Պրոբացիայի ծառայությունը ևս սկսել է շարժական գրասենյակների շահագործումը. Արարատում սպասարկվել է մարզի շուրջ 30 շահառու
14/08/2024
Արդարադատության նախարարի տեղակալ Լևոն Բալյանը Արարատ քաղաքում հետևել է Պրոբացիայի ծառայության շարժական գրասենյակի աշխատանքներին: Արարատի մարզի այն գյուղերի բնակիչները, որոնք ծառայության շահառու են և ստիպված էին լինում իրենց պարտականությունների իրականացման համար հասնել Վայոց Ձորի Եղեգնաձոր քաղաք, այժմ հնարավորություն են ստացել սպասարկվել շարժական գրասենյակում:
Պրոբացիայի ծառայության շարժական գրասենյակում իրականացվում են այն բոլոր գործողությունները, որոնք նախատեսված են իրականացնել ծառայության բաժիններում: Արարատում տեղակայված շարժական գրասենյակից արդեն օգտվել է շուրջ 30 շահառու:

Probation Service also launches operation of mobile offices — About 30 beneficiaries of the Marz provided with services in Ararat
14/08/2024
Deputy Minister of Justice Levon Balyan monitored the operation of the mobile office of the Probation Service in the city of Ararat. Residents of the villages of Ararat Marz who are beneficiaries of the Service and had to go to the city of Yeghegnadzor of Vayots Dzor to perform their duties now have the opportunity to be provided with services in the mobile office.
The mobile office of the Probation Service carries out all the actions envisaged to be carried out in the Service divisions. About 30 beneficiaries have already used the services provided by the mobile office in Ararat.