«Ժողովրդավարություն՝ իրավունքի միջոցով» եվրոպական հանձնաժողովի (Վենետիկի հանձնաժողով) 139-րդ լիագումար նստաշրջանին հաստատվել է «Ազգային փոքրամասնությունների մասին» օրենքի նախագծի վերաբերյալ Վենետիկի հանձնաժողովի և Եվրոպայի խորհրդի ժողովրդավարության և մարդկային արժանապատվության հարցերով տնօրինության (DGII) համատեղ կարծիքը։
Արդարադատության նախարարության կողմից «Ազգային փոքրամասնությունների մասին» օրենքի նախագծի լրամշակումը նախատեսվել է Մարդու իրավունքների պաշտպանության ազգային ռազմավարությունից բխող 2023-2025 թվականների գործողությունների ծրագրով։ Նախագծով սահմանվել են հանրային և մասնավոր կյանքի տարբեր ոլորտներում ազգային փոքրամասնություններին պատկանող անձանց իրավունքներն ու դրանց իրացման հիմքերը, այդ իրավունքների երաշխավորման հետ կապված՝ պետական մարմինների պարտականությունները, ինչպես նաև Ազգային փոքրամասնությունների հարցերով խորհրդի ձևավորման և գործունեության հիմքերը։
Վենետիկի հանձնաժողովը և ԵԽ ժողովրդավարության և մարդկային արժանապատվության հարցերով տնօրինությունը ողջունել են Հայաստանի ջանքերը՝ վերսկսելու նախագծի լրամշակման գործընթացը և նշել, որ այն կնպաստի ազգային փոքրամասնությունների իրավունքներին վերաբերելի ՀՀ օրենսդրության համապատասխանեցմանը միջազգային չափանիշներին։ Համատեղ կարծիքով ներկայացվել են նախագծի վերաբերյալ մի շարք առաջարկություններ՝ կապված ազգային փոքրամասնությունների հասկացության, շրջանակի, իրենց լեզուն գործածելու ազատության և կրթության իրավունքի ապահովման երաշխիքների, Ազգային փոքրամասնությունների հարցերով խորհրդի կազմավորման կանոնների ու մանդատի և այլ հարցերի հետ։

Venice Commission and Council of Europe submit joint opinion on draft of Law “On national minorities”
01/07/2024
At the 139th plenary session of the European Commission for Democracy through Law (Venice Commission), the Joint Opinion of the Venice Commission and the Directorate General of Democracy and Human Dignity (DGII) of the Council of Europe on the draft Law "On national minorities", was approved.
Modification of the draft Law "On national minorities" on the part of the Ministry of Justice is planned under the 2023-2025 Action Plan arising from the National Strategy for Human Rights Protection. The Draft lays down the rights of persons belonging to the national minorities in various spheres of public and private life and the grounds for exercising those rights, the obligations of state bodies with regard to the guarantee of these rights, as well as the grounds for the formation and operation of the Council on National Minorities.
The Venice Commission and the Directorate General of Democracy and Human Dignity of the Council of Europe welcomed Armenia's efforts to resume the process of modifying the Draft and mentioned that this will help to bring the legislation of the Republic of Armenia related to the rights of national minorities into compliance with international standards. A number of recommendations were presented in the Joint Opinion with regard to the concept and scope of national minorities, the guarantees for freedom to use their respective languages and ensuring of their right to education, the rules and mandate for the formation of the Council on National Minorities and other issues.