Դատաիրավական և հակակոռուպցիոն բարեփոխումների ընթացքն արդարադատության նախարարի տեղակալը ներկայացրել է Հանրային կառավարման բարեփոխումներին նվիրված աշխատաժողովում
13/03/2024
Արդարադատության նախարարի տեղակալ Կարեն Կարապետյանը` հանրային կառավարման բարեփոխումներին նվիրված և ՏՀԶԿ/ԵՄ ՍԻԳՄԱ նախաձեռնության հանրային կառավարման սկզբունքների մեկնարկող աշխատաժողովի պանելային քննարկմանը հանդես է եկել ելույթով։
Խոսնակներն անդրադարձել են հանրային կառավարման բարեփոխումների ընթացքին, ձեռքբերումներին, բարեփոխումների հիմնական խոչընդոտներին և դրանց հաղթահարմանն ուղղված աշխատանքներին։ Կարեն Կարապետյանը նշել է, որ հանրային կառավարման, դատաիրավական ու հակակոռուպցիոն բարեփոխումները մշակվում և իրականացվում են լայն մասնակցային գործընթացների միջոցով՝ ապահովելով դրանց թափանցիկությունն ու հաշվետվողականությունը։ Ռազմավարությունները համապատասխանում են միջազգային ստանդարտներին և մոնիթորինգային մարմինների (ՏՀԶԿ, ԳՐԵԿՈ) կողմից տրված ռեկոմենդացիաներին, ինչի մասին վկայում են նաև վերջիններիս գնահատականները։ Բարեփոխումներն ունեն վերահսկողության և մոնիթորինգի հստակ մեխանիզմներ՝ խորհուրդների տեսքով, որոնք նախագահում է ՀՀ վարչապետը։
Արդարադատության նախարարի տեղակալն անդրադարձել է դատական ծառայությունների և դատարանների բեռնաթափմանն ուղված Կառավարության վերջին տարիների ջանքերին, որոնք միտված են արդար դատաքննության հասանելիության և «ուշացած արդարադատությունը հավասար է արդարադատության բացակայությանը» սկզբունքների ապահովմանը։ Կարեն Կարապետյանը ներկայացրել է այս ոլորտում կատարված աշխատանքները՝ դատավորների աշխատավարձերի բարձրացում, էլեկտրոնային արդարադատության ոլորտում գրանցված հաջողություններ և վեճերի լուծման այլընտրանքային գործիքների ներդնում։
Արդարադատության նախարարի տեղակալն անդրադարձել է նաև հանրային կառավարման անկյունաքարային բաղադրիչին և ՍԻԳՄԱ սկզբունքին՝ ծառայության ոլորտում բարեվարքության համակարգի և դրա բաղադրատարրերի ներդրմանը, կոռուպցիայի կանխարգելման մեխանիզմներին, ազդարարման համակարգին և ազդարարների պաշտպանության կառուցակարգերին, որոնք հանդիսանում են ՍԻԳՄԱ-ի կողմից նախանշված հանրային կառավարման հիմնական սկզբունքները։
Ընդգծվել է Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի դերը բարեվարքության ստուգման, կոռուպցիոն ռիսկերի վերհանման և կոռուպցիայի կանխարգելման ոլորտում։ Կարեն Կարապետյանը ներկայացրել է ոլորտային մարտահրավերները, որոնց հաղթահարման մեխանիզմներն իրենց լուծումներն են գտել նոր հակակոռուպցիոն ռազմավարության և դրանից բխող 2023-2026թթ․ գործողությունների ծրագրի շրջանակում։

Deputy Minister of Justice presents the process of judicial and legal, and anti-corruption reforms at Public Administration Reforms Workshop
Deputy Minister of Justice Karen Karapetyan delivered a speech at a panel discussion that was part of the kick-off workshop devoted to public administration reforms and the Principles of Public Administration of the OECD/EU SIGMA initiative. The speakers touched upon the process of and achievements in public administration reforms, the main obstacles for implementation of the reforms and the activities aimed at overcoming those obstacles. Karen Karapetyan mentioned that public administration reforms, judicial and legal, and anti-corruption reforms are developed and implemented through broad-based participatory processes, ensuring their transparency and accountability. The strategies comply with international standards and the recommendations provided by the monitoring bodies (OECD, GRECO), evidence of which are the assessments given by those monitoring bodies. There are specific control and monitoring mechanisms for the reforms in the form of councils presided by the Prime Minister of the Republic of Armenia. The Deputy Minister of Justice touched upon the efforts that the Government has been making over the past years to unload judicial services and courts in order to ensure the principle of access to fair trial and the principle "Justice delayed is justice denied". Karen Karapetyan presented the activities carried out in this sector, particularly the increase in salaries of judges, the achievements made in the electronic justice sector and the introduction of alternative tools for settlement of disputes. The Deputy Minister of Justice also touched upon the cornerstone component of public administration and the SIGMA principle, i.e. the introduction of the integrity system and its component elements in the service sector, corruption prevention mechanisms, the whistle-blowing system and the mechanisms for protection of whistle-blowers, which are the basic principles of public administration predetermined by SIGMA. The role of the Corruption Prevention Commission in integrity checking, identifying corruption risks and preventing corruption was emphasised. Karen Karapetyan presented the sector-specific challenges, and the solutions for the mechanisms to overcome those challenges are provided in the new Anti-Corruption Strategy and the 2023-2026 Action Plan arising from the Strategy.