Արդարադատության նախարար. Հայաստանը շարունակում է ՀՀ դատական համակարգի բարեփոխմանն ուղղված աշխատանքները
21/04/2016
Հայաստանի Հանրապետությունը շարունակում է եվրոպական ժամանակակից չափորոշիչներին համահունչ աշխատանքները՝ ուղղված ՀՀ դատական համակարգի բարեփոխմանը: Այս մասին այսօր հայտարարել է Հայաստանի Հանրապետության արդարադատության նախարար Արփինե Հովհաննիսյանը՝ Սոֆիայում մեկնարկած «Դատական համակարգի անկախության և անկողմնակալության ամրապնդումը որպես նախապայման Եվրոպայի խորհրդի անդամ երկրներում օրենքի գերակայության համար» խորագրով բարձրաստիճան համաժողովի ժամանակ: Այդ համատեքստում նախարարը կարևորել է Իրավական և դատական բարեփոխումների 2012-2016 թթ. ռազմավարական ծրագիրը և դրանից բխող միջոցառումների ցանկը հաստատելու մասին ՀՀ Նախագահի կարգադրությունը: Նրա խոսքով՝ այս ռազմավարական ծրագիրն ընդգրկում է քրեական, քաղաքացիական և վարչական արդարադատությունը, ինչպես նաև դատական համակարգի ինստիտուցիոնալ զարգացումը: Արփինե Հովհաննիսյանը հատկանշական է համարել նաև 2015 թվականի հանրաքվեի արդյունքում ընդունված նոր Սահմանադրությունը, որն ապահովում է իրավունքի գերակայության սկզբունքի շարունակական ամրապնդումը, մարդու հիմնարար իրավունքները և ազատությունները, դատական համակարգի անկախությունը երաշխավորող սահմանադրական ընթացակարգերի զարգացումը: Այդ առումով նախարարը կարևորել է ԵԽ մասնակցությունը՝ նոր Սահմանադրությանը համահունչ Դատական օրենսգրքի նախագծի մշակման աշխատանքներում:
Հիշեցնենք, որ Բուլղարիայի մայրաքաղաք Սոֆիայում տեղի ունեցող բարձրաստիճան համաժողովի նպատակը Եվրոպայի խորհրդի և նրա անդամ պետությունների միջև երկխոսությունը խթանելու հնարավորության ստեղծումն է՝ ուղղված անկախ և անկողմնակալ դատական համակարգի ապահովմանը:
Համաժողովին մասնակցում են աշխարհի տարբեր երկրների մոտ երկու հարյուր պատվիրակներ՝ արդարադատության նախարարներ, դատական համակարգի բարձրաստիճան անդամներ, ինչպես նաև ԵԽ կառույցների և միջազգային այլ կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ:

Minister of Justice: Armenia continues activities aimed at reforms of the judicial system of the Republic of Armenia
21/04/2016
The Republic of Armenia continues activities aimed at reforms of the judicial system of the Republic of Armenia in line with up-to-date European standards. Today, Minister of Justice of the Republic of Armenia Arpine Hovhannisyan said about this during the high-level Conference entitled "Strengthening Judicial Independence and Impartiality as a Pre-condition for the Rule of Law in Council of Europe Member States" launched in Sofia. In this context, the Minister has attached importance to the Executive Order of the President of the Republic of Armenia "On Approving the 2012-2016 Strategic Programme for Legal and Judicial Reforms and the List of Actions Deriving from the Programme”. According to her, this Strategic Programme includes criminal, civil and administrative justice, as well as the institutional development of the judicial system. Arpine Hovhannisyan found the new Constitution adopted аs a result of the 2015 referendum noteworthy as well, which ensures continuous strengthening of the principle of the rule of law, fundamental human rights and freedoms, the development of constitutional procedures guaranteeing the independence of the judiciary. In this regard, the Minister has attached importance to the participation of the CoE in the elaboration of the draft Judicial Code in line with the new Constitution.
Let us remind that the aim of the high-level Conference is to provide an opportunity to stimulate the dialogue between the Council of Europe and its member states on problems of independence and impartiality of the judiciary.
Approximately two hundred delegates from various countries of the world, i.e. ministers of justice, high-ranking members of the judiciary, as well as the representatives of the CoE institutions and other international organisations.