Արդարադատության նախարարության կողմից իրականացվող հակակոռուպցիոն իրազեկման արշավի շրջանակում՝ «Բոլորը հանուն հավասար իրավունքների» հիմնադրամի մասնակցությամբ տեղի է ունեցել Գյումրու թիվ 41 հիմնական դպրոց ՊՈԱԿ-ի «Արդարության ջատագովները» Բարեվարքության ակումբի բաց քննարկումը։
Բարեվարքության ակումբի երիտասարդ դեսպանները ներկայացրել են իրենց հետազոտական աշխատանքները։
Ակումբային քննարկմանն ինտելեկտուալ խաղի միջոցով, երիտասարդ դեսպաններն ամրապնդել են իրենց գիտելիքները կոռուպցիայի, բարեվարքության և մեդիագրագիտության վերաբերյալ։
Միջոցառումն իրականացվել է Արդարադատության նախարարության հետ համագործակցությամբ և ԱՄՆ ՄԶԳ «Հայաստան Բարեվարքություն» ծրագրի աջակցությամբ։

Event held in Gyumri as part of month-long fight against corruption
Within the scope of the anti-corruption awareness campaign being carried out by the Ministry of Justice, the “Advocates of Justice” Integrity Club of Basic School #41 State non-Commercial Organisation held an open discussion, with the participation of the "All for Equal Rights" Foundation.
The young ambassadors of the Integrity Club presented their respective research projects. During the club discussion, the young ambassadors strengthened their knowledge about corruption, integrity and media literacy through an intellectual game.
The event was held in co-operation with the Ministry of Justice and with the support of the USAID-funded Armenia Integrity Project.