Կուսակցության գործունեությունը կարող է կասեցվել օրենքի կոպիտ խախտման հիմքով. Կառավարությունն ու ԱԺ-ն այս նպատակով կարող են դիմել ՍԴ
Հայաստանի կառավարությունն ու Ազգային ժողովը կարող են կուսակցության գործունեությունը կասեցնելու կամ արգելելու որոշում կայացնելու նպատակով դիմել Սահմանադրական դատարան, եթե կուսակցությունը գործունեության ընթացքում թույլ է տվել օրենքի կոպիտ խախտում:
1. եթե կուսակցությունը օրենքով չթույլատրված կամ օրենքով սահմանված չափը գերազանցող նվիրատվությունները օրենքով սահմանված ժամկետում չի փոխանցել պետական բյուջե կամ նվիրատուին,
2. դիտավորությամբ խախտել է իր տարեկան հաշվետվությունը սահմանված ժամկետում և կարգով հրապարակելու կամ լիազոր մարմնին ներկայացնելու կարգը,
3. դիտավորությամբ խախտել է Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովին տարեկան հաշվետվության ստուգման համար անհրաժեշտ փաստաթղթերը տրամադրելու կարգը,
և վերոնշյալ արարքներից որևէ մեկը կատարելու համար ենթարկվել է վարչական պատասխանատվության, որից հետո Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի կողմից գրավոր նախազգուշացվել է կուսակցության գործունեությունը կասեցնելու հնարավորության մասին, սակայն նախազգուշացվելուց հետո 30-օրյա ժամկետում չի վերացրել խախտումը, ապա նման արարքը համարվում է օրենքի կոպիտ խախտում:
Եթե գրավոր նախազգուշացվելուց հետո 30-օրյա ժամկետում կուսակցությունը շարունակում է չվերացնել խախտումը, Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովն այդ մասին անհապաղ տեղեկացնում է Ազգային ժողովին և Կառավարությանը՝ կուսակցության գործունեությունը կասեցնելու վերաբերյալ Սահմանադրական դատարան դիմում ներկայացնելու հարցով:
Առերևույթ օրենքի կոպիտ խախտում թույլ տված կուսակցությունները 6-ն են՝ «Հայոց համազգային շարժում» կուսակցություն, «Հայք» լիբերալ կուսակցություն, «Միավորում հանուն Հայաստանի» կուսակցություն, «Քրիստոնեա-ժողովրդական վերածնունդ» կուսակցություն, «Համախմբում» կուսակցություն, «Ինքնիշխան Հայաստան» կուսակցություն:
Նշվածը հաշվի առնելով՝ Արդարադատության նախարարությունը իրազեկում և հորդորում է Հայաստանի Հանրապետությունում գրանցված բոլոր կուսակցություններին՝ այսուհետ ապահովել «Կուսակցությունների մասին» սահմանադրական օրենքով սահմանված իրենց պարտականությունների իրականացումը, այդ թվում՝ սահմանված ժամկետներում հրապարակել և լիազոր մարմին ներկայացնել կուսակցության տարեկան հաշվետվությունները, իսկ հնարավոր խախտում թույլ տված կուսակցություններին՝ հնարավոր սեղմ ժամկետում վերացնել թույլ տրված խախտումները, մասնավորապես՝ օրենքով սահմանված կարգով հրապարակել և Լիազոր մարմին ներկայացնել հաշվետու տարվա ընթացքում կուսակցության ստացած և ծախսած միջոցների մասին հաշվետվությունը, ինչպես նաև Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովին տրամադրել տարեկան հաշվետվության ստուգման համար անհրաժեշտ փաստաթղթերը:
Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովին կուսակցության տարեկան հաշվետվության ստուգման համար անհրաժեշտ փաստաթղթերը ներկայացնելու պահանջը ուժի մեջ է մտել 2022 թվականի հունվարի 1-ից:

Activities of a political party may be suspended on the ground of gross violation of the law — Government and National Assembly may apply to Constitutional Court to this end
The Government and National Assembly of Armenia may apply to the Constitutional Court to render a decision on suspending or banning the activities of a political party if the political party concerned has committed a gross violation of the law in the course of its activities.
- If the political party has not transferred donations proscribed by law or exceeding the amount established by law to the State Budget or to a donor within the time limit established by law;
- If the political party has intentionally violated the procedure for publishing its annual report or submitting it to the authorised body within the prescribed time limit and in accordance with the established procedure;
- If the political party has intentionally violated the procedure for providing documents required for review of the annual report to the Corruption Prevention Commission, and if the political party has been subjected to administrative liability for committing any of the aforementioned actions, after which it has been warned by the Corruption Prevention Commission in writing about the possibility of the activities of the political party being suspended, but has failed to eliminate the violation within 30 days after the warning, this act shall be considered as a gross violation of the law.
If, within 30 days following receipt of the written warning, the political party still fails to eliminate the violation, the Corruption Prevention Commission shall immediately notify the National Assembly and the Government thereon, requesting to submit an application to the Constitutional Court for suspension of the activities of the political party concerned.
There are 6 parties that have prima facie committed a gross violation of the law, including the Pan-Armenian National Movement political party, "Hayk" Liberal Party, "Unification for Armenia" Party, "Christian-Democratic Rebirth" Party, "Consolidation" Party and "Sovereign Armenia" Party.
Taking into consideration the aforementioned, the Ministry of Justice informs and urges all political parties registered in the Republic of Armenia to continue ensuring fulfilment of their obligations established by the Constitutional Law "On political parties", including publishing the annual reports of the political party and submitting them to the authorised body within the established time limit, and as for political parties having allegedly committed violations — to eliminate violations as soon as possible, particularly, in accordance with the procedure established by law, to publish and submit to the authorised body a report on the funds that the political party has received and spent during the reporting year, as well as to provide the Corruption Prevention Commission with the documents required for review of the annual report. The requirement to submit documents required for review of the annual report of the particular political party to the Corruption Prevention Commission entered into force on 1 January 2022.