Ազդարարման համակարգի համապետական իրազեկման արշավի շրջանակում իրականացվել է նաև վերապատրաստողների երկօրյա դասընթաց
28/06/2024
Արդարադատության նախարարի խորհրդական Լիանա Թովմասյանի մասնակցությամբ և Եվրոպայի խորհրդի հետ սերտ համագործակցությամբ ազդարարման համակարգի համապետական արշավի շրջանակում տեղի է ունեցել վերապատրաստողների վերապատրաստում՝ ուղղված արշավում ներգրավված պետական մարմինների և քաղաքացիական հասարակության կազմակերպությունների ներկայացուցիչների իրազեկմանը և կարողությունների զարգացմանը: Նախարարի խորհրդականն իր բացման խոսքում շնորհակալություն է հայտնել Եվրոպայի խորհրդին ազդարարման համակարգի արշավի շրջանակում ցուցաբերված շարունակական աջակցության համար՝ նշելով, որ համագործակցությունը մեկնարկել է արշավի պաշտոնական մեկնարկի օրվանից և ընթացքում ունեցել է բազմավեկտոր զարգացումներ:
Իրականացվող երկօրյա դասընթացի նպատակն է դյուրացնել համապարփակ քննարկումները ՔՀԿ-ների և ՀԿ-ների ներկայացուցիչների միջև, որոնք ներգրավված են «Ազդարարման համակարգի մասին» ՀՀ օրենքի կիրառման, միջազգային լավագույն փորձի ուսումնասիրման և ազդարարումը խրախուսող մշակույթի զարգացման ուղղությունների շուրջ աշխատանքներում: Միջոցառման նպատակն է նաև բարձրացնել ազդարարների պաշտպանության մեխանիզմների դերը և խթանել թափանցիկությունն ու հաշվետվողականությունը պետական մարմիններում: Ընդհանուր առմամբ, ծրագիրը հետապնդում է հետևյալ նպատակները՝
• Խորացնել պետական ծառայողների, ՔՀԿ-ների և ՀԿ-ների ընկալումը Հայաստանում ազդարարների պաշտպանության գործող համակարգի վերաբերյալ.
• Ուսումնասիրել միջազգային լավագույն պրակտիկան և առաջարկությունները ազդարարների պաշտպանության վերաբերյալ.
• Քննարկել ազդարարման դեպքերի կառավարման ուղիները (ուղղորդումից մինչև քրեական հետապնդման մեխանիզմներ);
• Նպաստել ուսուցման և իրազեկման բարձրացմանը` ազդարարների պաշտպանությունն ու հաշվետվողականությունը խթանելու միջոցով:
Ազդարարման արշավի համակարգող Լիանա Թովմասյանն ընդգծել է, որ արշավի միջոցառումների 1-ին փուլում իրազեկման միջոցառումներ արդեն իսկ իրականացվել են ՀՀ բոլոր մարզերում՝ ընդգրկելով ավելի քան 300 ՏԻՄ ներկայացուցիչների, և որպես այդ շրջափուլի ամփոփում՝ ընդգծել է, որ արշավն արդեն տվել է իր դրական արդյունքները՝ գրեթե 10 անգամ աճել է ազդարարման դեպքերի քանակը: Նախարարի խորհրդականը տեղեկացրել է, որ հաջորդ քայլով կիրականացվեն հաղորդակցության տարբեր միջոցառումներ և վերապատրաստումներ Երևանի և մարզերի ԲՈՒՀ-երում՝ արդեն 2024 թ. սեպտեմբերից:
Այս համատեքստում մեծապես կարևորվել է վերապատրաստում-դասընթացին Եվրոպայի խորհրդի փորձագետներ Էշլի Քրիստիան Սևիջի և Արա Ղազարյանի ներգրավումը՝ միջոցառման մասնակիցներին առավել խորը և համապարփակ գիտելիքների փոխանցման տեսանկյունից: Վերապատրաստումն իրականացվել է Եվրոպայի խորհրդի «Հայաստանում տնտեսական հանցագործությունների արդյունավետ կանխարգելման և դրանց դեմ պայքարի ազգային կարողությունների հզորացում» ծրագրի հետ համագործակցությամբ:

Two-day training of trainers also held within the scope of a nationwide awareness-raising campaign for the whistle-blowing system
Within the scope of the nationwide awareness-raising campaign for the whistle-blowing system with the participation of Advisor to the Minister of Justice Liana Tovmasyan and in close co-operation with the Council of Europe, training of trainers was held to raise awareness and build the capacities of representatives of state bodies and civil society organisations participating in the campaign. In her opening remarks, the Advisor to the Minister expressed gratitude to the Council of Europe for the ongoing assistance provided within the scope of the awareness-raising campaign for the whistle-blowing system, noting that the co-operation began with the official launch of the campaign and that multi-vector developments have taken place since then.
The aim of the two-day training is to facilitate comprehensive discussions between representatives of CSOs and NGOs engaged in the activities in the areas of application of the Law of the Republic of Armenia "On the whistle-blowing system", in the study of international best practices and in the development of a culture encouraging whistle-blowing. The event also aims to enhance the role of mechanisms for protection of whistle-blowers and promote transparency and accountability within state bodies. In general, the programme pursues the following goals:
- Deepen the understanding of state servants, CSOs and NGOs of the whistle-blowers’ protection system in Armenia;
- Study the international best practices and recommendations for whistle-blowers’ protection;
- Consider the ways to manage whistle-blowing cases (from referral to criminal prosecution mechanisms);
- Contribute to education and awareness-raising by promoting whistle-blowers protection and accountability.
Coordinator of the awareness-raising campaign for whistle-blowing Liana Tovmasyan emphasised that, in the first stage of the campaign, awareness-raising events had already been held in all marzes of Armenia, engaging more than 300 representatives of local self-government bodies; summing up this stage, she emphasised that the campaign has already produced positive results: the number of whistle-blowing cases has increased by almost tenfold. The Advisor to the Minister informed that the next step will include various communication events and training sessions at universities in Yerevan and the marzes starting in September 2024.
In this context, great importance was attached to participation of Council of Europe experts Ashley Christian Savage and Ara Ghazaryan in the training course in terms of transmitting deeper and more comprehensive knowledge to the participants of the event. The training was conducted in co-operation with the Council of Europe Project "Enhancing national capacities for effective prevention and fight against economic crime in Armenia”.