Ազդարարման մեխանիզմների կատարելագործում, անանունության ապահովում. Քննարկվել են համապետական արշավի նոր բաղադրիչները
18/03/2024
Արդարադատության նախարարությունը` ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության «Հայաստանի բարեվարքություն» ծրագրի և Գերմանական միջազգային համագործակցության ընկերության հետ գործակցությամբ, նախաձեռնել էր ազդարարման համապետական արշավի համակարգման հանդիպում՝ նպատակ հետապնդելով ամրապնդել ազդարարման խթանման ուղղությամբ գործադրվող միասնական ջանքերը:
Արդարադատության նախարարի տեղակալ Կարեն Կարապետյանը բացման խոսքում նշել է, որ Կառավարության քաղաքականության առաջնահերթություններից մեկը` կոռուպցիայի դեմ հանրային անհանդուրժողականության դրսևորումը, կոռուպցիայի դեմ պայքարի դեռևս կարևորագույն հիմնաքարարերից մեկն է, որը ենթադրում է հասարակության կողմից ոչ միայն գաղափարական աջակցություն, այլ նաև կոռուպցիոն երևույթներին դեմ պրոակտիվ արձագանքում։ Նախարարի տեղակալն ընդգծել է, որ այս գաղափարի իրագործման տեսանկյունից իր ուրույն տեղն ունի ազդարարման ինստիտուտը, որը ժամանակակից ժողովրդավարական հասարակություններում կարևոր և գործուն մեխանիզմ է՝ մեկտեղելու հասարակության և պետության ջանքերը կոռուպցիայի դեմ պայքարի շրջանակներում:
Կարեն Կարապետյանը հայտնել է, որ ազդարարման համակարգի հետագա կատարելագործումը Կառավարության հակակոռուպցիոն քաղաքականության կարևոր և անկյունաքարային բաղադրիչներից մեկն է, ինչի նպատակով նախատեսվել են համապատասխան միջոցառումներ 2023-2026 թվականների հակակոռուպցիոն ռազմավարությամբ և դրա իրականացման գործողությունների ծրագրում։
Արդարադատության նախարարի տեղակալը հույս է հայտնել, որ Կառավարության և քաղաքացիական հասարակության համատեղ ջանքերը նպաստելու են ոչ միայն ազդարարման համակարգի կայացմանն, այլ նաև կոռուպցիայի նկատմամբ անհանդուրժողական վերաբերմունքի ձևավորմանն ընդհանուր առմամբ։
Միջոցառումը միտված էր համախմբել հակակոռուպցիոն ոլորտում առանցքային դերակատարում ունեցող շահառուներին՝ նախանշելու Հայաստանում ազդարարման համակարգի ամրապնդմանն ուղղված միասնական գործողությունների իրականացման շրջանակը: Համակարգման միջոցառումը ծառայել է որպես ազդարարների պաշտպանությանն ուղղված իրավակարգավորումների քննարկման, ինչպես նաև՝ ազդարարման համակարգի վերաբերյալ իրազեկվածության բարձրացման հարթակ:
Հանդիպմանը մասնակցել են Գլխավոր դատախազության, Հակակոռուպցիոն կոմիտեի, «Հանրային կապերի և տեղեկատվության կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի, այլ շահագրգիր մարմինների, ինչպես նաև կոռուպցիայի դեմ պայքարի ոլորտում տարիների փորձառություն ունեցող քաղաքացիական հասարակության կազմակերպությունների և ազդարարման արշավին ներգրավված միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչները:
Համակարգման հանդիպման ներկաներն ընդգծել են նմանատիպ միջոցառումների կազմակերպման անհրաժեշտությունը՝ արշավի հետապնդած՝ իրազեկման բարձրացման տեսանկյունից կարևորելով համակարգված և թիրախային միջոցառումների իրականացման կարևորությունը:

The Ministry of Justice, in collaboration with the Armenia Integrity Project of the United States Agency for International Development and the German Society for International Co-operation, organised a meeting for co-ordination of a nationwide whistle-blowing campaign aimed at strengthening joint efforts to promote whistle-blowing.
In his opening remarks, Deputy Minister of Justice Karen Karapetyan noted that public intolerance towards corruption — one of the priorities of the Government's policy — remains one of the major cornerstone of combating corruption, which implies not only ideological support from the society, but also a proactive response to corruption-related phenomena. The Deputy Minister emphasised that, from the perspective of the realisation of this idea, the whistle-blowing institution has its special place which, in modern democratic societies, is an important and active mechanism for combining the efforts of the society and the State in combating corruption.
Karen Karapetyan informed that further improvement of the whistle-blowing system is one of the key and cornerstone components of the Government's anti-corruption policy, for the purpose of which relevant measures are envisaged under the 2023-2026 Anti-Corruption Strategy and the Action Plan arising from the Strategy.
The Deputy Minister of Justice expressed hope that the joint efforts of the Government and the civil society will contribute to not only the functioning of a whistle-blowing system, but also to the shaping of intolerant attitude towards corruption in general.
The event intended to bring together stakeholders playing a key role in the anti-corruption field in order to predetermine a framework for the implementation of joint actions aimed at strengthening the whistle-blowing system in Armenia. The co-ordination event served as a platform for considering legal regulations for the protection of whistle-blowers, as well as for raising awareness about the whistle-blowing system.
Representatives of the Prosecutor General's Office, the Anti-Corruption Committee, the "Public Relations and Information Centre" SNCO, other interested bodies, as well as civil society organisations with years of experience in combating corruption, and international organisations engaged in the whistle-blowing campaign, participated in the meeting.
The attendees of the co-ordination meeting emphasised the need to organise such events, attaching importance to the implementation of co-ordinated and targeted events from the perspective of awareness-raising — a goal that the campaign pursues.