Արդարադատության նախարարը ԵԽ ներկայացուցիչների հետ քննարկել է երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող հարցեր
07/12/2016
Հայաստանի Հանրապետության արդարադատության նախարար Արփինե Հովհաննիսյանն այսօր ընդունել է ԵԽ Մարդու իրավունքների և իրավական հարցերի տնօրինության Արդարադատության և իրավական համագործակցության դեպարտամենտի ղեկավար Հաննա Ջունքերի գլխավորած պատվիրակությանը:
Արփինե Հովհաննիսյանը բարձր է գնահատել Եվրոպական միության և Եվրոպայի խորհրդի հետ համատեղ իրականացված «Հայաստանի արդարադատության համակարգի անկախության, պրոֆեսիոնալիզմի և հաշվետվողականության ամրապնդումը» ծրագրի իրականացման ընթացքն ու դրա շարունակականության հույս հայտնել:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են 2014 թվականի հունիսին մեկնարկած և 2016 թվականի դեկտեմբերին ավարտվող վերը նշված ծրագրի ձեռքբերումներին վերաբերող մի շարք հարցեր, ինչպես նաև անդրադարձել ծրագրի երկարաձգման հնարավորությանը:
Հիշեցնենք, որ ծրագիրն ուղղված էր Հայաստանի արդարադատության համակարգի անկախության ամրապնդմանը, պրոֆեսիոնալիզմի բարելավմանն ու ՀՀ դատական համակարգը եվրոպական չափորոշիչներին համապատասխանեցնելուն միտված ինստիտուցիոնալ և օրենսդրական բարեփոխումներին:

Minister of Justice discusses issues of mutual interest with representatives of the Council of Europe
07/12/2016
Minister of Justice of the Republic of Armenia Arpine Hovhannisyan today received the delegation led by Head of the Department of Justice and Legal Cooperation of the Directorate General for Human Rights and Rule of Law of the Council of Europe Hannah Juncker.
Arpine Hovhannisyan highly appreciated the process of implementation of the Programme for "Strengthening the Independence, Professionalism and Accountability of the Justice System in Armenia" and expressed hope that it would be ongoing.
During the meeting, the parties discussed a number of issues relating to the achievements of the above-mentioned Programme launched in June 2014 and to be completed in December 2016, as well as discussed the possibility of extending the Programme.
Let us remind that the Programme was targeted at the strengthening of the independence and increase in the level of professionalism of the justice system in Armenia and at the institutional and legislative reforms aimed at bringing the judiciary of the Republic of Armenia in line with European standards.