Կքրեականացվի թեկնածուներին մանդատից հրաժարվելուն հարկադրելը, կընդլայնվի դիտորդների շրջանակը. Վենետիկի հանձնաժողովի դրական կարծիքով ընտրական օրենսգրքում փոփոխությունների փաթեթը ներկայացվեց ԱԺ
24/10/2024
Արդարադատության նախարարի պարտականությունները կատարող Արմենուհի Հարությունյանն Ազգային ժողովի հերթական նիստում ներկայացրել է «ՀՀ ընտրական օրենսգրքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» և կից ներկայացված օրենքների նախագծերի փաթեթը:
Արմենուհի Հարությունյանը նշել է, որ օրենսդրական նախաձեռնության ընդունումը բխում է Կառավարության 2021-2026 թվականների գործունեության ծրագրից, ինչպես նաև դատաիրավական բարեփոխումների ռազմավարությունից: Փաթեթը շուրջ երկու տարվա հետազոտությունների և հանրության բավականին լայն շրջանակի հետ քննարկումների արդյունք է, արժանացել է նաև Վենետիկի հանձնաժողովի դրական արձագանքին:
Օրինագծի ընդունման դեպքում՝ քաղաքացիներն ավելի դյուրին կիրականացնեն իրենց ընտրական իրավունքները՝ իրենց հաշվառման համայնքում քվեարկելու անհնարինության դեպքում՝ քաղաքացիներն արդեն էլեկտրոնային դիմումով կկարողանան փոխել տեղամասը և էլեկտրոնային ծանուցումով նոր տեղամասում քվեարկել առանց թղթային տեղեկանքի:
Առաջարկվում է քրեականացնել ընտրություններին մասնակցող թեկնածուներին ինքնաբացարկ ներկայացնելուն կամ մանդատից հրաժարվելուն հարկադրելը: Կմիասնականացվեն հերթական և արտահերթ ընտրությունների ժամկետները՝ ընտրական գործընթացներն ավելի պատշաճ կազմակերպելու համար: Քվեարկության արդյունքների վերահաշվարկման ժամանակ առաջնահերթություն կտրվի թեկնածուների, վստահված անձանց, ընտրական հանձնաժողովի անդամների դիմումներին, և առաջին հերթին կվերահաշվարկվեն այն ընտրական տեղամասերի արդյունքները, որոնց վերաբերյալ ներկայացվել է վերահաշվարկի դիմում:
Արդարադատության նախարարի պարտականությունները կատարող Արմենուհի Հարությունյանն ընդգծել է, որ օրինագծով կընդլայնվի դիտորդական առաքելություն իրականացնելու սուբյեկտների շրջանակը: Այսուհետ հիմնադրամները ևս կկարողանան հավատարմագրվել: Կհստակեցվի, թե ինչ է տեղի ունենում ընտրությունների հետ արտակարգ կամ ռազմական դրություն հայտարարելու դեպքում: Հաշվի առնելով, որ ռազմական կամ արտակարգ դրությունը էականորեն կարող է փոխել երկրում տիրող իրավիճակը, այդ թվում՝ քաղաքական, առաջարկվում է նման դեպքերում ընտրական գործընթացը դադարեցնել, իսկ դրանց ավարտից հետո՝ սկսել կրկին՝ հնարավորություն տալով հաշվի նստել նոր իրողությունների հետ։ Մյուս բոլոր դեպքերում արդեն ընտրական գործընթացը կկասեցվի և կշարունակվի այն պահից, որտեղ կանգ է առել՝ որոշակի բացառություններով։
Եզրափակիչ ելույթում Արմենուհի Հարությունյանը շնորհակալություն է հայտնել ծավալուն փաթեթը քննարկելու հնարավորություն ընձեռելու համար՝ անդրադառնալով պատգամավորների հարցերին եւ դիտարկումներին: Նա նշել է, որ առաջինից երկրորդ ընթերցում ընկած ժամանակահատվածում աշխատանքային խմբի շրջանակում Արդարադատության նախարարությունը բաց է և պատրաստակամ քննարկումների ու արդյունավետ որոշումներ ընդունելու հարցում:

Coercing candidates to renounce the mandate to be criminalised, scope of observers to be expanded — Package of amendments to the Electoral Code based on the positive opinion of the Venice Commission submitted to the National Assembly
24/10/2024
During the regular session of the National Assembly, Acting Minister of Justice Armenuhi Harutyunyan presented the package of the draft Law "On making amendments and supplements to the Electoral Code of the Republic of Armenia" and related laws. Armenuhi Harutyunyan noted that adoption of the legislative initiative arises from the 2021-2026 Programme of the Government, as well as the Strategy for Judicial and Legal Reforms. The package is the result of almost two years of research and discussions with a fairly wide range of the public, and it has also received the positive opinion of the Venice Commission. In case the draft Law is adopted, it will be easier for citizens to exercise their voting rights, meaning if it is impossible to vote in their registered community, they will be able to change their polling station through an electronic application and vote at a new polling station through the use of an electronic notification, without a paper-based statement of information. It is proposed to criminalise coercing candidates participating in elections to recuse themselves or waive their mandate. The dates of regular and snap elections will be joined to better organise the electoral process. During recount of the voting results, priority will be given to the applications of candidates, proxies and members of the respective election commission, and, first and foremost, the results of the polling stations for which the application for recount was submitted, will be recalculated. Acting Minister of Justice Armenuhi Harutyunyan emphasised that the draft Law will expand the scope of subjects for carrying out the observation mission. From now on, funds and foundations will also be able to be accredited. The legislation will clarify what will happen to elections in case state of emergency or martial law is declared. Taking into consideration the fact that martial law or state of emergency can significantly change the situation in the country, including the political situation, it is proposed to terminate the electoral process in these cases and resume after the martial law or state of emergency is over, providing the opportunity to take into account the new realities. In all other cases, the electoral process will be suspended and continued from the point where it stopped, with some exceptions.
In her closing remarks, Armenuhi Harutyunyan expressed gratitude for the opportunity to discuss the extensive package, touching upon the questions and comments of the Deputies. She mentioned that in the period between the first and second readings, within the scope of the working group, the Ministry of Justice is open and willing for discussions and the adoption of effective decisions.