Արդարադատության նախարարի տեղակալ Կարեն Կարապետյանը հանդիպել է Եվրոպայի խորհրդի Տեղական և տարածքային իշխանությունների կոնգրեսի գլխավոր քարտուղար Մաթյո Մորիին
Արդարադատության նախարարի տեղակալ Կարեն Կարապետյանն ընդունել է Եվրոպայի խորհրդի Տեղական և տարածքային իշխանությունների կոնգրեսի գլխավոր քարտուղար Մաթյո Մորիի գլխավորած պատվիրակությանը, որի կազմում էին Երևանում Եվրոպայի խորհրդի գրասենյակի ղեկավար Մաքսիմ Լոնգանգեն և Եվրոպայի խորհրդի Տեղական ու տարածքային իշխանությունների կոնգրեսի Բազմամակարդակ կառավարման փորձագիտական կենտրոնի ղեկավարի տեղակալ Նայըլ Շիերին։
Նախարարի տեղակալը բարձր է գնահատել Կոնգրեսի հետ համագործակցությունը և կառույցի հանձնառությունը՝ ՀՀ-ում տեղական ինքնակառավարման մարմիններին առնչվող ոլորտներում բարեփոխումներին աջակցելու հարցում։ Ներկայացնելով Կոնգրեսի և ՀՀ գերատեսչությունների միջև համագործակցության շրջանակը Մաթյո Մորին երախտագիտություն է հայտնել բարձր մակարդակով ապակենտրոնացման և տարածքային կառավարման բարեփոխումների ենթատեքստում փոխգործակցության արդյունքների համար։ Մորին նաև ներկայացրել է Կոնգրեսի կողմից ստանձնած նոր գործառույթը՝ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի վճիռները տեղական կառավարման մակարդակներում պատշաճ կատարմանն աջակցելու մեխանիզմները:
Կողմերը քննարկել են նաև ԵԽ Կոռուպցիայի դեմ պայքարի պետությունների խմբի (GRECO) նոր մեկնարկվող «Կոռուպցիայի կանխարգելումը և բարեվարքության խթանումը ենթազգային մակարդակում (ՏԻՄ մարմիններում)» վերտառությամբ 6-րդ գնահատման փուլի շրջանակներում Կոնգրեսի դերակատարությունը։ Մորին ընդգծել է Կոնգրեսի ակտիվ ներգրավվածությունը GRECO-ի գնահատման մեթոդաբանության մշակման գործում, ինչպես նաև հետագայում զեկույցների հանձնարարականներից բխող աջակցության աշխատանքներում։
Հանդիպմանն անդրադարձ է կատարվել նաև տեղական ինքնակառավարման մարմիններում կոռուպցիայի կանխարգելման ուղղությամբ իրականացված բարեփոխումներին և 2023-2026թթ. հակակոռուպցիոն ռազմավարության շրջանակներում նախատեսվող գործողություններին: Մասնավորապես, Կարեն Կարապետյանը ներկայացրել է ավագանու անդամների անհամատեղելիության պահանջների հստակեցման նպատակով իրականացված օրենսդրական փոփոխությունները, ընդգծել է հակակոռուպցիոն ռազմավարության շրջանակներում ավագանիների վարքագծի կանոնների և դրանց նկատմամբ վերահսկողության գործուն մեխանիզմների ներդրման կարևորությունը:
Կողմերը կարևորել են նաև այս ուղղությամբ իրականացվող բարեփոխումների շարունակականությունը՝ ապահովելու ոլորտում առկա եվրոպական չափանիշների ներդրումը ՀՀ-ում։ ԵԽ ներկայացուցիչները պատրաստակամություն են հայտնել նշված գործողությունների շրջանակներում պահանջվող տարածքային կառավարման և տեղական ինքնակառավարման մարմիններում իրազեկվածության բարձրացման և կարողությունների զարգացման աջակցություն ցուցաբերելու վերաբերյալ։
Քննարկվել են նաև փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ թեմաներ, ինչպիսիք են քաղաքացիական հասարակության դերը տեղական ինքնակառավարման ոլորտում, Եվրոպական սոցիալական խարտիայի ներքո հաշվետվության մեխանիզմները:

Deputy Minister of Justice Karen Karapetyan meets Secretary General of the Congress of Local and Regional Authorities of the Council of Europe Mathieu Mori
Deputy Minister of Justice Karen Karapetyan received the delegation led by Secretary General of the Congress of Local and Regional Authorities of the Council of Europe Mathieu Mori, comprising Head of the Council of Europe Office in Yerevan Maxime Longangué and Deputy Head of the Centre of Expertise for Multilevel Governance of the Congress of Local and Regional Authorities of the Council of Europe Niall Sheerin.
The Deputy Minister highly appreciated the co-operation with the Congress and the commitment of the institution to support reforms in the areas related to local self-government bodies in the Republic of Armenia. Presenting the scope of co-operation between the Congress and the government agencies of the Republic of Armenia, Mathieu Mori expressed gratitude for the results of co-operation in the subtext of decentralisation and territorial administration reforms at a high level. Mori also introduced a new function assumed by the Congress — the mechanisms to support proper execution of court judgments of the European Court of Human Rights at the level of local governance. The parties also discussed the role of the Congress within the scope of the Sixth Evaluation Round "Preventing corruption and promoting integrity at the sub-national level" (in local self-government bodies), which is just being launched by the Council of Europe Group of States on Combating Corruption (GRECO). Mori emphasised the active involvement of the Congress in the development of the GRECO evaluation methodology, as well as in the activities for assistance arising from the recommendations contained in the reports in the future.
During the meeting, the reforms carried out to prevent corruption within local self-government bodies and the actions planned under the 2023-2026 Anti-Corruption Strategy were also touched upon. In particular, Karen Karapetyan presented the legislative amendments made to clarify the incompatibility requirements for members of the Council of Elders, and highlighted the importance of introducing the Rules of Conduct for members of the Council and active mechanisms for oversight over the Rules of Conduct within the scope of the Anti-Corruption Strategy.
The parties also attached importance to continuation of the reforms being carried out in this direction in order to ensure introduction of the current European standards in the field in Armenia. The representatives of the Council of Europe expressed willingness to assist in raising awareness and developing the capacities of territorial administration and local self-government bodies required within the scope of the mentioned actions.
Other topics of mutual interest were also discussed, including the role of civil society in local self-governance and the reporting mechanisms under the European Social Charter.