Խորհրդային ժամանակներից ժառանգություն մնացած օրենսգրքը կփոխարինվի նոր՝ ժամանակակից օրենսգրքով․ նախագիծը քննարկվել է ընտրական ոլորտի շահագրգիռ անձանց հետ
27/08/2024
«Օրենսդրության զարգացման կենտրոն» հիմնադրամի տնօրեն Տիգրան Դադունցը բացման խոսքով է հանդես եկել Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ նոր օրենսգրքի նախագծի վերաբերյալ հանրային քննարկմանը` նվիրված ընտրական ոլորտի և կուսակցությունների գործունեությանը վերաբերող իրավախախտումներին:
Քննարկմանը ելույթով է հանդես եկել նաև IFES հաստատության հայաստանյան մասնաճյուղի տնօրեն Ժերոմ Լեյրոն։ Տիգրան Դադունցը կարևորել է օրենսգրքի նախագծի շուրջ քննարկումների իրականացումը և նշել, որ երկար տարիներ շարունակ մշակվող օրենսգիրքն ակնկալվում է առաջիկայում ներկայացնել Կառավարության քննարկմանը և հույս հայտնել, որ շուտով այն փոխարինելու կգա խորհրդային ժամանակներից ժառանգություն մնացած 1985թ. օրենսգրքին:
Անցում կատարելով բուն օրակարգային թեմաների քննարկմանը Պետական կառավարման ակադեմիայի իրավագիտության ամբիոնի վարիչ, փորձագետ Թամարա Շաքարյանը ներկայացրել է օրենսգրքի նախագծի մշակման նախապատմությունը, հիմնական գաղափարներն ու հայեցակարգային ուղղությունները՝ նշելով, որ փաթեթով կատարվում են հետևյալ հիմնական բարեփոխումները.
• սահմանվում են ինչպես ֆիզիկական, այնպես էլ իրավաբանական անձանց պատասխանատվությանն առնչվող դրույթներ,
• սահմանվում են վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ գործերով վարույթի միասնական կանոններ և պայմաններ,
• ներմուծվում են վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ վարույթի բնականոն ընթացքն ապահովող և անձանց իրավունքները երաշխավորող անհրաժեշտ իրավական ինստիտուտներ,
• վերանայվում են ոլորտային օրենսդրական ակտերն այն կտրվածքով, որպեսզի վերջիններում բացառվեն անհարկի կրկնություններն ու հակասությունները և այլն:
Տիգրան Դադունցը և հիմնադրամի իրավաբան-փորձագետ Մարիետտա Մնացականյանը քննարկման մասնակիցներին են ներկայացրել Ընտրական գործընթացներին առնչվող և կուսակցությունների ֆինանսավորմանը և հանրային ռեսուրսի չարաշահմանն առնչվող վարչական իրավախախտումները։
Այնուհետև քննարկման մասնակիցները հնչեցրել են իրենց հարցերը, մտահոգություններն ու առաջարկությունները, տեղի է ունեցել ակտիվ քննարկում և նախանշվել են փաթեթի հետագա բարեփոխման ուղղությունները: Հանդիպման ավարտին մասնակիցները պայմանավորվել են շարունակել քննարկումները օրենսդրական բարեփոխումների շուրջ:
Քննարկումը կազմակերպվել է ԱՄՆ միջազգային զարգացման գործակալության, Ընտրական համակարգերի միջազգային հաստատության (ԱՅ ԷՖ Ի ԷՍ) և Արդարադատության նախարարության «Օրենսդրության զարգացման կենտրոն» հիմնադրամի համատեղ ջանքերով։
Քննարկմանը մասնակցել են Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի, Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի, Քննչական կոմիտեի և այլ շահագրգիռ պետական մարմինների և քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչներ։

Code inherited from the Soviet era to be replaced by new and modern Code — Draft considered with electoral stakeholders
27/08/2024
Director of the "Centre for Legislation Development and Legal Research" Foundation Tigran Dadunts delivered opening remarks at a public discussion on the draft of the new Code of Administrative Offences regarding electoral offences and the activities of political parties.
IFES Country Director for Armenia Jérôme Leyraud, also delivered a speech during the discussion. Tigran Dadunts attached importance to holding discussions on the draft Code and mentioned that the Code, which has been developed for many years, is expected to be submitted to the Government in the near future for consideration. He also expressed hope that it will soon replace the 1985 Code inherited from the Soviet era.
Moving on to the discussion of the main topics on the agenda, Head of the Chair of Law at the Public Administration Academy, expert Tamara Shakaryan presented the background story of development of the draft Code, as well as the main ideas and conceptual postulates, noting that the following basic reforms are being implemented under the package:
- provisions regarding liability of both natural and legal persons are prescribed;
- uniform rules and conditions of administrative proceedings for cases regarding administrative offences are prescribed;
- legal institutions necessary for ensuring the regular course of administrative proceedings with regard to administrative offences and safeguarding the rights of persons are introduced;
- sector-specific legislative acts are reviewed so that they rule out needless duplication and contradictions, etc.
Tigran Dadunts and expert lawyer of the Foundation Marietta Mnatsakanyan presented to the attendees of the discussion the administrative offences related to Electoral Processes and Financing of Political Parties and Abuse of Public Resources.
Afterwards, the participants of the discussion asked their questions, shared their concerns and recommendations, an active discussion took place, and areas for further improvement of the package were predetermined. At the end of the meeting, the participants agreed to continue discussions on the legislative reforms.
The discussion was organised through the joint efforts of the United States Agency for International Development, the International Foundation for Electoral Systems (IFES) and the "Centre for Legislation Development and Legal Research" Foundation of the Ministry of Justice.
The representatives of the Central Electoral Commission, the Corruption Prevention Commission, the Investigative Committee and other interested state bodies and civil society participated in the discussion.