Արդարադատության նախարարը Եվրոպական հանձնաժողովի Հավասարության հարցերով հանձնակատար տիկին Հելենա Դալլիի հետ քննարկել է ԼՂ-ից բռնի տեղահանված անձանց իրավական ու սոցիալական երաշխիքների ապահովմանն ու ամրապնդմանն ուղղված հարցերը
07/03/2024
Արդարադատության նախարար Գրիգոր Մինասյանը հանդիպել է Եվրոպական հանձնաժողովի Հավասարության հարցերով հանձնակատար Հելենա Դալլիի հետ: Նախարարը շնորհակալություն է հայտնել մարդու իրավունքների պաշտպանության ոլորտին ԵՄ գործուն աջակցության համար և մատնանշել, որ այս ոլորտում ՀՀ պետական քաղաքականության մշակումն իրականացվում է մարդակենտրոն, իրավունքահեն և գենդերազգայուն մոտեցումների ապահովմամբ՝ երաշխավորելով քաղաքացիական հասարակության հետ ազատ ու կառուցողական երկխոսությունը։ Խոսելով Մարդու իրավունքների ոլորտում պետական համապարփակ քաղաքականության մասին՝ Արդարադատության նախարարն ընդգծել է, որ 2023 թվականի սեպտեմբերին Կառավարությունն ընդունել է ՄԻՊ ազգային ռազմավարությունից բխող 2023-2025թթ. գործողությունների ծրագիրը, որն արտացոլում է այս ոլորտում առաջնահերթությունները՝ 11 ռազմավարական ուղղություններով։
Գրիգոր Մինասյանը գործընկերոջը տեղեկացրել է նաև, որ Կառավարությունը հանձնառու է շարունակել իրականացնել օրենսդրական դաշտի լավարկման ու պրակտիկայի կատարելագործման հետևողական քաղաքականությունն՝ ուղղված խտրականության բացառմանը, գենդերային և ընտանեկան բռնության դեմ պայքարին։ Այս համատեքստում նախարարը տեղեկացրել է, որ լրամշակվում է «Իրավահավասարության ապահովման մասին» օրենքի նախագիծը, որով կնախատեսվեն խտրականության դեմ պայքարի գործուն կառուցակարգեր, ինչպես նաև ներկայացրել է նոր քրեական օրենսգրքով նախատեսված գենդերային ու ընտանեկան բռնության համար նախատեսված պատասխանատվության տեսակները։
Կողմերը քննարկել են նաև ԼՂ-ից բռնի տեղահանված անձանց իրավական ու սոցիալական երաշխիքների ապաոհվման ու ամրապնդմանն ուղղված գործիքակազմերի կատարելագործմանը վերաբերող հարցեր։
Հելլենա Դալին անդրադարձել է ՀՀ-ԵՄ Գործընկերության խորհրդի արդյունքներով համատեղ հայտարարությանը, որով վերահաստատվել է մարդու իրավունքներին, օրենքի գերակայությանը և ժողովրդավարական սկզբունքներին, ատելության խոսքի դեմ պայքարում Հայաստանի և ԵՄ համատեղ հանձնառությունը։ Հանձնակատարն ընդգծել է խտրականության դեմ պայքարի համապարփակ օրենսդրության կարևորությունը, մանրամասնել ԵՄ կարգավորումներն ու հայտնել ԵՄ պատրաստակամությունը՝ աջակցելու Հայաստանի կառավարությանն այս ուղղությամբ։
Հանդիպման ավարտին կողմերը պայմանավորվել են շարունակել համագործակցությունը, մասնավորապես՝ իրավահավասարության ապահովմանն ուղղված կառուցակարգերին ու եվրոպական չափանիշներին համահունչ համապարփակ օրենսդրության մշակման ու դրա արդունավետ կիրառման շրջանակներում։

Minister of Justice discusses issues related to ensuring and strengthening legal and social guarantees for persons forcibly displaced from Nagorno-Karabakh with Commissioner for Equality of the European Commission Ms Helena Dalli
07/03/2024
Minister of Justice Grigor Minasyan had a meeting with Commissioner for Equality of the European Commission Helena Dalli. The Minister expressed gratitude for the active support of the European Union in the field of human rights protection and pinpointed the fact that the state policy of the Republic of Armenia in this area is developed by ensuring human-centered, right-based and gender-sensitive approaches, guaranteeing free and constructive dialogue with the civil society. Talking about the comprehensive state policy in the field of human rights, the Minister of Justice emphasised that in September 2023, the Government adopted the 2023-2025 Action Plan arising from the National Strategy for Human Rights Protection which reflects the priorities in this field in 11 strategic directions.
Grigor Minasyan also informed his colleague that the Government is committed to continue leading a consistent policy to improve the legislative framework and the practice for ruling out discrimination, as well as combating gender-based and domestic violence. In this context, the Minister informed that a draft Law "On ensuring legal equality" is being refined, which will provide for active mechanisms to fight against discrimination, as well as presented the types of liability that are provided for in the new Criminal Code for gender-based and domestic violence.
The parties also considered issues related to improvement of the toolkits aimed at ensuring and strengthening the legal and social guarantees for persons forcibly displaced from Nagorno-Karabakh.
Helena Dali touched upon the Joint press statement following the 5th meeting of the EU-Armenia Partnership Council reaffirming the joint commitment of Armenia and the EU in the areas of human rights, the rule of law and democratic principles, as well as in the fight against hate speech and disinformation. The Commissioner emphasised the importance of comprehensive anti-discrimination legislation, provided details about the EU regulations and expressed the willingness of the EU to support the Government of Armenia in this direction.
At the end of the meeting, the parties agreed to continue co-operation, particularly within the framework of development of comprehensive legislation in line with mechanisms and European standards for ensuring legal equality, and the effective application of those standards.