Բարնհաուս մոդելի կիրառման գործընթաց, քրեական դատավարության օրենսգրքում փոփոխություններ. Անչափահասների արդարադատության խորհուրդն արտագնա քննարկում է ունեցել
25/07/2024
Անչափահասների արդարադատության խորհրդի գործունեության շրջանակում Արդարադատության նախարարի տեղակալ, Խորհրդի նախագահ Լևոն Բալյանի գլխավորությամբ ՀՕՖ-ի «Երեխաների աջակցության կենտրոն հիմնադրամ»-ում իրականացվել է շրջայց և արտագնա քննարկում: Խորհրդի անդամները ծանոթացել են 2023 թվականից Երևանում և Կապանում պիլոտային կարգով ներդրված Բարնահուս մոդելի կիրառման գործընթացին:
Քննարկմանը ողջույնի խոսքով հանդես են եկել Արդարադատության նախարարի տեղակալ Լևոն Բալյանը, ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահի տեղակալ Արսեն Այվազյանը, ՄԱԿ-ի մանկական հիմնադրամի (ՅՈւնԻՍԵՖ) «Անչափահասների արդարադատության ծրագրի» համակարգող Վիկտորյա Օհանյանը: Հանդիպանը ներկա էին նաև անչափահասների արդարադատությանը առնչվող պետական և ոչ պետական կառույցների ներկայացուցիչներ:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել է քրեական դատավարության օրենսգրքում փոփոխությունների նախագիծ ներկայացնելու և դատաբժշկական փորձաքննությունը Բարնահուսում կազմակերպելու հնարավորության հարցը:
Նշենք, որ Բարնահուս թարգմանաբար նշանակում է «Երեխայի տուն»: Բարնահուս է գալիս այն երեխան, ով որևէ կերպ առնչություն ունի սեռական և/կամ ծանր ֆիզիկական բռնության հանցագործությունների հետ: Նման իրավիճակներում հայտնված երեխաները մեկ տանիքի տակ ստանում են մի շարք ծառայություններ և անցնելով արդարադատության գործընթացների փուլերով, որպես կանոն, լինում են պաշտպանված և հայտնվում երեխայանպաստ միջավայրում:
Մոդելը Հայաստանում ներդրվել է Եվրոպական միության կողմից ֆինանսավորվող «Հաշվետու հաստատություններ և մարդու իրավունքների պաշտպանությունը Հայաստանում» ծրագրի շրջանակներում ՅՈւնԻՍԵՖ-ի, արդարադատության նախարարության և ԱՍՀՆ Միասնական սոցիալական ծառայության համագործակցությամբ: Հանդիպման ավարտին որոշվել է Խորհուրդի անունից դիմել քննչական կոմիտե՝ սեռական և/կամ ծանր ֆիզիկական բռնության հանցագործությունների հետ առնչություն ունեցող անչափահասների հարցաքննությունը հնարավարության սահմանաններում Բարնահուս կենտրոններում քննելու նախաձեռնությամբ՝ երեխայի լավագույն շահի և քննությունն արդյունավետ ապահովման նպատակով:

Process of applying the Barnahus model, amendments to the Criminal Procedure Code — Council for Juvenile Justice holds outgoing discussion
25/07/2024
Within the scope of the activities of the Council for Juvenile Justice, a tour and outgoing discussion, under the direction of Deputy Minister of Justice, Chairperson of the Council Levon Balyan, were held by the FAR Children's Support Centre Foundation. The members of the Council became familiar with the process of applying the Barnahus model, which was piloted in Yerevan and Kapan in 2023.
During the discussion, Deputy Minister of Justice Levon Balyan, Deputy Chairman of the Investigative Committee of the Republic of Armenia Arsen Ayvazyan, Co-ordinator of the Juvenile Justice Programme of the United Nations Children's Fund (UNICEF) Victoria Ohanyan delivered their welcoming remarks. Among others attending the meeting were representatives of state and non-state institutions associated with juvenile justice.
During the meeting, the issue on the possibility of submitting draft amendments to the Criminal Procedure Code and organising forensic expert examination in Barnahus was considered.
Let us mention that Barnahus is translated as "Child's House". A child who is in any way linked to crimes of sexual and/or grave physical violence comes to Barnahus. Children having found themselves in similar situations receive a number of services under one roof and, passing through the stages of justice procedures, as a rule, they are protected and find themselves in a child-friendly environment.
The model was introduced in Armenia within the scope of the “Accountable Institutions and Human Rights Protection in Armenia” project funded by the European Union and jointly implemented by the UNICEF, the Ministry of Justice and the Integrated Social Service of the Ministry of Labour and Social Affairs. At the end of the meeting, it was decided to apply, on behalf of the Council, to the Investigative Committee with an initiative to conduct interrogations of juveniles related to crimes of sexual and/or grave physical violence at the centres of Barnahus in all possible cases in order to ensure the best interests of the child and effective investigation.