Միջազգային ստանդարտներին համապատասխանող երկու նոր մասնաշենք «Աբովյան» ՔԿՀ-ում. Գրիգոր Մինասյանը, ԵՄ դեսպանն ու ՄԻՊ-ը մասնակցել են վերակառուցված մասնաշենքերի բացման արարողությանը
11/09/2024
Արդարադատության նախարար Գրիգոր Մինասյանը, ՀՀ-ում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար Վասիլիս Մարագոսը և Մարդու իրավունքների պաշտպան Անահիտ Մանասյանը ներկա են գտնվել «Աբովյան» քրեակատարողական հիմնարկում վերակառուցված նոր երկու մասնաշենքի բացման արարողությանը:
Նախարար Գրիգոր Մինասյանն ընդգծել է, որ «Աբովյան» քրեակատարողական հիմնարկում մեկնարկած լայնածավալ շինարարական աշխատանքների արդյունքում կստեղծվի ամբողջությամբ վերանորոգված՝ միջազգային ստանդարներին համապատասխանող քրեակատարողական հիմնարկ:
Կատարված աշխատանքների արդյունքում ամբողջությամբ վերանորոգվել է կանանց տեղամասը, որը ներառում է հղի և մինչև 3 տարեկան երեխա ունեցող կանանց առանձնացված խցեր, ինչպես նաև ուսումնական կենտրոնը, որը ներառելու է մարզադահլիճ, գրադարան, լսարաններ, միջոցառումների դահլիճ և արհեստագործական ուսումնական սենյակներ:
«Աբովյան» ՔԿՀ-ում այժմ ընթանում են ևս երկու մասնաշենքերի՝ մեկուսարանի և վարչական հատվածի շինարարական աշխատանքները, որոնք նախատեսված են շահագործման հանձնել 2024թ.-ին:
Շինարարական աշխատանքների վերջին փուլը նախատեսվում է իրականացնել 2025թ.-ին, որի արդյունքում վերանորոգվելու է քրեակատարողական հիմնարկի ամբողջ տարածքը: Շինարարական աշխատանքները ներառելու են անչափահասների մասնաշենքը, քաղաքացիների ընդունելության սրահը, հանձնուքների ընդունման կետը, երկարատև և կարճատև տեսակցությունների սենյակները, քննչական և փաստաբանական գործողությունների սենյակները և հերթապահ մասը:
Արդարադատության նախարարը վստահություն է հայտնել, որ, Կառավարության նախաձեռնած բարեփոխումների արդյունքում, քրեակատարողական համակարգը էականորեն բարելավվում է, այս ճանապարհին ակնկալելով նաև գործընկերների աջակցությունը:
Միջոցառման ընթացքում Արդարադատության նախարար Գրիգոր Մինասյանը, ՀՀ-ում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար Վասիլիս Մարագոսը և Մարդու իրավունքների պաշտպան Անահիտ Մանասյանը շրջայց են կատարել քրեակատարողական հիմնարկում, ծանոթացել ազատազրկված անձանց պահման պայմաններին:

Two new buildings at "Abovyan" Penitentiary Institution that meet international standards — Grigor Minasyan, EU Ambassador and Ombudsman participate in the opening ceremony of the reconstructed buildings
11/09/2024
Minister of Justice Grigor Minasyan, Head of the EU Delegation to Armenia Vassilis Maragos and Human Rights Defender Anahit Manasyan attended the opening ceremony of the two new reconstructed buildings at "Abovyan" Penitentiary Institution.
Minister Grigor Minasyan emphasised that, as a result of the large-scale construction work launched at "Abovyan" Penitentiary Institution, a fully renovated penitentiary institution meeting international standards will be established.
As a result of the completed activities, the women's section, which features separate cells for pregnant women and mothers with children under three years old, as well as the training centre equipped with a gym, library, classrooms, a conference room and arts and crafts education facilities, have been fully renovated.
Construction of two more buildings is currently underway at "Abovyan" Penitentiary Institution — the isolation ward and the administrative section, and the buildings are scheduled to be ready in 2024.
The last stage of construction works is scheduled to be completed in 2025; as a result, the entire premises of the Penitentiary Institution will be renovated. The construction works will include the building for juveniles, the reception hall for citizens, delivery acceptance point, rooms for long and short visits, rooms for investigation and advocacy operations, as well as an on-duty station.
The Minister of Justice expressed confidence that, as a result of the reforms initiated by the Government, the penitentiary system is improving significantly, and he anticipates the support of colleagues as well.
During the event, Minister of Justice Grigor Minasyan, Head of the EU Delegation to Armenia Vassilis Maragos and Human Rights Defender Anahit Manasyan toured the Penitentiary Institution and became familiar with the conditions for keeping persons deprived of liberty.