to further deepen the co-operation with Armenia and added that adoption of the new Partnership Agenda will serve as a major impetus for further expansion of the existing close co-operation in the justice sector. The Minister of Justice also touched upon the Joint press statement following the 5th meeting of the EU-Armenia Partnership Council reaffirming the joint commitment of Armenia and the EU in the areas of human rights, the rule of law and democratic principles, as well as in the fight against hate speech and disinformation. Grigor Minasyan also presented the reforms in the judicial and legal sector and in the area of human rights protection, as well as touched upon the progress that Armenia has made in the anti-corruption field and the achievements that it has made with regard to international indicators.
The parties considered the legislative initiatives aimed at combating disinformation and regulating the activities of the mass media.
Touching upon the process of refining the legislation on mass media, Grigor Minasyan noted that the draft is also aimed at introducing a system of self-regulation of the mass media in line with the advanced European practice. Talking about the reforms in human rights protection, Grigor Minasyan mentioned that the Government's comprehensive policy is also being implemented within the scope of the 2023-2025 Action Plan arising from the National Strategy for Human Rights Protection. In this context, the process of drafting the Laws "On ensuring legal equality" and "On national minorities" was touched upon, and it was emphasised that the drafts were developed in an inclusive and participatory manner, with the active involvement of non-governmental organisations. The Minister also presented to his colleague the processes and latest developments of the accession of the Republic of Armenia to international convention mechanisms.
Věra Jourová highly appreciated the efforts of the Government of Armenia and particularly of the Ministry of Justice in the field of human rights protection, the judicial and legal sector and the anti-corruption field. She attached importance to the initiatives for reforms and the transparency and inclusiveness of the processes for development of those initiatives. Talking about the need to improve the mass media sector and to fight against disinformation, Věra Jourová touched upon the EU's Audiovisual Media Services Directive and the campaign personally conducted by the Commissioner for the fight against disinformation ahead of the elections. In this context, Ms Jourová expressed willingness to support Armenia within the framework of the existing toolkits.
At the end of the meeting, the parties agreed to continue co-operation aimed at protecting human rights and ensuring the rule of law, improving the mass media sector in line with the best European standards and fighting against disinformation.