Վենետիկի հանձնաժողովի գլխավոր քարտուղարի հետ Կարեն Կարապետյանը քննարկել է դատաիրավական բարեփոխումների շրջանակում գործակցության ընդլայնման հնարավորությունը
19/03/2024
Արադատության նախարարի տեղակալ Կարեն Կարապետյանը Ստրասբուրգ կատարած այցի շրջանակում հանդիպել է «Ժողովրդավարություն՝ իրավունքի միջոցով եվրոպական հանձնաժողովի» (Վենետիկի հանձնաժողով) գլխավոր քարտուղար Սիմոնա Գրանատա-Մենգինիի հետ:
Նախարարի տեղակալը կարևորել է Վենետիկի հանձնաժողովի և արդարադատության նախարարության միջև ձևավորված համագործակցությունը և հանձնաժողովի ներդրումը Հայաստանում ընթացող դատաիրավական և սահմանադրական բարեփոխումներին: Հատուկ անդրադարձ է կատարվել վերջին տարիներին նախարարության կողմից նախաձեռնված մի շարք կարևորագույն նախագծերի մշակման գործում Հանձնաժողովի ցուցաբերած գործուն աջակցությանը։
Կողմերը քննարկել են նաև Հանձնաժողովի հետ համագործակցությամբ մշակված մի շարք օրենսդրական ակտեր, մասնավորապես՝ դատավորների նկատմամբ Բարձրագույն դատական խորհրդի կարգապահական պատասխանատվության ենթարկելու որոշումների բողոքարկման մեխանիզմների ներդրման, դատավորների ընդհանուր ժողովի Էթիկայի և կարգապահական հարցերի հանձնաժողովի կազմում ոչ դատավոր անդամների թվի ավելացման, ՀՀ ընտրական օրենսգրքում և հարակից օրենքներում փոփոխությունների և լրացումների նախագծերը, ինչպես նաև ՀՀ ազգային փոքրամասնությունների մասին օրենքի նախագիծը։
Վենետիկի հանձնաժողովի գլխավոր քարտուղարը բարձր է գնահատել Արդարադատության նախարարության հետ համագործակցության մակարդակը և շնորհակալություն հայտնել Հանձնաժողովի կողմից ներկայացվող կարծիքների նկատմամբ ցուցաբերված հետևողականության համար: Կողմերը քննարկել են նաև ՀՀ արդարադատության նախարարության կողմից իրականացվող դատական և իրավական բարեփոխումների օրակարգի շրջանականերում Հանձնաժողովի հետ համագործակցության շրջանակների ընդլայնման հնարավորությունները։

Karen Karapetyan discusses with Director/Secretary of the Venice Commission the opportunity for expansion of co-operation within the scope of judicial and legal reforms
19/03/2024
During his visit to Strasbourg, Deputy Minister of Justice Karen Karapetyan met with Director/Secretary of the European Commission for Democracy through Law (Venice Commission) Simona Granata-Menghini.
The Deputy Minister attached importance to co-operation established between the Venice Commission and the Ministry of Justice and the Commission's contributions to the judicial and legal and constitutional reforms being carried out in Armenia. The active support that the Commission has provided for development of a number of major drafts initiated by the Ministry during the recent years was specifically touched upon.
The parties also discussed a number of legislative acts developed in co-operation with the Commission, particularly the draft for introduction of mechanisms for appealing decisions of the Supreme Judicial Council on subjecting judges to disciplinary liability, increasing the number of non-judge members of the Ethics and Disciplinary Commission of the General Assembly of Judges, amendments and supplements to the Electoral Code of the Republic of Armenia and related laws, as well as the draft Law of the Republic of Armenia "On national minorities".
The Director/Secretary of the Venice Commission highly appreciated the level of co-operation with the Ministry of Justice and expressed gratitude for the consistent attention to the recommendations provided by the Commission. The parties also considered the opportunities for expansion of the scope of co-operation with the Commission in relation to the agenda of judicial and legal reforms being implemented by the Ministry of Justice of the Republic of Armenia.