«Արմավիր» ՔԿՀ ազատազրկված անձինք մեկ բեմում խաղացել են «Վերելք» դրամատիկական թատրոնի դերասանուհու հետ
13/08/2024
Արդարադատության նախարարության «Արմավիր» քրեակատարողական հիմնարկի ինքնագործ մշակութային միավորման անդամ ազատազրկված անձինք մեկ բեմում խաղացել են Արմավիրի «Վերելք» դրամատիկական թատրոնի դերասանուհի Մարիաննա Գրիգորյանի հետ։
Ինքնագործ մշակութային միավորման նախագահ, դատապարտյալ Մուշեղ Մխիթարյանի նախաձեռնությամբ, Հայաստանի մշակույթի գործիչների միության և «Արմավիր» ՔԿՀ սոցիալական, հոգեբանական և իրավական աշխատանքների բաժնի աջակցությամբ բեմադրվել է «Մահացե՞լ եմ, չե՛մ մահացել» պիեսը։ Մուշեղ Մխիթարյանի հեղինակած և բեմադրած պիեսը նվիրված է դրամատուրգ Գևորգ Սարգսյանի ծննդյան 90 և ականավոր դերասան Երվանդ Մանարյանի 100-ամյակներին։
Միջոցառմանը ներկա են եղել Հովհաննես Թումանյանի անվան Ազգային տիկնիկային թատրոնի գեղարվեստական ղեկավար Ռուբեն Բաբայանը, ՀՄԳՄ վարչության անդամներ Գագիկ Անտոնյանը և Լիանա Սահակյանը, Քրեակատարողական ծառայության կենտրոնական մարմնի ներկայացուցիչներ և այլ հյուրեր։ Ներկայացման բեմադրիչին և մասնակիցներին հանձնվել են պատվոգրեր «Արմավիր» քրեակատարողական հիմնարկի պետ, արդարադատության գնդապետ Արսեն Արզումանյանի կողմից։

Persons deprived of liberty at "Armavir" Penitentiary Institution performed on the same stage with actress from "Verelk" Dramatic Theatre
13/08/2024
Persons deprived of liberty who are members of the self-made cultural association operating at "Armavir" Penitentiary Institution of the Ministry of Justice performed on the same stage with Marianna Grigoryan, an actress from “Verelk” Dramatic Theatre in Armavir.
The play “I am dead, I am not dead” was staged at the initiative of president of the self-made cultural association, convict Mushegh Mkhitaryan and with the support of the Union of Cultural Figures of Armenia and the Department of Social, Psychological and Legal Activities of "Armavir" Penitentiary Institution. Written and directed by Mushegh Mkhitaryan, the play is dedicated to the 90th birth anniversary of playwright Gevorg Sargsyan and the 100th anniversary of outstanding actor Yervand Manaryan.
Artistic Director of the National Puppet Theatre after Hovhannes Tumanyan, Ruben Babayan; members of Board of the Union of Cultural Figures of Armenia Gagik Antonyan and Liana Sahakyan; representatives of the Central Body of the Penitentiary Service and other guests attended the event. Head of "Armavir" Penitentiary Institution, Colonel of Justice Arsen Arzumanyan awarded diplomas to the stage director of the play and the participants.