Ընտրական օրենսդրության փոփոխություններ, վեճերի լուծման այլընտրանքային եղանակների զարգացում․ Անցկացվել է Հայաստանում դատական և իրավական բարեփոխումների կատարման ընթացքի վերաբերյալ մարզային քննարկում
11/07/2024
Արդարադատության նախարարության «Օրենսդրության զարգացման կենտրոն» հիմնադրամի տնօրենի տեղակալ Դավիթ Ղարիբյանը և ավագ իրավաբան-փորձագետ Մարիա Պետրոսյանը՝ հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչների հետ Շիրակի մարզում մասնակցել են Հայաստանում դատական և իրավական բարեփոխումների կատարման ընթացքի վերաբերյալ աշխատանքային քննարկմանը:
Քննարկման նպատակն էր քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչներին ներկայացնել Դատական և իրավական բարեփոխումների 2022-2026թթ․ ռազմավարության շրջանակում կատարված աշխատանքները և իրազեկել դրանց ընթացքի ու արդյունքների մասին: Միջոցառման շրջանակում քննարկվել են ռազմավարական մի շարք ուղղություններ, այդ թվում՝ սահմանադրական, դատական համակարգի բարեփոխումները, ընտրական օրենսդրության փոփոխությունները, վեճերի լուծման այլընտրանքային եղանակների զարգացումը:
Դատական և իրավական բարեփոխումների ընթացքը ներկայացնելուց հետո Արբիտրաժի և հաշտարարության հայաստանյան կենտրոնի տնօրեն Տաթևիկ Մատինյանը ներկայացրել է Կենտրոնը, դրա ստեղծման և գործունեության կապակցությամբ իրականացված և նախաձեռնվող քայլերը: Ներկաները ողջունել են նման ձևաչափով մարզային հանդիպումների անցկացումը և մարզերի ներկայացուցիչների ներգրավումը նման քննարկումներին, ինչպես նաև կարևորել են քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների հետ երկխոսությունը:
Հանդիպումների շարքն իրականացվում է Եվրոպական միության ֆինանսավորմամբ իրականացվող Արդարադատության ոլորտի բարեփոխումների իրազեկման ծրագրի շրջանակում և նախատեսվում է հետագայում նմանօրինակ միջոցառումներ կազմակերպել նաև Լոռու և Սյունիքի մարզերում՝ ապահովելու համար Դատական և իրավական բարեփոխումների կատարման ընթացքի վերաբերյալ իրազեկվածության բարձրացումը:
Աշխատանքային քննարկումը կազմակերպվել է ՀՀ դատական և իրավական բարեփոխումների 2022-2026թթ․ ռազմավարության և դրանից բխող գործողությունների ծրագրի հաղորդակցության գործողությունների ծրագրի հիման վրա:

Amendments to electoral legislation, development of alternative methods for settlement of disputes — Regional discussion on progress of judicial and legal reforms in Armenia held
11/07/2024
Deputy Director of the "Centre for Legislation Development and Legal Research" Foundation of the Ministry of Justice Davit Gharibyan and Senior Legal Expert Maria Petrosyan, together with representatives of non-governmental organisations, participated in a working discussion on the progress of judicial and legal reforms in Armenia held in Shirak Marz. The aim of the discussion was to present to civil society representatives the work done within the scope of the 2022-2026 Strategy for Judicial and Legal Reforms of the Republic of Armenia. A number of strategic directions, including constitutional reforms, judicial system reforms, amendments to the electoral legislation and the development of alternative methods for settlement of disputes were discussed during the event. After presenting the progress of judicial and legal reforms, Director of the Arbitration and Mediation Center of Armenia Tatevik Matinyan introduced the Centre, as well as the steps taken and being undertaken for the establishment and operation of the Center. The attendees welcomed the holding of regional meetings in this format and the involvement of representatives of marzes in these discussions, and also attached importance to the dialogue with civil society representatives. The series of meetings are being held within the scope of the European Union-funded "Public Awareness on Justice Sector Reforms" project, and it is planned to organise similar events in the future also in Lori and Syunik Marzes in order to ensure awareness-raising about the progress of judicial and legal reforms. The working discussion was organised based on the Communication Action Plan on the 2022-2026 Strategy for Judicial and Legal Reforms of the Republic of Armenia and the Action Plan arising from the Strategy.