Հանրային խորհրդի կազմում նախատեսվում է ձևավորել Փաստահավաք հանձնաժողով. Օրինագիծը ներկայացվել է ԱԺ
Արդարադատության նախարարի պարտականությունները կատարող Արմենուհի Հարությունյանն Ազգային ժողովի պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովում առաջին ընթերցմամբ ներկայացրել է ««Հանրային խորհրդի մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը: Նախագծի հիմնական նպատակն է Հանրային խորհրդի կազմում ձևավորել փաստահավաք գործունեություն իրականացնող հանձնաժողով:
Արմենուհի Հարությունյանը նշել է, որ Փաստահավաք հանձնաժողովն իրականացնելու է Հայաստանի Հանրապետությունում 1991 թվականի սեպտեմբերի 21-ից մինչև 2023 թվականը ներառյալ ժամանակահատվածում որոշակի ոլորտներում մարդու իրավունքների հիմնարար և պարբերական խախտումների փաստահավաք գործունեություն և դրանց վերաբերյալ կազմելու է փաստահավաք զեկույց: Զեկույցում բացահայտելու է նման խախտումների համակարգային պատճառները, առաջարկություններ է ներկայացնելու նման խախտումները կանխարգելելու կամ հետևանքները վերացնելու համար, խախտումներից տուժած անձանց իրավունքները վերականգնելու կամ ճանաչելու վերաբերյալ և այլն:
Զեկույցը մշակվելուց հետո ներկայացվելու է Կառավարություն՝ վերջինիս իրավասությունների շրջանակներում համապատասխան բարեփոխումներին ուղղված ռազմավարություններ և գործողությունների ծրագրեր ընդունելու հարցը դիտարկելու նպատակով:
Փաստահավաք հանձնաժողովի կողմից ուսումնասիրվող ժամանակահատվածի դեպքերը և իրադարձությունները ներառելու են՝
1) համապետական և տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրությունների և հանրաքվեների կազմակերպումը և անցկացումը,
2) հետընտրական գործընթացներում տեղի ունեցած քաղաքական հետապնդումները,
3) պետության կարիքների անվան տակ, ինչպես նաև հանրության գերակա շահերի ապահովման նպատակով սեփականության օտարումները,
4) անձանց սեփականության իրավունքից զրկելու այլ դրսևորումները,
5) ոչ մարտական պայմաններում զինծառայողների մահվան դեպքերը,
6) հավաքների ազատության իրավունքի խախտումների դեպքերը։
Հանձնաժողովը կազմված է լինելու 7 անդամից, որոնք ընտրվելու են մրցութային բաց ընթացակարգի միջոցով: Ներգրավվելու են մասնագիտական աշխատանքի առնվազն հինգ տարվա փորձառություն ունեցող անձինք, որոնք իրենց ոլորտի հեղինակավոր մասնագետ են կամ հանրային հեղինակություն վայելող անձինք և երբևէ չեն զբաղեցրել քաղաքական պաշտոն, դրսևորել են քաղաքական չեզոքություն և զսպվածություն: Թեկնածու կարողանալու են առաջադրել ոչ առևտրային կազմակերպությունները:
Ազգային ժողովի պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովը նախագծին տվել է դրական եզրակացություն: Այն կընդգրկվի խորհրդարանի լիագումար նիստի օրակարգում:

Fact-Finding Commission to be set up within Public Council — Draft law submitted to the National Assembly
18/10/2024
Acting Minister of Justice Armenuhi Harutyunyan submitted the draft Law "On making supplements to the Law "On the Public Council"” to the Standing Committee on State and Legal Affairs of the National Assembly in the first reading. The main purpose of the draft is to set up a commission within the Public Council that will carry out fact-finding activities. Armenuhi Harutyunyan noted that the Fact-Finding Commission will carry out activities to gather facts about the fundamental and periodic human rights violations that have been committed in certain areas in the Republic of Armenia between 21 September 1991 and 2023 and will prepare a fact-finding report on those violations. The report will disclose the systemic causes of these violations, provide recommendations for preventing or eliminating the consequences of such violations, restoring or recognising the rights of those affected by these violations, etc.
Once drafted, the report will be submitted to the Government for the latter to consider the adoption of strategies and action plans targeted at relevant reforms within the scopes of competence thereof.
The cases and events in the period to be studied by the Fact-Finding Commission will include the following:
(1) organising and conduct of nation-wide elections and elections of local self-government bodies and referenda;
(2) political persecutions that took place in post-election processes;
(3) alienation of property under the name of state needs, as well as alienation for ensuring the overriding public interest;
(4) other manifestations of deprivation of rights of persons over property;
(5) cases of deaths of military servicepersons in non-combat conditions;
(6) cases of violations of the right to freedom of assembly.
The Commission will consist of 7 members, who will be selected through an open competition procedure. Persons with at least five years of professional work experience, recognised as reputable experts in their respective fields or enjoying public reputation, who have never held political office and have demonstrated political neutrality and restraint, will be among the members of the Commission. Non-commercial organisations will have the right to nominate a candidate.
The Standing Committee on State and Legal Issues of the National Assembly gave a positive opinion on the draft Law, which will be included in the agenda of the plenary session of the Parliament.