Հայաստան-ԵՄ արդարադատության ոլորտի ռազմավարական քաղաքականության երկխոսության 4-րդ հանդիպումն է կայացել. Ներկայացվել են դատաիրավական, հակակոռուպցիոն ոլորտներում իրականացվող բարեփոխումները և ԵՄ բյուջետային աջակցության ծրագրի ցուցանիշները
Արդարադատության նախարարի տեղակալ Կարեն Կարապետյանը բացման խոսքով է հանդես եկել Հայաստան-ԵՄ ռազմավարական քաղաքականության երկխոսության 4-րդ հանդիպմանը՝ ընդգծելով ոլորտային բարեփոխումերի շրջանակներում Եվրոպական միության հետ սերտ ու արդյունավետ համագործակցության Կառավարության հանձնառությունը՝ եվրոպական լավագույն չափորոշիչներին համահունչ։
Նախարարի տեղակալը նշել է, որ այս համատեքստում առանքային հարթակ է հանդիսանում Հայաստան-ԵՄ ռազմավարական քաղաքականության երկխոսությունը, որը հնարավորություն է տալիս արձանագրելու ոլորտում գրանցած առաջընթացը, առկա խոչընդոտները, ինչպես նաև նախանշելու հետագա անելիքները։
Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության դեսպան Վասիլիս Մարագոսը կարևորել է Արդարադատության նախարարության ջանքերն՝ ուղղված ԵՄ բյուջետային աջակցության ծրագրի ցուցանիշների և երկու հաստատությունների միջև կայուն համագործակցության ապահովմանը Հայաստան-ԵՄ համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի շրջանակներում։
Նախարարի տեղակալը ներկայացրել է Դատաիրավական բարեփոխումների 2022-2026թթ. ռազմավարության և գործողությունների ծրագրի ձեռքբերումները, առաջընթացն ու պլանավորվող աշխատանքները՝ անդրադարձ կատարելով էլեկտրոնային արդարադատության գործիքներին, դատավորների գնահատմանը, դատավորների, դատախազների և քննիչների բարեվարքության ընթացիկ ստուգման կառուցակարգերին, ինչպես նաև քրեական արդարադատության ոլորտի բարեփոխումներին։
Կարեն Կարապետյանը խոսել է նաև դատարանների ծանրաբեռնվածության նվազեցմանն ուղղված աշխատանքների մասին՝ կարևորելով վեճերի լուծման այլընտրանքային եղանակների զարգացման նպատակով հաշտարարության ինստիտուտի ստեղծումը և հաշտարարների որակավորման ու վերապատրաստման շարունակական նախաձեռնությունները։ Նախարարի տեղակալը անդրադարձ է կատարել նաև մարդու իրավունքների պաշտպանության ռազմավարության շրջանակներում նախարարության կողմից իրականացվող աշխատանքներին։
Հանդիպման մասնակիցները քննարկել են դատաիրավական ու հակակոռուպցիոն ոլորտի բարեփոխումների շրջանակներում հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերը՝ անդրադառնալով ռազմավարությունների իրականացման առաջընթացին, Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի անդամների ընտրությանը, պաշտոնատար անձանց բարեվարքության եզրակացության հրապարակման հնարավորությանը, Դատական օրենսգրքում նախատեսվող փոփոխություններին և այլն։
Կարեն Կարապետյանը ներկայացրել է նաև 2023-2026թթ. Հակակոռուպցիոն ռազմավարության գործողության ծրագրի 2024թ. առաջին կիսամյակի ձեռքբերումները՝ խոսելով կոռուպցիայի կանխարգելման և բարեվարքության համակարգերի ամրապնդման, ինչպես նաև հակակոռուպցիոն ոլորտում վերապատրաստումների և իրազեկման աշխատանքների մասին։
Հանդիպման ավարտին ԵՄ գործընկերները վերահաստատել են իրենց հանձնառությունը՝ շարունակական աջակցություն տրամադրելու Հայաստանի կառավարությանն ու Արդարադատության նախարարությանը ոլորտային բարեփոխումների՝ եվրոպական լավագույն չափորոշիչներին համահունչ իրականացնելու համար։
Հանդիպման ելույթներով են հանդես եկել նաև Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Վասիլիս Մարագոսը, Եվրոպական հանձնաժողովի Հարևանության և ընդլայնման բանակցությունների բաժնի ղեկավար Դեյվիդ Քալենը, Եվրոպական հանձնաժողովի Արդարադատության և սպառողների գլխավոր տնօրինության ղեկավարի պաշտոնակատար Լուիզա Կլինգվալը, ինչպես նաև Արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Պարույր Հովաննիսյանը։

4th Meeting of EU-Armenia Strategic Justice Policy Dialogue held — Reforms being implemented in judicial-legal sector and anti-corruption field and indicators of EU budget support programme presented
Deputy Minister of Justice Karen Karapetyan delivered his opening remarks at the 4th Meeting of the EU-Armenia Strategic Policy Dialogue, emphasising the commitment of the Government to close and fruitful co-operation with the European Union within the scope of sector-specific reforms in line with the European best standards.
The Deputy Minister mentioned that, in this context, the EU-Armenia Strategic Policy Dialogue serves as a key platform, providing an opportunity to state the progress achieved in the sector, the existing impediments, as well as to predetermine the future actions.
Ambassador of the Delegation of the European Union to Armenia Vassilis Maragos attached importance to the efforts of the Ministry of Justice aimed at securing the indicators of the EU budget support programme and the sustainable co-operation between the two institutions within the scope of the Armenia-EU Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement.
The Deputy Minister presented the achievements and progress of the 2022-2026 Strategy for Judicial and Legal Reforms and the Action Plan, as well as the planned activities, touching upon the e-justice tools, performance evaluation of judges, the current mechanisms for integrity checks for judges, prosecutors and investigators and reforms in the criminal justice sector.
Karen Karapetyan also spoke about the activities aimed at reducing the workload of courts, attaching importance to the establishment of the institution of mediation with the view to developing alternative mechanisms for settlement of disputes and the ongoing initiatives for the qualification and training of mediators. The Deputy Minister also touched upon the activities that the Ministry of Justice is carrying out within the scope of the National Strategy for Human Rights Protection.
The participants of the meeting discussed the issues of interest within the scope of judicial-legal and anti-corruption reforms, touching upon the progress of implementation of the Strategies, the election of members of the Corruption Prevention Commission, the possibility of publishing opinion on the integrity of officials, the amendments to be made to the Judicial Code, etc.
Karen Karapetyan also presented the achievements made in the first semester of 2024 for implementation of the Action Plan of the 2023-2026 Anti-Corruption Strategy as he spoke about strengthening of the corruption prevention and integrity systems, as well as training and awareness-raising activities in the anti-corruption field.
At the end of the meeting, the EU colleagues reaffirmed their commitment to providing continued support to the Government of Armenia and to the Ministry of Justice for implementation of the sector-specific reforms in line with the European best standards.
Head of the Delegation of the European Union to Armenia, Ambassador Vassilis Maragos; Head of European Commission Directorate General for Neighbourhood and Enlargement Negotiations David Cullen; Acting Head of European Commission Directorate General for Justice and Consumers Louisa Klingvall, as well as Deputy Minister of Foreign Affairs Paruyr Hovhannisyan also delivered speeches at the meeting.