Լևոն Բալյանի նախագահությամբ անցկացվել է Անչափահասների արդարադատության խորհրդի նիստ
Արդարադատության նախարարի տեղակալ Լևոն Բալյանի նախագահությամբ կայացել է Անչափահասների արդարադատության խորհրդի նիստը։ Հանդիպմանը մասնակցել են նաև Առողջապահության նախարարի տեղակալ Արտակ Ջումայանը, «Իրավական կրթության և վերականգնողական ծրագրերի իրականացման կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի տնօրեն Հայկ Սանոյանը, տնօրենի տեղակալ Սյուզաննա Մակյանը, ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի Արդարադատության մատչելիության ծրագրի ղեկավար Վիկտորյա Օհանյանը, պետական, հասարակական կառույցների ներկայացուցիչներ։ Լևոն Բալյանը ողջունել է նիստի մասնակիցներին և շեշտել, որ Խորհրդի նիստերը միտված են անչափահասների իրավունքների պաշտպանության ոլորտում առկա բացերը վեր հանելուն և դրանց ինստիտուցիոնալ լուծումներ տալուն:
Լևոն Բալյանն անդրադարձել է Բարնհաուս կենտրոնի մոդելին, առաջարկել կենտրոններում բժշկական ծառայության խնդիրները, իրականացվող քննչական գործողությունները դիտարկել, որպես քննարկումների օրակարգի առանցք:
«Իրավական կրթության և վերականգնողական ծրագրերի իրականացման կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի տնօրեն Հայկ Սանոյանն ընդգծել է, որ դեռևս 2022 թվականից օրենսդրական կարգավորման է ենթարկվել հոգեբանների պարտադիր ներկայության ապահովման հարցը քննչական գործընթացների ընթացքում՝ արդարադատության հետ առնչվող անչափահասների հարցաքննության ժամանակ։ Հայկ Սանոյանը նշել է, որ հուլիսի 24-ին Բարնհաուս կենտրոն այցելության ժամանակ արձանագրվել է, որ սեռական հանցագործության ենթարկված անչափահասների վերաբերյալ քննչական գործողությունները պետք է իրականցվեն Բարնհաուսում, ինչպես նաև քննարկվել է դատաբժշկական փորձաքննությունը Բարնհաուսում կազմակերպելու անհրաժեշտության հարցը: Խորհրդի նիստում նշվել է, որ «Իրավական կրթության և վերականգնողական ծրագրերի իրականացման» ՊՈԱԿ-ում՝ Արդարադատության նախարարության և ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի հետ համատեղ, 2024 թ․ հուլիսին ստեղծվել է Արդարադատության հետ առնչվող անչափահասների վերասոցիալականացման և վերականգնողական ծրագրերի իրականացման և համակարգման բաժինը: Բաժնի նպատակն է մշակել վերականգնողական կենտրոնի հայեցակարգը, ենթաօրենսդրական ակտերը, այնուհետև հնարավոր կլինի հասկանալ, թե որ մարմնի ենթակայությամբ և ինչ կարգավորումներով կգործի վերականգնողական կենտրոնը:
Բարնհաուսը երեխաների համար «հարմար» տարածքում՝ «մեկ հարկի տակ» երեխաներին առաջարկվող բազմաթիվ ծառայությունների համալիր է, որի նպատակն է աջակցել երեխաների պաշտպանությանը, վերականգնմանը և արդարադատությանը՝ երեխաների համար նպաստավոր և ապահով միջավայրում։ Մոդելը Հայաստանում ներդրվել է Եվրոպական միության կողմից ֆինանսավորվող «Հաշվետու հաստատություններ և մարդու իրավունքների պաշտպանությունը Հայաստանում» ծրագրի շրջանակներում ՅՈւնԻՍԵՖ-ի, ՀՀ արդարադատության նախարարության և ՀՀ ԱՍՀՆ Միասնական սոցիալական ծառայության համագործակցությամբ: Նախատեսվում է, որ մինչև 2024 թվականի ավարտը ՀՀ տարածքում կներդրվի ևս երկու Բարնհաուս:

Session of Council for Juvenile Justice held under chairmanship of Levon Balyan
The session of the Council for Juvenile Justice was held under the chairmanship of Deputy Minister of Justice Levon Balyan. Deputy Minister of Health Artak Jumayan; Director of the "Legal Education and Rehabilitation Programmes Implementation Centre" State Non-Commercial Organisation Hayk Sanoyan and Deputy Director Syuzanna Makyan; Programme Officer (Access to Justice) at UNICEF Victoria Ohanyan; representatives of state and non-governmental organisations also participated in the meeting. Levon Balyan greeted the participants of the session and stressed that the sessions of the Council are aimed at identifying the gaps in the protection of the rights of minors and providing institutional solutions.
Levon Balyan touched upon the model of the Barnahus Centre and recommended that the issues of medical care and investigative actions conducted at the centres be considered as key to the agenda for discussions.
Director of the "Legal Education and Rehabilitation Programmes Implementation Centre" State Non-Commercial Organisation Hayk Sanoyan emphasised that starting from 2022, the issue of ensuring the mandatory presence of psychologists during the interrogation of minors engaged in justice matters in investigative processes has been regulated by legislation. Hayk Sanoyan mentioned that during a visit to the Barnahus Centre on 24 July, it was recorded that investigative actions against minors having been sexually assaulted should be carried out in Barnahus, and the need to organise a forensic medical examination in Barnahus was considered. During the session of the Council, it was noted that, through the joint efforts of the Ministry of Justice and UNICEF, a Division for Implementation and Co-ordination of Re-socialisation and Rehabilitation Programmes for Minors engaged in Justice Matters was established as part of the "Legal Education and Rehabilitation Programmes Implementation Centre" State Non-Commercial Organisation in July 2024. The task of the Division is to develop the concept paper of the rehabilitation centre, secondary legislation acts, after which it will be possible to understand under which authority and which regulations the rehabilitation centre will operate.
Barnahus is a complex providing a number of services offered to children in a child-friendly environment "under one roof", aiming to facilitate the protection, rehabilitation and administration of justice for children in a favourable and safe environment for them. The model was introduced in Armenia within the scope of the “Accountable Institutions and Human Rights Protection in Armenia” project funded by the European Union and in co-operation with UNICEF, the Ministry of Justice and the Unified Social Service of the Ministry of Labour and Social Affairs of the Republic of Armenia. It is envisaged that two more Barnahus Centres will be established in the territory of the Republic of Armenia by the end of 2024.